Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Lwia zmarszczkaZmarszczki są nieodłącznym objawem starzenia się organizmu oraz utraty jędrności i elastyczności skóry. Dużą widocznością cechuje się szczególnie tzw. lwia zmarszczka, czyli pojedyncza bądź podwójna linia pionowa pomiędzy brwiami. Nadaje ona twarzy groźny lub zmartwiony wygląd. Dzięki rozwiązaniom kosmetologii i medycyny estetycznej można zmniejszać widoczność lwiej zmarszczki.

 

Lwia zmarszczka – przyczyny

Lwia zmarszczka jest zmianą mimiczną, co oznacza, że powstaje wskutek pracy mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy. Nie jesteśmy w stanie całkowicie się przed nią uchronić, ponieważ każdy człowiek wyraża swoje emocje poprzez marszczenie brwi, unoszenie ich lub ściąganie ku sobie. Często wręcz nieświadomie, co jest w pełni naturalne. Częsta i mocna mimika twarzy w połączeniu z naturalnymi procesami starzenia się skóry sprawia, że lwia zmarszczka staje się coraz bardziej widoczna.

Warto pamiętać, że od 25. roku życia fizjologiczna produkcja kolagenu zaczyna spadać, przybierając jeszcze gwałtowniejszy spadek po skończeniu 30. roku życia. To etap w życiu każdego człowieka, gdy skóra stopniowo traci swoją młodzieńczą jędrność i elastyczność, stając się podatną na działanie czynników zewnętrznych czy tworzenie się zmarszczek.

Czynnikami predysponującymi do powstawania lwiej zmarszczki są przede wszystkim: częste złoszczenie się i przybieranie zagniewanej miny, a także palenie papierosów, wskutek których skóra nie powraca do wcześniejszej formy po ustaniu mimiki twarzy. Znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne oraz pochodzenie. Uznaje się, że osoby z jasną karnacją i blond włosami są ogólnie mniej podatne na tworzenie się zmarszczek. Także dieta uboga w witaminy, sole mineralne, białka i NNKT, nadmierny stres w życiu codziennym oraz niewysypianie się przyspieszają procesy tworzenia się zmarszczek, w tym lwiej zmarszczki.

Lwia zmarszczka – jak wygląda?

Lwia zmarszczka tworzy się pomiędzy brwiami, zwykle centralnie oraz delikatnie wychodząc na czoło. Znajduje się ona w przebiegu mięśnia marszczącego brwi, ponieważ to właśnie jego aktywność stanowi podłoże omawianej zmiany. Lwią zmarszczką nazywamy pojedynczą lub niekiedy podwójną linię pionową. Poza pogorszeniem walorów estetycznych, jej obecność nie powoduje żadnych dolegliwości.

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Obecność lwiej zmarszczki sprawia, że twarz przybiera zły, groźny lub niezadowolony wygląd. To z kolei przekłada się na nasze samopoczucie i postrzeganie własnej urody. Wiele osób dąży więc do pozbycia się zmiany, co w dzisiejszych czasach jest możliwe. Można zdecydować się na pakiet zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, których skuteczność została niejednokrotnie potwierdzona (także w przypadku innych rodzajów zmarszczek mimicznych). Należą do nich między innymi:

  • iniekcje kwasem hialuronowym – podskórne wstrzyknięcie kwasu hialuronowego, jednego z podstawowych składników skóry. Efekty są szybkie, a zabieg bezbolesny;
  • iniekcje toksyną botulinową – można je stosować jako osobną metodę, a także jako uzupełnienie iniekcji kwasem hialuronowym;
  • laser frakcyjny – delikatnie wypełnia lwią zmarszczkę, a poza tym odżywia i regeneruje dojrzałą skórę;
  • mezoterapia igłowa – redukuje niedoskonałości i zmarszczki, polega na wprowadzeniu wgłąb skóry substancji aktywnych powodujących jej przebudowę.

Wiele osób pragnie jednak uzyskać gładką skórę bez konieczności udawania się na profesjonalne zabiegi. Wówczas warto spróbować domowych metod redukcji lwiej zmarszczki.

Zobacz również: Jak zapobiegać zmarszczkom?

Domowe sposoby na lwią zmarszczkę

Całkowite usunięcie zmarszczek domowymi sposobami nie jest możliwe, jednak dzięki nim można znacznie zmniejszyć ich widoczność. Należy zacząć od codziennej diety, ponieważ dbanie od wewnątrz o skórę jest równie istotne, jak jej regularna pielęgnacja. Dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, nabiał, ryby, produkty pełnoziarniste oraz odpowiednie suplementy diety. Przede wszystkim należy spożywać posiłki bogate w witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę E, cynk oraz NNKT. Białko, jako naturalny składnik wszystkich tkanek ludzkiego organizmu, powinno być pełnowartościowe. W odniesieniu do suplementów diety warto wymienić Spirulinę (bogatą we wspomniane białko i liczne antyoksydanty), Chlorellę (o właściwościach detoksykacyjnych) oraz kwasy tłuszczowe Omega-3. Rekomenduje się także regularne przyjmowanie kolagenu i kwasu hialuronowego.

Z kolei domowa pielęgnacja skóry w okolicach lwiej zmarszczki obejmuje peelingi (średnio 1-2 x w tygodniu), kremy i serum przeciwzmarszczkowe (codziennie) oraz maseczki intensywnie nawilżające na twarz (1-2 x w tygodniu). Warto unikać długiego opalania się, palenia papierosów oraz sytuacji stresowych. Każdego dnia należy wypijać przynajmniej 1,5 l wody, dzięki której skóra będzie nawilżona i mniej podatna na tworzenie się zmarszczek. Ciekawym i niezwykle przyjemnym pomysłem są regularne masaże Kobido.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami