Bor – ekspert od gospodarki wapniowej organizmu

BorBor jest pierwiastkiem śladowym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowej organizmu. Przypuszcza się również, że jego działanie warunkuje zwiększenie stężenia witaminy D2, wapnia, miedzi oraz magnezu w organizmie.

Czy bor jest dla nas ważny?

Z całą pewnością można powiedzieć, że tak. Spełnia bowiem istotną rolę jako mikroelement w wielu procesach życiowych naszego organizmu. Uważa się, że niedobór boru prowadzi do chorób zwyrodnieniowych stawów oraz raka prostaty.

W związku z tym osoby będące na diecie o niskiej zawartości boru są w większym stopniu narażone na ryzyko zachorowania na wyżej wymienione dolegliwości. Stwierdzono również, że pierwiastek ten podnosi aktywność poziomu estrogenów i testosteronu we krwi. Z tego powodu spełnia szczególną rolę w budowaniu masy mięśniowej (np. u kulturystów), a także znacząco łagodzi objawy menopauzy u kobiet.

Działanie boru

Jak dotąd brak jest udokumentowanych badań potwierdzających jego działanie. Być może jest to wynikiem tego, że  badania zainicjowano dopiero w roku 1980 i nie były one prowadzone długofalowo. Wyniki badań nad suplementacją borem wykazały jednak jego pozytywny wpływ na zwiększenie koordynacji ruchowej, lepszą wydajność umysłową oraz znaczną poprawę pamięci długo i krótkoterminowej. Podsumowując, pierwiastek ten jest na tyle niezbędnym elementem, iż powinno się uwzględnić jego dobowe zapotrzebowanie w naszym pożywieniu.

Dieta wzbogacona w bor wspomaga walkę ze zbyt szybkim starzeniem się skóry i przedłuża nie tylko naszą młodość, ale również życie. Dodatkowa suplementacja tym cennym pierwiastkiem jest stosowana w przypadku jego znacznych niedoborów, w leczeniu nowotworów, białaczki, reumatoidalnego zapalenia stawów, deficytów witaminy D w organizmie czy zbyt wysokiego poziomu złego cholesterolu.

Również kobiety będące w okresie menopauzy, powinny uwzględnić w swojej diecie preparaty zawierające bor. Wzmacnia on działanie produktów roślinnych zawierających fitoestrogeny takich jak lucerna, pluskwica groniasta, sangwinaria kanadyjska, łopian, chmiel, opornik łatkowaty, lukrecja, granat, koniczyna łąkowa, palma karłowata, soja, tymianek czy jukka. Dodatkowo bor doskonale wzmaga aktywność leków zawierających testosteron.

Nadmiar boru w organizmie – objawy

Warto wiedzieć, że minerał ten nie jest magazynowany w organizmie i jego nadmiar zdarza się niezwykle rzadko. Do symptomów przedawkowania borem należą:

Dawkowanie boru

Większość z nas przyswaja od 2 do 4 miligramów boru na dobę wraz z pożywieniem. Doskonałym źródłem tego minerału są orzechy, fasola, jabłka, gruszki, brzoskwinie, daktyle, winogrona, masło orzechowe, rodzynki i wino.

Pomimo tego, że nasz organizm zazwyczaj posiada w sobie wystarczającą ilość boru, osoby regularnie spożywające leki zawierające antacyd np. magnez, czy mleczan magnezu  (gdzie antacyt jest kluczowym składnikiem) mogą potrzebować dodatkowej suplementacji.

RDA nie ustaliło rekomendowanej dziennej dawki boru, natomiast większość doradców żywieniowych zaleca spożywanie 3 miligramów dziennie tego pierwiastka. Nie wolno nam jednak przekroczyć dawki 10 miligramów na dobę, ponieważ taka podaż boru jest uznawana za dawkę toksyczną.

CCA - naturalne przeciwutleniacze
Receptura CCA to: bioflawonoidy cytrusowe, koenzym Q10, beta-karoten, naturalna witamina C, polifenole z pestek winogron, polifenole z zielonej herbaty, ziele herbaciane Cistus, owoc granatu, OPC, likopina, melony, korzeń lukrecji..
Zobacz tutaj ...
Acerola C - naturalna witamina C
Chcemy zaproponować Państwu naturalną witaminę C o długotrwałym działaniu - wiśnie Acerola, które zawierają jej najwięcej na świecie. Dostarczają one 30 razy więcej witaminy C niż cytryna.
Zobacz tutaj ...
2 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *