Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 31 sierpnia 2023

Witaminy na popęd seksualnyWitaminy na popęd seksualny to składniki diety, które powinny być spożywane każdego dnia w odpowiednich ilościach bez względu na to, czy konsumentowi zależy na płodności i libido, czy też nie. Należy wiedzieć, że poza wpływem na potencję, ich obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Witaminy na popęd seksualny

Witaminy to substancje organiczne biorące udział we wszystkich podstawowych czynnościach organizmu, ułatwiając mu tym samym prawidłowe funkcjonowanie. Jednocześnie ustrój nie jest w stanie sam ich wytwarzać ani syntetyzować, dlatego niezbędne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem, suplementami diety lub lekami. Każdy proces fizjologiczny wymaga obecności tych składników – również wszelkie zjawiska związane z potencją, libido czy płodnością. Poniżej przedstawiamy witaminy silnie oddziałujące na popęd seksualny.

Witaminy z grupy B

Wśród witamin z grupy B wpływających na popęd seksualny prym wiodą: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina) oraz B3 (niacyna). Znaleźć je można w produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych, serach żółtych, jajkach, nabiale oraz orzechach i mięsie. Wpływają na stan i kondycję naczyń krwionośnych, rozszerzają je, ułatwiają przepływ krwi przez cały organizm, także przez męskie i żeńskie narządy płciowe człowieka. Są więc kluczowe dla prawidłowego działania układu płciowego.

Witamina C

Najbogatszym znanym źródłem witaminy C jest acerola, jednak w mniejszych ilościach znaleźć ją można również w owocach jagodowych, dzikiej róży, natce pietruszki, zielonych warzywach liściastych. Jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki w organizmie, których powstawanie wiąże się m.in. z przewlekłym lub silnym stresem, a czego konsekwencją jest obniżenie libido i płodności. Może złagodzić zaburzenia erekcji u mężczyzn, zaś u kobiet witamina C znajduje się w pęcherzyku Graafa, przyczyniając się do zwiększonej płodności. Dodatkowo wspomaga odporność i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

Witamina E

Witamina E jest jeszcze silniejszym przeciwutleniaczem niż witamina C, jednak najwyższy poziom skuteczności walki z wolnymi rodnikami i nadtlenkami lipidowymi osiąga przy współpracy z witaminą C i beta-karotenem. Wpływa na czynność gruczołów wewnętrznego wydzielania, bierze udział w procesach rozrodczych oraz przeciwdziała niepłodności. Zwiększa płodność, jak również popęd seksualny u obu płci oraz potencję u mężczyzn. Uczestniczy w produkcji prostaglandyn, wywołujących pożądany skurcz macicy w czasie stosunku płciowego. Niedobór witaminy E hamuje wydzielanie hormonów gonadotropowych. Spore ilości witaminy E znaleźć można w algach, zielonym jęczmieniu, zielonych warzywach liściastych, jajkach i orzechach.

Witamina A

Witamina A jest niezbędna podczas syntezy wszystkich hormonów płciowych u kobiet i mężczyzn. Zapobiega szkodliwemu działaniu estrogenów u kobiet, ponieważ bardzo wysoki ich poziom zmniejsza u pań popęd płciowy. Naturalne źródła witaminy A i beta-karotenu to przede wszystkim rybi tłuszcz, pełnotłuste mleko, masło, śmietana, sery, żółtka jaj, warzywa i owoce o żółtym, pomarańczowym i zielonym zabarwieniu.

Witaminy na potencję w diecie

Jak zatem widać, wpływ na popęd seksualny ma wiele witamin znajdujących się w codziennej diecie. Aby zadbać o ich odpowiednią podaż, należy stosować urozmaiconą i zbilansowaną dietę, zawierającą wszystkie grupy składników odżywczych (owoce i warzywa, pieczywo pełnoziarniste, nabiał, mięso). Osoby zmagające się z niedoborami poszczególnych witamin, co przekłada się negatywnie na popęd seksualny, mogą jednak sięgnąć po suplementację.

Chcąc uzupełnić poziom witaminy C w organizmie, najlepiej sięgnąć po acerolę, która jest jej najbogatszym znanym i naturalnym źródłem. Z kolei niedobory witamin z grupy B świetnie reagują na suplementację Spiruliny i Chlorelli. Chlorella wraz z młodym jęczmieniem to skarbnica witaminy E. Przyjmowanie witaminy A powinno być natomiast poprzedzone wykonaniem badania krwi, aby potwierdzić jej niedobór. Nie należy suplementować jej bez wcześniejszego oznaczenia, ponieważ jej nadmiar może być toksyczny.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gałuszka G., Gałuszka R., Medalion A., Borecki M., Legawiec W., Wpływ farmaceutyków na potencje i aktywność seksualną człowieka, Busko-Zdrój.
  2. Okręglicka K., Skwierczyńska Ż., Wiśniewska K., Rola wybranych czynników żywieniowych w zaburzeniach erekcji, Seksuologia Polska, 14/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami