Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 1 listopada 2020

Co może jeść pies?Co może jeść pies? To kolejne pytanie, na które każdy właściciel czworonoga powinien znać odpowiedź. Dobra i zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla zdrowia naszego pupila. Jednak nie ma idealnej formuły karmienia, ponieważ każdy pies jest inny. Często dochodzi do sytuacji, gdy człowiek czuje się winny, ponieważ je trzy pyszne posiłki dziennie, a w psiej misce jest tylko sucha karma. Do tego maślany, proszący wzrok psiaka. Co w takim razie może jeść pies z naszego menu?

Co może jeść pies?

Marchew [1]

Marchewka jest bezpieczna dla Twojego psa w postaci surowej jak i gotowanej. Jest niskokaloryczna oraz jest bogatym źródłem witamin, minerałów i błonnika, co czyni ją zdrowym pokarmem dla psa. Warto zwrócić uwagę na ilość marchewki w diecie pupila, szczególnie gdy jest maści białej. Przez karoten jego sierść i skóra może się zabarwić lub może pojawić się zabarwiony wyciek z oczu.

Warto pamiętać, aby marchewkę wcześniej umyć i pokroić na kawałki. Uchroni to psa przed zadławieniem.

Jajka [2]

Jajka to świetny dodatek do diety psa. Zawierają bardzo dużo białka, witaminy i minerały. Należy jednak pamiętać, aby jajka były wcześniej ugotowane. Zbyt częste podawanie surowych może przyczynić się do niedoboru biotyny. Wszystko przez zawartość awidyny, która wiąże witaminę B7 i jest nieprzyswajalna w takiej postaci przez psi organizm.

Ponadto surowe jajka niosą ryzyko salmonelli i mogą przyczynić się do złego samopoczucia naszego czworonoga.

Masło orzechowe [3]

Masło orzechowe to bezpieczna i zdrowa przekąska dla psa o ile podawana jest w rozsądnej ilości. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu i wysoką kaloryczność, zbyt częste karmienie masłem orzechowym może przyczynić się do rozwoju otyłości.

Warto zwrócić uwagę, aby masło orzechowe było niesolone, gdyż sól również w zbyt dużej dawce może przyczynić się do problemów zdrowotnych psa.

Sól [4]

Sól, choć jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, powinna być ograniczana w diecie psa. Jej nadmierne spożycie może prowadzić do zatrucia lub odwodnienia organizmu. Dlatego nie warto psu dawać solonych frytek, precli, paluszków i innych słonych przekąsek.

Objawami zbyt dużego spożycia soli mogą być wymioty, biegunka i napady padaczkowe. Warto upewnić się, że w psiej misce zawsze jest wystarczająca ilość wody.

Łosoś [5]

Łosoś po ugotowaniu jest zdecydowanie zdrowym pokarmem dla psa. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści. Jednak należy wystrzegać się karmienia łososiem surowym, ze względu na ryzyko spożycia pasożytów (Neorickettsia helminthoeca), które mogą wywołać chorobę znaną jako SPD.

Jagody [6]

Jagody można bezpiecznie dodawać do diety psa. Jeśli Twój pupil lubi wysiłek i jest bardzo aktywny jagody wręcz są wskazane w diecie. Jagody są bardzo bogatym źródłem przeciwutleniaczy, a do tego są małokaloryczne. Według badań przeprowadzonych na psach zaprzęgowych, suplementacja jagodami spowodowała wzrost poziomu przeciwutleniaczy po wysiłku. Oznacza to, że zwierzęta karmione jagodami mogą być lepiej chronione przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Popcorn

Popcorn nie jest niebezpiecznym przysmakiem w diecie psa. Jest bogaty w błonnik i węglowodany. Można go podawać od czasu do czasu jako nagrodę, o ile nie jest z dodatkiem soli, karmelu czy masła. Dodatki mogą zawierać konserwanty a tłuszcz może niekorzystnie wpływać na wagę psa. Warto również zwracać uwagę na sposób jedzenia. Duże psy często połykają bez przeżuwania, co może doprowadzić do rozstroju żołądka.

Ananas

Po za mięsem i warzywami, w diecie naszego psa powinny również znaleźć się owoce. Ananas jest bezpiecznym przysmakiem, choć nie zaleca podawania się go w zbyt dużej ilości. Ananas jest dobrym źródłem witamin, błonnika i minerałów.

Arbuz

Arbuz, tak samo jak ananas, jest bezpieczny i warto go od czasu do czasu dodać do menu. Jest niskokaloryczny, bogaty w składniki odżywcze a także witaminy A i C. Arbuza nie należy podawać ze skórką.

Chleb

Okazyjnie chleb biały czy razowy może być również jedzony przez psy. Należy jednak zwrócić uwagę czy nie zawiera dodatków takich jak rodzynki, których pies nie powinien jeść. Chleb w diecie psa to również dodatkowe kalorie, na które warto zwrócić uwagę.

Jeżyny

Jeżyny są bogatym źródłem błonnika, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Są również niskokaloryczne, co czyni je zdrowym dodatkiem do posiłku dla psa. Jeśli Twój pupil je lubi, można nimi karmić nawet kilka razy dziennie.

Kukurydza

Kukurydza to kolejny zdrowy dodatek w diecie psa, ale w umiarkowanych ilościach. Jest dobrym źródłem niektórych witamin, minerałów i często stanowi składnik psich karm. Jednak łyżka lub dwie dziennie to wystarczająca ilość dla zwierzaka. Lepiej nie podawać kukurydzy w kolbie, gdyż stanowi zagrożenie zadławienia lub niestrawności.

Zielony groszek

Zielony groszek to kolejny po kukurydzy składnik wielu karm. Jest dobrym źródłem wielu składników odżywczych i jest niskokaloryczny. Jednak warto zwrócić uwagę na formę podawanego groszku. Najlepszy jest ten świeży lub mrożony. Groszek z puszki często zawiera sól, która w zbyt dużej dawce może zaszkodzić.

Owsianka

Płatki owsiane to również dobry dodatek w diecie. Jest świetnym źródłem błonnika i zawiera niektóre witaminy i minerały. Jednak należy z umiarem dozować dawki, ze względu na kaloryczność. W dodatku owsianka nie powinna zawierać dodatków, które mogą być szkodliwe dla Twojego psa.

Jabłka

Jabłka to kolejny zdrowy przysmak. Zawierają dużo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Wpływają korzystnie na układ trawienny dzięki dużej zawartości błonnika. Nie należy jednak karmić psa całymi jabłkami. Najbezpieczniej pokroić je na małe kawałki i usunąć nasiona. Pestki jabłek zawierają bowiem substancje, które w nadmiernych ilościach mogą doprowadzić do zatrucia. [7]

Brokuły

Brokuły są zdrową i dobrą przekąską dla zwierząt ze względu na swoją niskokaloryczność oraz zawartość składników odżywczych. Nie należy jednak przesadzać z ilością, ponieważ brokuły zawierają izotiocyjaniany, które mogą podrażniać układ trawienny psa. [8]

Kurczak [9]

Kurczak to najpopularniejszy składnik większości karm. Jest doskonałym źródłem białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Jednak należy podawać go w odpowiedniej formie – ugotowany i bez kości. Kości stanowią potencjalne zagrożenie zadławieniem lub przebiciem układu pokarmowego. Ważne jest również, aby nie karmić surowym mięsem, ze względu na ryzyko salmonelli. [10]

Bataty

Słodkie ziemniaki to doskonały dodatek do psiej diety, ale w ograniczonej ilości. Bataty są lekkostrawne i bogate w witaminę A, która ważna jest dla układu odpornościowego. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość witaminy A w diecie może przyczynić się do osłabienia układu kostnego i mięśni.

Kokos

Miąższ z kokosa i olej kokosowy w diecie psa jest bezpieczny i pozytywnie wpływa na skórę oraz sierść. Należy jednak ograniczać jego ilość przez wysoką zawartość tłuszczu i kalorczyność. Zapobiegnie to szybkiemu przyrostowi masy ciała zwierzęcia. Nie należy podawać więcej niż jednej łyżki dziennie.

Wieprzowina

Odpowiednio przygotowana wieprzowina, bez przypraw i sosów to również dobry posiłek dla psa. Jednak nie należy podawać jej w stanie surowym, gdyż może skutkować to zakażeniem bakteryjnym i problemami zdrowotnymi naszego zwierzęcia. [11] Ponadto przetworzone formy wieprzowiny, które kupić można w sklepie w postaci szynki czy bekonu, nie powinny być podawane psom. Mogą zawierać spore ilości soli, która może zaszkodzić.

Mango

Mango również świetnie nadaje się jako przysmak czy dodatek w karmie. Tak samo jak jabłka dostarczają witamin i minerałów, a także błonnik. Należy pamiętać o obraniu mango ze skórki, która może być ciężkostrawna, a także o usunięciu twardej pestki, która pies może się zadławić.

Indyk

Tak samo jak kurczak, indyk również jest bezpieczny i pożądany w diecie psa. Należy pamiętać o odpowiednim przyrządzeniu indyka, bez przypraw i dodatków w postaci cebuli czy czosnku. Najbezpieczniej podawać go bez kości i skóry.

Ryż

Ryż to kolejny świetny pokarm dla zwierzęcia. Zarówno biały, jak i brązowy ryż jest bogaty w białko i jest łatwy do strawienia. Dobrze nadaje się jako podstawa dania.

Wołowina

Wołowina obok kurczaka stanowi jeden z podstawowych składników wielu karm dla psów. Jest bogata w niezbędne witaminy, minerały oraz białko, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Oczywiście tak samo jak w przypadku kurczaka i indyka należy zadbać o odpowiednie przygotowanie mięsa. Również nie należy podawać go w formie surowej.

Banany

Banany to dobre źródło błonnika, witamin i minerałów. Nie należy jednak podawać ich w zbyt dużej ilości. Świetnie nadadzą się jako dodatek do regularnego jedzenia, lub jako okazjonalna przekąska.

Truskawki

Truskawki bezpiecznie można podawać naszym pupilom. Stanowią dobre źródło witamin, przeciwutleniaczy i błonnika, a zarazem są niskokaloryczne. Przed karmieniem warto pokroić je na mniejsze kawałki, aby zapobiec zadławieniu.

Pomarańcze

Pomarańcze są również bezpieczne dla zdrowia psa, choć w niektórych przypadkach mogą powodować rozstrój żołądka. Zatem lepiej podawać je w ograniczonych ilościach. Po za tym są małokaloryczne i są świetnym źródłem witamin.

Ziemniaki

Ziemniaki mogą być podawane naszym psom tylko po ugotowaniu, ze względu na zawartość solaniny w surowych ziemniakach. Solanina jest toksyczna dla psów. [12] Nie należy też przesadzać z ich ilością ze względu na zawartość węglowodanów. Zbyt duża ilość ziemniaków w diecie psa może skutkować problemami z wagą.

Seler naciowy

Seler w niedużych ilościach jest zdrową przekąską. Jest niskokaloryczny i zawiera szereg niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów. Warto seler wcześniej pokroić na odpowiedniej wielkości kawałki.

Krewetki

Jeśli pragniesz uatrakcyjnić dietę psa, to krewetki będą dobrym wyborem. Ugotowane, stanowią dobre źródło białka, witamin i minerałów. Należy jednak unikać karmienia surowymi krewetkami, gdyż mogą powodować nudności lub inne problemy gastryczne. Warto również usuwać skorupkę, aby pies nie udławił się.

Co może jeść pies – podsumowanie

Mamy nadzieję, że na pytanie “co może jeść pies” choć w pewnym stopniu odpowiedzieliśmy. Oczywiście nie jest to pełna lista, ale zawiera sporo pozycji, które faktycznie mogą znaleźć się w naszej kuchni. Listę produktów, których nie należy dodawać do diety psa zawarliśmy w artykule „Czego nie może jeść pies„.  Należy pamiętać, że każdy produkt, który może jeść nasz pupil powinniśmy wprowadzać drobnymi krokami. Niestety nie każdy pies będzie tolerował wszystkie pokarmy, dlatego warto jest monitorować objawy po spożyciu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami