Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 lipca 2021

Jak poprawić jakość nasienia?Wielu mężczyzn starających się o potomstwo zastanawia się, jak poprawić jakość nasienia. Głównie od tego zależy zdolność plemników do poruszania się, ich ilość oraz możliwość zapłodnienia żeńskiej komórki płciowej. Na jakość spermy wpływa wiele czynników, przede wszystkim tych związanych ze stylem życia.

Jak poprawić jakość nasienia?

Poprawianie jakości nasienia należy rozpocząć od zmiany stylu życia. Najważniejsze są:

  • aktywny tryb życia;
  • spożywanie dużej ilości ryb, warzyw i owoców;
  • wysypianie się;
  • unikanie długotrwałego noszenia bardzo obcisłej bielizny czy spodni;
  • unikanie stresu.

W szczególności istotna jest dieta oraz aktywność fizyczna. Udowodniono, że mężczyźni spędzający przed komputerem lub telewizorem około 10 godzin dziennie znacznie zwiększają u siebie ryzyko nieprawidłowego spermogramu. Regularna, codzienna aktywność fizyczna wpływa na lepsze ukrwienie, dotlenienie i odżywienie narządów płciowych, co bezpośrednio przekłada się na jakość nasienia. Jeśli zmiana stylu życia w dalszym ciągu nie wpływa na płodność, zaleca się terapię farmakologiczną. W ostateczności stosuje się techniki wspomagające rozród, leczenie chirurgiczne oraz leczenie niekonwencjonalne.

Zobacz również: Bezpłodność u mężczyzn – jak sobie pomóc?

Dieta a jakość nasienia

Do spadku jakości nasienia przyczynia się głównie picie alkoholu i palenie papierosów. Eliminacja tych czynników będzie pierwszym krokiem do zwiększania jakości nasienia i płodności mężczyzny. Należy spożywać duże ilości ryb, owoców i warzyw, ponieważ produkty te są bogate w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe NNKT. Antyoksydanty eliminują nadmiar wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się do rozwoju licznych chorób cywilizacyjnych, w tym również niepłodności. Z kolei NNKT wpływają korzystnie na strukturę plemników i ich zdolność do przemieszczania się.

Uznaje się, że lekiem drugiego rzutu męskiej niepłodności jest koenzym Q10. Suplement ten znacznie zwiększa produkcję wysokojakościowych plemników, które są zdolne do sprawnego przemieszczania się i tym samym docierają do komórki jajowej umożliwiając zapłodnienie. Koenzym Q10 należy przyjmować regularnie, każdego dnia przez okres przynajmniej 2 miesięcy. Ponadto wykazuje on działanie przeciwutleniające.

Na koniec warto wspomnieć, że chcąc poprawić jakość nasienia należy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Wśród witamin i minerałów wpływających korzystnie na postawiony cel należą:

Dobrym pomysłem może się okazać więc suplementacja algą Spirulina, która posiada w swoim składzie wszystkie te związki (a także wiele innych).

Leczenie farmakologiczne

Może się okazać, że niska jakość plemników wynika z istniejących chorób ogólnoustrojowych, np. hipogonadyzmu. W przypadku tej choroby stosuje się analogi GnRh podawane pulsacyjnie przy zastosowaniu specjalnych pomp infuzyjnych. Spermatogeneza powinna pojawić się w ciągu roku od rozpoczęcia terapii. Każda choroba czy przypadłość wymaga nieco innego leczenia.

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne jest często konieczne przy:

  • żylakach powrózka nasiennego;
  • niedrożności nasieniowodów i najądrza;
  • konieczności przezcewkowej resekcji przewodu wytryskowego.

Zwykle stosuje się metodę laparoskopową, jako że jest mało inwazyjna. Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem i dokładnym zapoznaniu się z jego przypadkiem.

Leczenie niekonwencjonalne

Techniki takie jak elektrostymulacja ejakulacji i stymulacja prącia przy użyciu urządzeń wibrujących mają zastosowanie w przypadku mężczyzn z urazami rdzenia kręgowego i niektórymi chorobami neurologicznymi. Powinny być stosowane jako techniki pomocnicze, a nie podstawowe. Najlepiej dobrać je pod okiem lekarza.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jeznach-Steinhagen A., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia, Endokrynologia. Otyłość i zaburzenia przemiany materii, 1/2013.
  2. Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozwoju i Embriologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2018.
  3. Bojanowska M., Kostecka M., Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami