Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 września 2022

Żeń-szeń - właściwości i skutki uboczneŻeń-szeń to roślina znana z bardzo szerokich właściwości zdrowotnych. Uważana jest również za panaceum na wszelkie dolegliwości. Początkowo żeń-szeń wykorzystywany był w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu. Obecnie znajduje zastosowanie także w ziołolecznictwie i kosmetologii. Żeń-szeń polecany jest na wiele schorzeń. Są jednak pewne przeciwwskazania do tego, aby go przyjmować. Poznaj cenne właściwości tej rośliny oraz dowiedz się kto powinien włączyć go do swojej diety, a także kiedy mogą pojawić się skutki uboczne.

Co zawiera żen-szeń?

Żeń-szeń to roślina pochodząca z Azji. Jego najcenniejszą odmianą jest żeń-szeń biały, który zawiera zdecydowanie najwięcej składników aktywnych. Posiada w swoim składzie wiele substancji czynnych. Jednak najważniejszymi są tzw. ginsenozydy. Są tak cenne, ponieważ potrafią zwiększać zdolność hemoglobiny (czerwony barwnik krwi) do przyłączania się tlenu. Prowadzi to do lepszego zaopatrywania narządów organizmu w ten pierwiastek. Takie działanie sprawia, że zwiększa się zdolność organizmu oraz energia do jego sprawniejszego funkcjonowania.

Ginsenozydy to związki, które bardzo korzystnie wpływają również na nasz układ immunologiczny. Zwiększają odporność organizmu, przez co nie wychwytuje on infekcji ze środowiska zewnętrznego. Pozytywnie też oddziałują podczas okresu rekonwalescencji po chorobie czy przebytych operacjach chirurgicznych. Do innych, ważnych składników żeń-szenia zalicza się witaminy:

oraz składniki mineralne takie jak:

a także cukry.

Rodzaje żeń-szenia

Jest wiele rodzajów żeń-szenia. Wyróżnia się żeń-szeń:

  • chiński znajdujący się we Wschodniej Azji;
  • czerwony tzw. koreański;
  • amerykański, który występuje w rejonach Kanady;
  • żeń-szeń syberyjski i japoński dostępny w Chinach, Japonii i Indiach.

Każdy z nich posiada nieco inne właściwości.

Właściwości żeń-szenia

Ze względu na dużą zawartość składników, roślina ta posiada szerokie właściwości.

1. Wzmacnia układ nerwowy i działa antyoksydacyjnie

Żeń-szeń wzmacnia układ nerwowy i stymuluje receptory mózgowe, wykazując tym samym działanie uspokajające i relaksacyjne. Podnosi także poziom acetylocholiny, co wpływa na poprawę pamięci i koncentracji. Z kolei ginsenozydy zawarte w tej roślinie wykazują działanie antyoksydacyjne, chroniąc neurony przed ich uszkodzeniem. Ponadto wykazują działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych w organizmie człowieka, co zostało potwierdzone naukowo, a także chronią hepatocyty (komórki wątroby) przed działaniem szkodliwych wolnych rodników.

2. Chroni przed cukrzycą i wzmacnia układ krwionośny

Żeń-szeń, stosowany regularnie obniża poziom glukozy we krwi. Chroni również komórki beta, które znajdują się w trzustce i odpowiadają za wydzielanie insuliny po spożyciu posiłku. Dzięki temu może chronić przed rozwojem cukrzycy. Dodatkowo żeń-szeń wzmacnia układ krwionośny i zapobiega przede wszystkim miażdżycy. Reguluje poziom cholesterolu we krwi, utrzymując go na odpowiednim poziomie.

3. Chroni przed osteoporozą

Ginsenozydy wpływają na przyrost estrogenów w kościach. Wykazują działanie ochronne na całą tkankę kostną. Spożywanie żeń-szenia polecane jest przede wszystkim kobietom po menopauzie, u których jajniki nie są już w stanie produkować estrogenów. Regularne spożycie żeń-szenia może stanowić profilaktykę osteoporozy.

4. Redukuje zmęczenie i wspomaga potencję

Spożywany regularnie żeń-szeń dodaje energii, zwiększa możliwości fizyczne oraz niweluje stres. Ponadto wpływa na zmniejszenie się objawów menopauzy u kobiet. Stąd też bardzo mocno polecany jest on osobom zmęczonym zbyt dużą ilością pracy, przebytą chorobą czy będącym w permanentnym stresie.

Obecność żeń-szenia w diecie zwiększa libido, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Pomocny jest także w zaburzeniach erekcji. Ginsenozydy znajdujące się w jego składzie zwiększają uwalnianie w organizmie tlenku azotu. Jego obecność wpływa na rozkurcz naczyń krwionośnych, powodując znaczny napływ krwi do penisa. Badania wykazują również, że roślina ta niweluje problemy z erekcją nawet u 60% mężczyzn.

5. Wspiera sportowców

Przeprowadzone badania potwierdzają, że żeń-szeń usprawnia zużycie tlenu w komórkach organizmu. Przez to obniża poziom kwasu mlekowego we krwi, który przyczynia się do występowania bólów mięśniowych po wysiłku. Badania udowodniły, że sportowcy, którzy regularnie przyjmowali żeń-szeń, posiadali znacznie mniejszy poziom kwasu mlekowego w krwi.

Przeciwwskazania

Mimo swoich cennych właściwości, żeń-szeń nie zawsze może być spożywany. Do przeciwwskazań zaliczamy przede wszystkim następujące schorzenia i stany fizjologiczne:

Skutki uboczne

Stosowany w codziennej diecie korzeń żeń-szenia wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Jednak przyjmowanie go w zbyt dużych ilościach może wywołać objawy niepożądane. Należą do nich m.in.:

Jak należy dawkować żeń-szeń?

Cała kuracja żeń-szeniem nie powinna trwać dłużej niż około 2 miesiące. Bardzo istotna jest w tym regularność spożywania. W przypadku gdy dojdzie do jej zaburzenia, wówczas żeń-szeń nie wykaże swoich właściwości. Najlepszą porą na przyjmowanie żeń-szenia jest zazwyczaj wiosna i lato.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ludwiczuk A., Kołodziej B., Wolski T., Zawartość i skład ginsenozydów w różnych organach żeń-szenia pięciolistnego, Acta Agrobotanica, 1/2006.
  2. Yang Y., Chińskie zioła lecznicze, Wydawnictwo Agartha, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami