Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 stycznia 2024

jak złagodzić kaszel domowym sposobemJak złagodzić kaszel domowym sposobem? Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to łatwo jest złapać infekcje. Warto próbować łagodzić kaszel domowymi sposobami, szczególnie jeśli objawy są łagodne i nie ma innych poważnych schorzeń. W jaki sposób to robić? Przedstawiamy poniżej kilka pomysłów.

Kaszel

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu, mającą na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny oskrzelowej, bakterii, drobnoustrojów, zanieczyszczeń czy ciał obcych. Niestety żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, o czym świadczy między innymi smog w dużych miastach, a kaszel chroni nasze płuca przed wieloma chorobami przenoszonymi w powietrzu. Jeśli kaszel jest tylko tymczasowy i bezbolesny, to może tylko pomóc. Jednak jeśli utrzymuje się długo i sprawia ból, powinien być leczony od razu.

Jak złagodzić kaszel domowym sposobem?

Łagodzenie kaszlu domowymi sposobami może być skuteczne w przypadku łagodnych infekcji górnych dróg oddechowych lub podrażnień gardła. Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić kaszel.

Olej z czarnuszki na kaszel

Olej z czarnuszki egipskiej, nazywany również jako olej z czarnego kminku, jest stosowany w tradycyjnej medycynie ludowej ze względu na swoje potencjalne właściwości zdrowotne. Wśród nich znajdują się właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i immunomodulacyjne. Składniki aktywne zawarte w oleju z nasion czarnuszki, takie jak tymochinon, mogą mieć potencjał do łagodzenia objawów związanych z różnymi chorobami układu oddechowego. Olejki eteryczne zawarte w czarnuszce, takie jak tymol, rozrzedzają wydzielinę, co z kolei może pomóc w łatwiejszym odkrztuszaniu.

Olej z czarnuszki na kaszel zaleca się przyjmować w postaci płynnej, na łyżeczce. Jeżeli smak wydaje się zbyt intensywny, wystarczy wymieszać go z miodem, jogurtem lub sokiem owocowym. Można też dodać kilka kropel świeżego oleju z czarnuszki do herbaty, soku owocowego lub wody. Dostępny jest również olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach, co może być bardziej wygodne dla wielu osób.

Cukierki na kaszel

Aby przyrządzić naturalne cukierki na kaszel, potrzebujemy:

Olej kokosowy dobrze ubijamy, po czym dodajemy miód. Mieszamy aż do momentu uzyskania papkowatej konsystencji. Na końcu dodajemy cynamon. Otrzymaną konsystencję rozlewamy do foremki na kostki lodu i wstawiamy do zamrażarki na pół godziny. Tak przygotowane cukierki można trzymać w lodówce przez okres około 2 miesięcy.

Napar ziołowy

Napar ziołowy może być skutecznym środkiem łagodzącym kaszel. Zioła znane ze swoich właściwości przeciwkaszlowych i łagodzących objawy infekcji górnych dróg oddechowych to:

Przygotowanie naparu ziołowego na kaszel jest łatwe i można to zrobić w kilku prostych krokach. Wystarczy wybrać zioła zgodnie z ich właściwościami łagodzącymi kaszel. Wodę (można użyć wody mineralnej) zagotować. Dodać suszone zioła do wrzącej wody. Zazwyczaj jedna łyżeczka ziół na każdą filiżankę wody będzie odpowiednia, ale można dostosować ilość do swoich preferencji smakowych. Zioła pozostawić zaparzenia na około 5-10 minut. Im dłużej będziemy zaparzać zioła, tym mocniejszy będzie napar. Następnie wystarczy odsączyć napar.

Miód na kaszel

Miód jest powszechnie stosowany jako naturalny środek łagodzący kaszel i łagodzący podrażnione gardło. Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe, co sprawia, że jest skutecznym domowym sposobem na kaszel.

Surowy miód wykazuje bardzo silne właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwwirusowe, które pomogą złagodzić objawy kaszlu i bólu gardła. Wpływa on również na stany zapalne w układzie oddechowym, trudności w oddychaniu, wspomaga pracę jelit i wspomaga oczyszczanie wątroby.

Zobacz również: Domowe sposoby na ból gardła.

Przyprawy na kaszel

Od wieków medycyna naturalna wykorzystuje przyprawy w celach leczniczych. Idealnie w przypadku przeziębienia i kaszlu warto zastosować przyprawy rozgrzewające takie jak:

Wszystkie mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, więc sprawdzą się w łagodzeniu kaszlu, przeziębienia czy kataru.

Kiedy z kaszlem do lekarza?

Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach kaszel może być objawem poważniejszego schorzenia, takiego jak infekcja bakteryjna, astma oskrzelowa, alergia, czy nawet choroby przewlekłe.

Do lekarza należy się udać, jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, jest bardzo intensywny lub nasila się z czasem. Jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak trudności w oddychaniu, gorączka lub ból w klatce piersiowej, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Osoby, które są wrażliwe na problemy z układem oddechowym, takie jak dzieci czy osoby starsze, powinny również zwrócić się o poradę medyczną w przypadku utrzymującego się kaszlu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Krenke R., Chrostowska-Wynlmko A., Dąbrowska M., Bieńkowski P., Arclmowicz M., Grabczak E., Mastalerz-Mlgas A., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Wytyczne dla POZ, 6/2018.
  2. Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami