Kolagen do picia
Kolagen do picia

Świeży olej z czarnuszkiŚwieży olej z czarnuszki egipskiej to deficytowy produkt na rynku zdrowej żywności i suplementów diety. Mimo iż jego skład jest nieco bogatszy, niż ma to miejsce w przypadku leżących dłużej olejów, obie grupy produktów podobnie uzupełniają niedobory cennych wolnych kwasów tłuszczowych. Regularne spożycie oleju z czarnuszki wpływa korzystnie na zdrowie, urodę i samopoczucie.

Świeży olej z czarnuszki

Istnieją producenci, którzy pozyskują oleje roślinne na specjalne zamówienie klienta. Oznacza to, że posiadają oni odpowiednie surowce roślinne (w tym przypadku nasiona czarnego kminku) oraz sprzęt umożliwiający wytłaczanie olejów. W momencie złożenia zamówienia rozpoczynają proces tłoczenia oleju na zimno. Dzięki temu olej nie stoi na magazynie, co (przy złym przechowywaniu lub znacznym upływie czasu) mogłoby powodować jego jełczenie lub utratę walorów odżywczych. Uznaje się, że świeży olej z czarnuszki w formie płynnej ma lepszą jakość niż olej z czarnuszki przechowywany miesiącami na magazynie.

Warto jednak zaznaczyć, że równie wysoką jakością cieszy się olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach. Cenny olej jest zawarty wewnątrz otoczki, która rozpuszcza się dopiero w układzie pokarmowym konsumenta, uwalniając swoją zawartość. Takie kapsułki mogą być przechowywane nawet miesiącami i nie stracą swojej wartości. Ważne, aby trzymać je w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu.

Olej z czarnuszki – właściwości zdrowotne

Świeży olej z czarnuszki (jak również kapsułki zawierające taki olej) wyróżnia się niskim poziomem toksyczności – jest bezpieczny także dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Aby cieszyć się jego cennymi właściwościami, należy pilnować, aby olej był pozyskiwany metodą tłoczenia na zimno. Rafinowanie olejów niszczy zdecydowaną większość ich składników. Regularne spożycie oleju z czarnuszki siewnej:

W największym stopniu świeży olej z czarnuszki wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego. Odpowiednia podaż NNKT jest kluczowa na każdym etapie życia. W przypadku dzieci umożliwia efektywną naukę, stymuluje pamięć i pomaga rozwijać układ nerwowy. U dorosłych chroni przed wystąpieniem poważnych chorób przewlekłych, z kolei u osób starszych poprawia pamięć i koncentrację oraz chroni przed chorobą Alzheimera czy demencją. Regularne spożycie tego oleju wpływa korzystnie na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Świeży olej z czarnuszki – jak spożywać?

Świeży olej z czarnuszki można spożywać jak dowolny inny olej roślinny. Dodaje się go więc do sałatek, surówek, zup (zwłaszcza typu krem), dań jednogarnkowych, kapustnych czy z grochem i grzybami. Bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do owsianek, jajecznicy, a nawet smoothie i koktajlów owocowo-warzywnych. Zwłaszcza w połączeniu ze Spiruliną w proszku.

Zobacz również: Koktajl ze Spiruliną.

Świeży olej z czarnuszki można również stosować jako suplement diety. Wówczas przyjmuje się go w określonych dawkach każdego dnia, aby uzupełnić niedobory kwasów tłuszczowych Omega 3 i kwasów tłuszczowych Omega 6. Bezpieczna i optymalna dawka oleju z czarnuszki wynosi 1-2 łyżeczki dwa razy dziennie. Aby poprawić smak, warto zmieszać taką ilość oleju z odrobiną miodu lub soku z cytryny. W przypadku dzieci od 6. roku życia dawkę należy zmniejszyć o połowę.

Wygodną alternatywą dla płynnego oleju z czarnuszki są wspomniane wcześniej kapsułki. Wystarczy przyjmować 2 kapsułki dziennie, dostarczające łącznie 100 mg oleju z nasion czarnuszki siewnej, obficie popijając je wodą.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  2. Pałczyński C., Czarnuszka siewna (Nigella sativa) czyli panna w zieleni: działanie przeciwzapalne, 2017.
  3. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami