Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 października 2023

Olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkachOlej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach to suplement diety polecany każdemu, kto chce wszechstronnie zadbać o zdrowie, samopoczucie i urodę. Czarnuszka siewna, nazywana również czarnym kminkiem lub czarnuszką egipską, jest skarbnicą aktywnych związków odżywczych, zwłaszcza kwasów tłuszczowych i tymochinonu. Z jej nasion pozyskiwany jest cenny olej, który można kupić w formie płynnej lub w kapsułkach.

Olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach – charakterystyka

Dla zachowania najwyższego stężenia wszystkich aktywnych składników odżywczych zawartych w nasionach Nigella sativa, olej z czarnuszki egipskiej tłoczony jest na zimno. Należy wybierać wyłącznie nierafinowane oleje. Nasiona powinny pochodzić wyłącznie ze sprawdzonych i kontrolowanych upraw egipskich i powinny być zbierane zawsze przed pojawieniem się porannej rosy, dzięki czemu nie ulegają zawilgoceniu.

Najlepszy olej z nasion czarnuszki egipskiej tłoczony jest na zimno i nie podlega procesowi rafinacji. To bardzo istotne, gdyż oleje rafinowane zawierają mniej korzystnych dla zdrowia składników niż nierafinowane. Ważny jest również fakt pochodzenia oleju – najlepiej z pierwszego tłoczenia. Oznacza to, że nasiona czarnuszki tłoczone były tylko raz, a powstały z nich olej zachował wszystkie składniki odżywcze w najwyższych wartościach. Taki olej można następnie umieścić w kapsułkach i rozprowadzać jako suplement diety. W składzie kapsułek powinien znajdować się czysty olej z czarnego kminku egipskiego, ewentualnie wzbogacony witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, np. witaminą E. Nie ma tu miejsca na sztuczne uzupełniacze.

Zobacz również: Olej z czarnuszki tłoczony na zimno.

Olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach – co zawiera?

W składzie oleju z czarnuszki egipskiej znaleźć można wiele cennych związków aktywnych, wśród których najważniejszymi są:

Większość potwierdzonych efektów farmakologicznych przypisuje się jednak chinonowym składnikom czarnuszki siewnej, do których zalicza się głównie tymochinon.

Olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach – działanie

Olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach wyróżnia się bardzo niskim poziomem toksyczności, praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego suplementacji. Jedynie kobiety w ciąży i osoby z alergią na czarnuszkę powinny z niej zrezygnować. Włączenie go do swojej diety powoduje między innymi:

Jako bogate źródło zdrowych, roślinnych tłuszczów, olej z czarnuszki wspiera pracę całego układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego. Odpowiednia podaż NNKT jest kluczowa na każdym etapie życia. W przypadku dzieci umożliwia efektywną naukę, stymuluje pamięć i pomaga rozwijać układ nerwowy. U dorosłych zaś chroni przed wystąpieniem poważnych chorób przewlekłych, z kolei u seniorów – poprawia pamięć i koncentrację oraz chroni przed chorobą Alzheimera i demencją starczą. Regularna suplementacja oleju z czarnuszki na zimno tłoczonego przekłada się na urodę, ponieważ od wewnątrz wspiera kondycję skóry, włosów i paznokci.

Olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach – ile kosztuje

Dobry, wysokiej jakości olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach to koszt rzędu około 100 zł za 200 kapsułek. Dziennie rekomenduje się przyjmowanie 2 kapsułek, zatem dzienny koszt suplementacji wynosi zaledwie 1 zł (jako że cena za kapsułkę wynosi jedynie 50 groszy). Zdecydowanie jest to inwestycja warta uwagi, jako że najlepiej inwestować we własne zdrowie.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  2. Pałczyński C., Czarnuszka siewna (Nigella sativa), czyli panna w zieleni: działanie przeciwzapalne, 2017.
  3. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami