Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jak zwiększyć libido u kobiet?Jak zwiększyć libido u kobiet w sposób bezpieczny i skuteczny? Metod jest wiele, jednak w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę problemu. Inne działania podejmowane będą w stosunku do kobiet z chorobami przewlekłymi, inne zaś u kobiet, u których zaburzenia libido wynikają z szybkiego tempa życia czy problemów emocjonalnych. Diagnostyką i leczeniem zaburzeń libido zajmuje się przeważnie seksuolog.

Spadek libido u kobiet

Libido jest cechą całkowicie indywidualną dla każdego człowieka. U części kobiet obserwuje się największe nasilenie popędu seksualnego w fazie owulacyjnej, u innych w okresie przedmenstruacyjnym i pomenstruacyjnym, a jeszcze u innych podczas menstruacji. Jeżeli chodzi o częstotliwość zbliżeń, to tu także potrzeby są indywidualne: codziennie, raz na tydzień czy kilka razy w miesiącu. Jednak jeżeli kobieta z dnia na dzień zaczyna tracić zainteresowanie seksem lub jej potrzeby odczuwanie maleją, nie powinno się ignorować tej sytuacji. Warto rozpocząć poszukiwania jej przyczyn. Niskie libido u kobiet może wynikać z wielu czynników. Najczęściej są nimi:

Szukanie przyczyn niskiego libido każda kobieta powinna rozpocząć od wykonania szczegółowych badań krwi:

Jeśli wyniki badań wyjdą nieprawidłowo, należy udać się do lekarza rodzinnego. Jeśli będą prawidłowe, pomocy warto poszukać u seksuologa.

Jak zwiększyć libido u kobiet?

Jeśli zaburzenia libido wiążą się z chorobami, wdraża się leczenie przyczynowe zgodnie z zaleceniami lekarza, a dopiero później uzupełnia to postępowania sposobami domowymi. W sytuacjach, w których niskie libido pojawiło się bez konkretnych powodów, od razu można sięgnąć po domowe sposoby zwiększające libido.

Dieta i suplementacja

Niskie libido to złożony problem, jednak jedną z potencjalnych przyczyn jest zwykły niedobór witaminy D. Nie ma ona dobrych źródeł pokarmowych, dlatego należy rozpocząć jej codzienną suplementację. Rekomenduje się utrzymywanie jej przez całe życie. Przy niskim libido warto również suplementować:

Bardzo dobre wyniki uzyskuje się przy stosowaniu cynku, kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz L-karnityny.

W diecie nie może zabraknąć źródeł NNKT (ryb, olejów roślinnych, orzechów), owoców i warzyw oraz źródeł antyoksydantów. Pomocne mogą być afrodyzjaki w codziennej diecie, np. ostrygi, krewetki, truskawki, kawior, awokado, szparagi, lubczyk, chili czy cynamon. Warto spożywać je wspólnie z partnerem, np. podczas przygotowanej romantycznej kolacji w domu.

Poprawa relacji w związku

Jako że źródłem niskiego libido u kobiet często jest pogorszenie relacji z partnerem, warto szybko ją naprawić. Zwłaszcza w związkach z dłuższym stażem obserwuje się rutynę – wówczas należy wprowadzić do życia spontaniczne wyjazdy, dłuższe urlopy i wycieczki, a nawet codzienne wspólne spacery. Dobrym pomysłem jest zaaranżowana randka raz w tygodniu. Może to być zarówno wyjście na miasto (do kina, na tańce, do restauracji czy kawiarni), jak i spędzanie czasu w domu (domowy seans, wspólnie przygotowana kolacja, rozmowa przy świecach). Wszelkie problemy i nieporozumienia powinno się wyjaśniać natychmiast. Jeśli są one na tyle złożone i trudne, należy poszukać pomocy u psychoterapeuty dla par.

Techniki relaksacyjne

Niskie libido w dużej mierze wiąże się ze stresem i napięciami związanymi ze współczesnym trybem życia. Dlatego każda kobieta powinna codziennie znaleźć przynajmniej 30 minut tylko dla siebie. To czas, w którym może wziąć odprężającą kąpiel z olejkami eterycznymi, poćwiczyć jogę lub po prostu poczytać ulubioną książkę. Dobrze sprawdzają się także masaże relaksacyjne. Taki masaż może wykonać partner, aby jeszcze bardziej zwiększyć libido. Olejkami zapachowymi o takim działaniu są m.in.: olejek z paczuli, olejek ylang-ylang oraz olejek cynamonowy.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Krzystanek M., Krysiak R., Chabrzyk A., Pałasz A., Farmakologiczne możliwości leczenia zaburzeń libido, Psychiatria Spersonalizowana, 1/2022.
  2. Vetulani J., Neurobiologia behawioru seksualnego, Wszechświat, 1-2/2012.
  3. Bakalczuk S., Bakalczuk G., Jakiel G., Menopauza a zaburzenia seksualne kobiet, Seksuologia Polska, 3/2005.
  4. Davis S., Moreau M., Kroll R, Testosteron w terapii kobiet z niskim libido w okresie pomenopauzalnym, które nie przyjmują estrogenów, Gerontologia Polska, 3/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami