Kolagen do picia
Kolagen do picia

Spóźniający się okresSpóźniający się okres (w zależności od etapu życia kobiety oraz jej celów życiowych) może być zjawiskiem niepokojącym lub pożądanym. Bardzo często wskazuje na ciążę, choć może odnosić się także do mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli problem trwa dłuższy czas lub ma tendencję do częstego nawracania, warto skonsultować go z ginekologiem.

Spóźniający się okres – przyczyny

Fizjologicznie cykl miesiączkowy kobiety trwa około 28 dni. Jest to jednak czas umowny, ponieważ w praktyce rzadko kiedy rzeczywiście tyle trwa. Przeważnie zawiera się w przedziale 28-35 dni, a wyznacznikiem powinna być raczej jego cykliczność, czyli systematycznie powtarzanie się miesiączek w miarę identycznym odstępie czasu.

Spóźniający się okres jest jednym z pierwszych objawów ciąży, dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być jej wykluczenie lub potwierdzenie prostymi testami ciążowymi kupionymi w aptece bądź na podstawie badania krwi. Dzieje się tak, ponieważ od momentu poczęcia znacznie wzrasta poziom progesteronuhormonu niezbędnego do utrzymania ciąży. Jego wysokie stężenie zapobiega złuszczaniu się endometrium macicy, a bez tego pojawienie się miesiączki jest wręcz niemożliwe. Jeśli jednak ciąża nie zostanie stwierdzona, warto znać inne możliwe przyczyny spóźniającego się okresu. Są to m.in.:

Zwykle spóźniający się okres wiąże się z różnego rodzaju zaburzeniami hormonalnymi. Brak okresu może wskazywać również na silny stres w życiu, przeżytą traumę, niewysypianie się bądź niedożywienie. Jeśli ktoś prowadzi w miarę harmonijny tryb życia, a nagle pojawią się okoliczności, zmuszające go do innego toru działania (np. konieczność nocnego wstania na samolot, stres związany z podróżą, zmiana strefy czasowej), okres może się spóźnić. Także nagła, intensywna aktywność fizyczna jest czynnikiem ryzyka spóźniającego się okresu. Należy wspomnieć, że okres nie występuje u kobiet w okresie menopauzalnym, czyli podczas przekwitania, które średnio następuje w okolicach 50-53. roku życia. Problemem w XXI wieku jest przedwczesna menopauza, którą również warto wykluczyć.

Zobacz również: Jak łagodzić objawy menopauzy?

Spóźniający się okres – diagnostyka

Spóźniający się okres jest wskazaniem do wykonania testu ciążowego. Można kupić go w każdej aptece, jak również w drogeriach i hipermarketach. Wystarczy w domu nanieść na wskazane pole porcję moczu (najlepiej porannego, którego stężenie jest najwyższe) i poczekać kilka minut na wynik. Taki test warto wykonać jednak dopiero po około 10 dniach spóźniania się okresu. Wcześniej może dać błędnie negatywny wynik. Kobiety, które chcą jednak wcześniej poznać diagnozę, mogą udać się na badania krwi. Lekarz oznacza poziom beta-HCG, którego podwyższenie zawsze świadczy o ciąży.
Po wykluczeniu ciąży warto udać się do ginekologa, aby wykluczyć lub potwierdzić problemy ginekologiczne. Lekarz wykonuje cytologię oraz USG przezpochwowe. W razie potrzeb zleca również badania laboratoryjne krwi i moczu. Badania krwi dotyczą zwłaszcza poziomu poszczególnych hormonów.

Spóźniający się okres – leczenie

Jeśli to możliwe wdraża się działania przyczynowe. Okres można unormować, biorąc antykoncepcję hormonalną lub innego rodzaju leki hormonalne, wyrównujące zaburzenia czynności gruczołów endokrynnych. Stany zapalne można leczyć antybiotykami, jeśli mają podłoże bakteryjne. Warto także wdrożyć suplementację uzupełniającą wszelkie niedobory pokarmowe, zwłaszcza cynku, witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz żelaza. Bardzo ważnym elementem dbania o siebie jest harmonijny styl życia – kładzenie się spać o wyznaczonych, stałych porach, zdrowe odżywianie się, umiarkowana aktywność fizyczna czy unikanie stresu.

Warto również odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego, aby ocenić kondycję mięśni dna miednicy. Takie wizyty nie tylko pomagają w uregulowaniu cyklu miesiączkowego, ale mogą również poprawić świadomość własnego ciała i złagodzić dolegliwości miesiączkowe.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Janni W., Fehm T., Stickeler E., Tempfer C., Ginekologia. Diagnostyka różnicowa i terapia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami