Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 czerwca 2023

Kiedy powinno się pić kolagen?Kiedy powinno się pić kolagen i dlaczego jest to jeden z cenniejszych współcześnie suplementów diety? Kolagen to białko budujące niemal wszystkie struktury organizmu, zwłaszcza skórę, stawy i narządy wewnętrzne. Jest produkowane w dużych ilościach do 25. roku życia, a po osiągnięciu tego wieku naturalna synteza zaczyna stopniowo maleć. Aby nie dopuścić do niedoborów kolagenu warto rozważyć jego suplementację.

Kiedy powinno się pić kolagen?

Wskazaniami do picia kolagenu jest tak naprawdę osiągnięcie wieku 25-30 lat. Kolagen można wprawdzie dostarczać wraz z dietą, jednak jego źródła pokarmowe są jednocześnie bogate w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe, których wysokie spożycie nie wpływa pozytywnie na zdrowie, m.in. zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, otyłości. Mowa głównie o podrobach, wywarach z kości i galaretach. Właśnie dlatego jedynym sposobem na bieżące uzupełnianie niedoborów jest codzienne picie kolagenu. Najlepiej w połączeniu z witaminą C, która stymuluje naturalną produkcję tego białka i zwiększa biodostępność kolagenu w proszku.

Wymienia się jednak szczególne wskazania, gdy kolagen jest wręcz rekomendowany:

  • przebyty poród — zarówno siłami natury, jak i poprzez cięcie cesarskie. Dzięki suplementacji rany będą szybciej się goić, a tworzące się blizny będą mieć lepszą jakość;
  • doznane urazy i kontuzje — np. skręcenie stawu skokowego, zerwanie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia, naderwanie ścięgna Achillesa. Dzięki kolagenowi takie kontuzje będą się szybciej goić;
  • przebyte operacje — np. wszczepienie rozrusznika, usunięcie macicy, artroskopia stawu kolanowego, wycięcie wyrostka robaczkowego i inne, aby przyspieszyć powrót do zdrowia i gojenie się tkanek;
  • zmarszczki i pogorszenie kondycji skóry – wysoki poziom kolagenu w organizmie sprawia, że skóra jest wytrzymała, pełna blasku i jędrna, a widoczność zmarszczek mimicznych maleje. Dodatkowo zwalniają procesy starzenia się skóry (i innych tkanek);
  • bóle stawów – bez względu na ich przyczynę, kolagen zmniejsza ból stawów i ich sztywność;
  • przewlekle choroby stawów – np. choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów itd., aby złagodzić występujące objawy i opóźniać postęp choroby;
  • wysoki poziom aktywności fizycznej w życiu – aby zwiększać jakość włókien mięśniowych, więzadeł i ścięgien, a tym samym chronić się przed kontuzjami podczas sprawowania sportu i przyspieszać regenerację potreningową.

Kolagen jest jednym z bardziej uniwersalnych suplementów diety. Najważniejsze, aby miał wysoką jakość. Najlepiej wybierać kolagen wołowy lub kolagen rybi, forma sproszkowana (do rozpuszczania w wodzie) wykazuje natomiast największą biodostępność i jest wygodna w użyciu.

Jak pić kolagen?

Suplementując kolagen, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim rekomenduje się stosowanie kolagenu już po 25 roku życia.  Wtedy w organizmie zaczynają przeważać procesy rozkładu tego białka, a synteza kolagenu znacznie spada. Choć nie potwierdzono, że może dojść do przedawkowania kolagenu, a jego codzienne picie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, warto we wszystkim zachować rozsądny umiar. Należy również zadbać o regularność, ponieważ to właśnie ona jest kluczem do sukcesu w przypadku każdej suplementacji. Kolagen pijemy codziennie, najlepiej około 30 minut przed aktywnością fizyczną. Zwłaszcza jeśli suplementacja ma wspierać stawy. W pół godziny kolagen zdąży się już wchłonąć, a ruch stymuluje naturalną produkcję mazi stawowej.

Kolejnym ważnym aspektem jest witamina C, którą powinno zawsze łączyć się z suplementami kolagenowymi. Warto znaleźć naturalny kolagen do picia, który już w składzie zawiera źródło witaminy C. Jeśli nie ma takiej opcji, należy rozważyć jednoczesną suplementację np. aceroli, która jest współcześnie najbogatszym znanym na świecie źródłem kwasu askorbinowego.

Pora dnia nie ma znaczenia. Możemy pić kolagen zarówno rano, jak i w ciągu dnia czy wieczorem. Najważniejsze, aby przed i po suplementacji nie pić alkoholu, który osłabia działanie tego związku. Najlepiej wybrać porę dnia, która zagwarantuje regularność. Jeśli każdego dnia rano spieszymy się do pracy, suplementację najlepiej odłożyć na wieczory, aby mieć pewność, że nie zapomnimy o szklance tego cennego suplementu.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study, 2/2017.
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen — struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  3. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
  4. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen — rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami