Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 maja 2023

Olej z jagód acaiOlej z jagód acai pozyskiwany jest z dużych jagód Euterpe Oleracea w procesie tłoczenia na zimno. Owoce pochodzą z rejonów Amazonii, gdzie zbierane są z dzikich upraw. Taki produkt wyróżnia się ogromnym bogactwem kwasów tłuszczowych Omega 6 oraz Omega 9, choć w składzie posiada również wiele innych wartościowych związków.

Olej z jagód acai – skład

Acai jest małą, ciemnofioletową jagodą, z wyglądu podobną do owocu borówki. Centralnie posiada jedną pestkę. Rośnie na drzewie palmowym, głównie na terenach Amazonii. Do tej pory nie znaleziono na świecie owocu, który pod względem wartości odżywczej mógłby z nią konkurować. Do cennych składników acai zaliczamy przede wszystkim:

Całkowita zawartość związków fenolowych w owocach acai jest wysoka i wynosi aż 328 mg/100 g. Potencjał antyoksydacyjny liofilizatu tej jagody wynosi 1026 jednostek ORAC – to najwyższy poziom ORAC, jaki kiedykolwiek stwierdzono w naturalnym produkcie (owocu). Większość tych składników posiada również olej tłoczony na zimno z jagód acai. Dodatkowo jest on niezwykle bogaty w kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy (12,5%). Co więcej, poziom kwasów tłuszczowych w oleju acai jest zbliżony do ich ilości w oliwie z oliwek, przy czym uwagę zwraca wysoka (56,2%) zawartość kwasu oleinowego.

Olej z jagód acai – właściwości

Olej z jagód acai jest powszechnie stosowany w kosmetologii. Przede wszystkim dlatego, że jest tak silnym przeciwutleniaczem. Może więc opóźniać procesy starzenia się skóry, chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz pielęgnuje skórę dojrzałą. Produkt pomaga utrzymać młodzieńczą elastyczność skóry oraz jej blask.

Olejek działa także silnie kojąco, nawilżająco i natłuszczająco. Może więc być stosowany do pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej, wrażliwej i problematycznej. Udowodniono, że może łagodzić objawy schorzeń dermatologicznych, zwłaszcza atopowego zapalenia skóry i egzemy. Ze względu na właściwości przeciwzapalne zmniejsza intensywność wysypki alergicznej, z kolei właściwości przeciwgrzybicze sprawiają, że można nim leczyć infekcje grzybicze skóry. Świetnie łączy się z olejkiem z drzewa herbacianego o podobnych właściwościach.

Produkt sprawdza się także w pielęgnacji włosów. Olejowanie ich sprawia, że stają się chronione przez wiatrem, gorącem podczas stylizacji oraz promieniowaniem UV. Poprawi wygląd rozdwajających się końcówek i zbyt puszących się włosów.

Olej z jagód acai – jak stosować?

Istnieje wiele metod zastosowania oleju z jagód acai:

  • włosy – kilka kropel olejku wcieramy w wilgotne włosy tuż po ich umyciu, obejmując produktem 2/3 długości włosów, omijając nasadę i skórę głowy. Alternatywnie wykorzystujemy olej do olejowania włosów na bazie odżywki emolientowej lub wcieramy odrobinę jedynie w końcówki włosów po ich umyciu, aby zapobiec ich rozdwajaniu się;
  • twarz – z użyciem oleju acai można wykonać metodę OCM (oczyszczanie twarzy olejami) lub zaaplikować go bezpośrednio na zmiany skórne. Można także dodać kilka kropel do maski (kupnej lub domowej) i nałożyć ją na twarz na 10-15 minut;
  • ciało – kilka kropel oleju dodajemy do kąpieli, wykonujemy z niego peeling lub maskę do ciała, ewentualnie wykorzystujemy jako olejek do masażu.

Zastosowań jest wiele, dlatego warto wybrać takie, które jest dla nas najwygodniejsze i najskuteczniejsze. Olej z jagód acai dostępny jest również w formie suplementu diety. Regularnie przyjmowane kapsułki sprawią, że wszystkie powyższe efekty zdobędziemy działając „od wewnątrz”.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Cieślik E., Topolska K., Skład chemiczny i właściwości funkcjonalne jagody acai (Euterpe oleracea Mart.), Postępy Fitoterapii, 3/2012.
  2. Arakeylan H., Acai Berry and Immune System, Acai Berry and Immune System, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami