Kolagen do picia
Kolagen do picia

Olej z orzechów brazylijskichOlej z orzechów brazylijskich to produkt niezwykle cenny zwłaszcza w kosmetologii, choć jego popularność wciąż nie jest aż tak duża. Wykazuje silne właściwości regeneracyjne, antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Właśnie dlatego bywa również dodatkiem mydeł, kremów, odżywek, a nawet leków dermatologicznych do stosowania zewnętrznego.

Olej z orzechów brazylijskich – skład

Olej z orzechów brazylijskich pozyskuje się z nasion drzewa występującego wyłącznie w dziewiczych lasach tropikalnych, które obfitują w prozdrowotne składniki aktywne. Wykorzystuje się go zarówno w gastronomii, jak i medycynie czy kosmetologii. Do jego najcenniejszych składników zaliczamy:

Przede wszystkim jednak ceni się go ze względu na ilość i proporcje związków tłuszczowych pozytywnie wpływających na organizm człowieka.

Olej z orzechów brazylijskich w kuchni

Produkt ten wspaniale sprawdza się jako dodatek do sałatek, surówek i serów. Posiada charakterystyczny smak, który wzbogaca potrawy. Olej ten smakuje wyśmienicie zarówno w przypadku słodkich deserów, jak i dań wytrawnych. Sprawdzi się w przypadku sałatki owocowej, ponieważ dobrze będzie współgrać np. z truskawkami, mango czy winogronami. Ważne jest to, że nie nadaje się on do obróbki termicznej, wszelkie oleje roślinne tłoczone na zimno powinny być spożywane bez wcześniejszego gotowania, pieczenia czy smażenia.

Olej z orzechów brazylijskich – właściwości zdrowotne

Regularne spożycie optymalnych ilości olejów roślinnych, w tym oleju z orzechów brazylijskich:

  • obniża poziom szkodliwego cholesterolu LDL w organizmie;
  • chroni przed udarem mózgu, zawałem serca i miażdżycą;
  • działa antyoksydacyjnie, wymiatając nadmiar wolnych rodników tlenowych w ustroju;
  • wzmacnia odporność;
  • wspiera czynność tarczycy, której hormony regulują działanie wszystkich układów organizmu;
  • wzmacnia kości i zęby;
  • zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych;
  • poprawia pamięć i koncentrację, a także wspiera czynność układu nerwowego i chroni go przed schorzeniami neurodegeneracyjnymi;
  • zmniejsza uczucie zmęczenia i obniża poziom stresu;
  • wzmacnia mięśnie, ponieważ wpływa na kurczliwość włókienek mięśniowych.

Warto wiedzieć, że kwasy tłuszczowe są stałym składnikiem wszystkich błon komórkowych komórek budujących tkanki organizmu.

Olej z orzechów brazylijskich w pielęgnacji ciała

Omawiany produkt znajduje zastosowanie również w pielęgnacji ciała i włosów. Jest składnikiem kosmetyków anti-aging oraz tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, zniszczonej, dojrzałej oraz zmęczonej. Kwasy tłuszczowe w nim zawarte działają antyoksydacyjnie i opóźniają procesy starzenia się skóry, tym samym ograniczając jej wiotkość i utratę elastyczności oraz zmniejszając widoczność zmarszczek mimicznych.

Dodatkowo olej z orzechów brazylijskich przyspiesza regenerację naskórka, dzięki czemu skóra jest wytrzymała i pełna blasku. Nie straszne są jej czynniki zewnętrzne takie jak promieniowanie UV, silny wiatr czy wysokie, letnie temperatury. Olej łagodzi stany zapalne i podrażnienia, dlatego nada się również do pielęgnacji skóry trądzikowej i w przebiegu przewlekłych schorzeń dermatologicznych. Produkt bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze lepkiej, tłustej warstwy.

W odniesieniu do włosów olej z orzechów brazylijskich wzmacnia i pogrubia ich strukturę, chroniąc je przed nadmiernym wypadaniem. Wystarczy dodać kilka kropel do regularnie stosowanej maski / odżywki do włosów. Z jego dodatkiem można przygotować domową maseczkę na włosy, np. łącząc olej z orzechów brazylijskich ze Spiruliną w proszku.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gwardys A., Chwała C., Lamer-Zarawska E., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  3. Krist S., Brazil Nut Oil, Vegetable Fats and Oils, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami