Kolagen do picia
Kolagen do picia

Przęśl skrzypowataPrzęśl skrzypowata (łac. Ephedra equisetina) to wiecznie zielony krzew występujący naturalnie na terenie Azji Środkowej. Jest jednak sadzony w wielu innych obszarach na świecie, głównie ze względu na wytrzymałość i wygląd. Należy jednak wiedzieć, że przęśl skrzypowatą wykorzystuje się w ziołolecznictwie, głównie ze względu na wysoką zawartość efedryny.

Przęśl skrzypowata – charakterystyka

Przęśl skrzypowata to krzew o wysokości do 2 metrów, o całorocznie zielonych gałęziach pokrytych szarą korą. Liście układają się naprzeciwlegle oraz skrzyżnie, są ostro zakończone. To roślina dwupienna, dająca kwiaty męskie i żeńskie różniące się wyglądem. W szyszko-jagodach o kolorze pomarańczowo-czerwonym znajdują się nasiona, przeważnie wiatropylne.

Roślina preferuje stanowiska lekko zacienione lub słoneczne. Idealnie sprawdzi się w ogrodach miejskich, japońskich, skalnych i podmiejskich. Wzrasta na glebie o pH lekko kwaśnym, obojętnym lub zasadowym (poniżej 7,2).

Przęśl skrzypowata – skład

Głównym i najcenniejszym składnikiem przęśli skrzypowatej jest efedryna, stanowiąca przynajmniej 1% całego składu. Znajduje się w łodydze rośliny i to jej zawdzięczamy lecznicze właściwości. Poza efedryną w składzie znajduje się jeszcze 5 innych alkaloidów:

  • d-pseudoefedryna;
  • 1-N-metyloefedryan;
  • d-N-metylopseudoefedryna;
  • 1-norefedryna;
  • d-norpseudoefedryna.

O różnych proporcjach. Poza tym w składzie przęśli skrzypowatej znajdziemy:

Działanie stymulujące przęśli skrzypowatej, przypisywane jest głównie efedrynie i pseudoefedrynie.

Przęśl skrzypowata – właściwości zdrowotne

Za właściwości rośliny odpowiada wspomniana wcześniej efedryna, która bardzo dobrze wchłania się w przewodzie pokarmowym. Jest niezwykle skuteczna w leczeniu astmy oraz niektórych schorzeń układu nerwowego. Działanie tego związku można przedstawić następująco:

  • obkurczanie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
  • pobudzanie syntezy noradrenaliny oraz pobudzanie receptorów obwodowych układu nerwowego;
  • obniżanie napięcia mięśni gładkich, szczególnie układu pokarmowego i układu moczowego;
  • hamowanie ruchów perystaltycznych jelit i opróżnianie pęcherza moczowego;
  • podwyższanie pojemności minutowej serca;
  • rozszerzanie źrenic.

Przede wszystkim przęśl skrzypowata pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zwłaszcza korę mózgu. Zwiększa gotowość i chęć do pracy, dodaje energii, ułatwia zdolność postrzegania, wspiera pamięć i koncentrację, a także silnie pobudza ośrodki wegetatywne. Bardzo często wykorzystywana jest jako surowiec zielarski w leczeniu nadwagi i otyłości, ponieważ zmniejsza napady głodu i jednocześnie stymuluje metabolizm, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej. Dawniej stosowana była jako afrodyzjak, gdyż w pewnym stopniu zwiększa odbiór doznań seksualnych. Wykazano, że ma zdolność pobudzania wzwodu zarówno prącia, jak i łechtaczki, a także wydłużania czasu erekcji. W ziołolecznictwie przęśl skrzypowata znajduje zastosowanie między innymi przy następujących problemach zdrowotnych:

Najczęściej wykonuje się napary, odwary i wywaru z suszonego ziela przęśli skrzypowatej.

Przęśl skrzypowata – przeciwwskazania

Ze względu na wysoką zawartość efedryny, przyjmowanie przęśli skrzypowatej jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem zajmującym się również ziołolecznictwem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Łukomiak K., Wieloaspektowość Antropologii Kulturowej, Wydawnictwo Naukowe ArchaeGraph, Łódź 2018.
  2. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
  3. Liu B., Akobirshoeva A., Ghorbani A., Boer H., Ephedra equisetina Bunge Ephedra intermedia Schrenk ex C.A. Mey. Ephedra sinica Stapf Ephedra sp. Ephedraceae, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami