Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 listopada 2022

Zatkane zatokiZatkane zatoki najczęściej są objawem stanów zapalnych zatok wynikających z infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Aby zatoki mogły dobrze funkcjonować, powinny być upowietrznione, mieć drożne ujście w bocznej ścianie nosa. Wystarczy jednak niewielkie przeziębienie i może dojść do obrzęku błony śluzowej wyścielającej wspomniane ujście. Pojawiają się wówczas trudności z oddychaniem, gęsty katar, ból głowy i inne objawy typowe dla zatkanych zatok.

Zatkane zatoki – przyczyny

Najczęstszą przyczyną zatkanych zatok jest zapalenie zatok. Wskutek tego zwiększa się objętość gęstej wydzieliny będącej idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, głównie beztlenowych. Nasilają one stan zapalny. Przyczynami zapalenia zatok mogą być:

Ostre stany zapalne zatok zazwyczaj wywołują pneumokoki i pałeczki Haemophilus influenzae, z kolei przewlekłe zapalenie przeważnie wynika z zakażeń gronkowcami złocistymi, pneumokokami oraz bakteriami beztlenowymi pochodzącymi z jamy ustnej.

Objawy zatkanych zatok

Podstawowym objawem zatkanych zatok jest nieprzyjemne, uporczywe uczucie niemożności głębokiego i efektywnego oddychania. Często zatkany jest tylko jeden otwór nosowy. Towarzyszy temu gęsty katar ściekający po tylnej ścianie gardła, trudny do usunięcia podczas tradycyjnego wydmuchiwania nosa. Innymi objawami charakterystycznymi dla zatkanych zatok są:

  • bóle głowy w okolicy międzybrwiowej, pod oczami i na skroniach;
  • zawroty głowy;
  • szumy uszne;
  • zaburzenia węchu i smaku;
  • bóle twarzy i przeczulica skórna w obrębie twarzy.

W obrazie klinicznym obserwuje się również objawy wynikające z infekcji – ogólne osłabienie, zmęczenie, senność, brak apetytu. Wszystko zależy od tego, co spowodowało zapalenie zatok.

Leczenie i domowe sposoby na zatkane zatoki

Leczeniem zatkanych zatok może zająć się zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jak i otorynolaryngolog. Leczenie specjalistyczne polega na eliminacji choroby podstawowej – przykładowo, przy infekcjach bakteryjnych wdraża się antybiotykoterapię. Lekarz często przepisuje leki w postaci sprayów i aerozoli, które aplikuje się bezpośrednio do jamy nosowej. Wcześniej lub uzupełniająco, warto jednak spróbować domowych metod leczenia, pamiętając o wysokim nawodnieniu organizmu, jako że woda rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. Poniżej przedstawiono 2 skuteczne domowe metody na zatkane zatoki.

Inhalacje na zatkane zatoki

Na zatkane zatoki bardzo dobrze wpływają inhalacje, które bez większego problemu można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy wlać do miski gorącą wodę i dodać łyżkę soli fizjologicznej. Po chwili należy pochylić się nad miską, nałożyć bawełniany, czysty ręcznik za głowę (aby ograniczyć uciekanie zdrowotnej pary) i wdychać lecznicze opary. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy dodając do wody i soli kilka kropel wybranego w zależności od wskazań oleju eterycznego. Dobrze sprawdzi się olejek miętowy, olejek eukaliptusowy bądź olejek tymiankowy. Zamiast olejku można dodać 2 łyżki suszonych ziół, np. rumianku pospolitego lub szałwii lekarskiej. Inhalacja powinna trwać 10-15 minut. Można ją powtarzać 2-3 razy dziennie.

Płukanie nosa i irygacja zatok

Kolejną metodą na zatkane zatoki jest płukanie nosa i irygacja zatok. Wykorzystuje się do tego roztwór chlorku sody, sól fizjologiczną lub roztwory hipertoniczne. Odpowiedni roztwór można zakupić w każdej aptece. Technika zabiegu jest prosta – należy pochylić się nad zlewem, przechylić głowę pod kątem 45 stopni w bok (aby jeden otwór nosowy kierował się ku dołowi), a następnie końcówkę irygatora wprowadzić do otworu nosowego (na głębokość około 1-2 cm) znajdującego się wyżej i uwolnić płyn. W tym czasie oddychamy wyłącznie przez otwarte usta. Roztwór przepłucze zatoki i nos, a następnie wydostanie się dolnym otworem nosowym. Nigdy nie połykamy roztworu, który przedostanie się do ust – należy go wypluć.

Olej z czarnuszki na zatoki

W problemach z zatkanymi zatokami, pomocny okazuje się być Olej z czarnuszki. Przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości zawartych w nim substancji sprawiają, że skutecznie likwiduje patogeny odpowiedzialne za powstałą infekcję zatok. Dodatkowo przeciwdziała namnażaniu się chorobotwórczych mirkoorganizmów oraz stymuluje odporność. Olej z czarnego kminku stanowi źródło składników takich jak:

  • tymochinon;
  • tymohydrochinon;
  • ditymochinon;
  • nigellina;
  • nigellimina;
  • nigellamina;
  • nigellidyna;
  • nigellicynę.

Najistotniejszy w walce z dolegliwościami nosowo-zatokowymi jest tymochinion, ponieważ jest to naturalny środek antybiotyczny, wykazujący działanie przeciwzapalne i immunomodulujące. Dlatego też, aby skutecznie pomóc w walce z zatkanymi zatokami warto regularnie stosować  Olejek z nasion czarnego kminku.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wardas P., Markowski J., Piotrowska-Seweryn A., Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2014.
  2. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzina, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami