Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 września 2023

DekstrokardiaDekstrokardia to pojęcie odnoszące się do odmiennej lokalizacji mięśnia sercowego. U osób z tym stanem serce znajduje się po prawej stronie klatki piersiowej, a nie po stronie lewej – jak ma to miejsce u znacznej większości populacji. To wada wrodzona, która występuje u jednego żywo urodzonego noworodka na kilkanaście tysięcy.

Czym jest dekstrokardia?

W warunkach fizjologicznych mięsień sercowy znajduje się za mostkiem, przy czym jego koniuszek i 2/3 narządu właściwego lokalizują się po lewej stronie klatki piersiowej. Jedynie 1/3 serca wystaje poza linię środkową ciała po stronie prawej. Przy dekstrokardii sytuacja jest całkowicie odwrotna – 2/3 serca wraz z jego koniuszkiem znajduje się po stronie prawej klatki piersiowej, zaś 1/3 po stronie lewej.

Dekstrokardia – przyczyny

Do dnia dzisiejszego nie ustalono, co jest przyczyną dekstrokardii. Ustalono, że może wynikać z zaburzeń rozwoju anatomicznego już na etapie życia płodowego oraz z mutacji genetycznych, jednak w obu przypadkach nie wiadomo, co doprowadza do tego stanu.

Dekstrokardia – objawy

Odmienne ułożenie mięśnia sercowego może nie dawać zupełnie żadnych objawów i najczęściej właśnie tak się dzieje. Dekstrokardia jest sporym problemem na etapie profilaktyki i diagnostyki chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ wymusza zupełnie inne podejście lekarza. Przykładowo musi on osłuchiwać serce stetoskopem, przykładając urządzenie do innych miejsc na klatce piersiowej niż standardowo. Na badaniach obrazowych musi zaś oceniać położenie zastawek serca w odbiciu lustrzanym. To spore utrudnienie.

Choć dekstrokardia przeważnie ma bezobjawowe występowanie, może się zdarzyć, że u niektórych pacjentów pojawią się dolegliwości. Wówczas są to zwykle duszności, nawracające infekcje układu oddechowego oraz przewlekłe uczucie zmęczenia. Nie wykazano, aby u takich osób częstsze były choroby sercowo-naczyniowe.

Dekstrokardia jest zagrożeniem dla pacjentów, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że ją mają. Zwłaszcza jeśli towarzyszy jej odwrócenie trzewi. W takich przypadkach pacjent może np. zmagać się z zapaleniem wyrostka robaczkowego wymagającym interwencji chirurgicznej, jednak postawienie prawidłowej diagnozy opóźnia się, ponieważ lekarze szukają przyczyn po złej stronie jamy brzusznej. Przeważnie fakt, że dana osoba ma dekstrokardię i odwrócenie trzewi wychodzi zupełnie przypadkowo na kontrolnych badaniach obrazowych.

Dekstrokardia – diagnostyka

Aby zdiagnozować dekstrokardię, należy wykonać badanie RTG. To złoty standard rozpoznania tego przypadku. Do diagnostyki odwrócenia trzewi zaleca się natomiast wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, aby uwidocznić położenie wszystkich narządów wewnętrznych. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowana dekstrokardia, koniecznie wykonuje się szczegółowe badanie mięśnia sercowego. Obejmuje ono EKG, ECHO serca oraz próbę wysiłkową.

Dekstrokardia – leczenie

W sytuacjach, w których dekstrokardia ma bezobjawowe występowanie, nie wdraża się żadnego leczenia. Jest to anatomia danej osoby, a nie choroba czy dolegliwość. Jeśli jednak pojawiają się niepokojące objawy, leczenie polega głównie na farmakoterapii i modyfikacji stylu życia, gdzie kluczową rolę odgrywa fizjoterapia kardiologiczna. W niektórych przypadkach pojawia się konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego, np. aby zmienić przebieg ważnych naczyń krwionośnych, które znajdują się w odwróconym położeniu.

Pacjent z odwróceniem mięśnia sercowego i/lub trzewi powinien zawsze pamiętać, aby informować tym stanie swojego lekarza. To informacja przydatna zwłaszcza przed planowanymi zabiegami i operacjami.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pruszczyk P., Hryniewiecki T., Wielka interna – kardiologia z elementami angiologii, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
  2. Li Y., Liu R., Zhang X., Dextrocardia, Circulation, 24/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami