Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 października 2022

Witaminy na kościWitaminy na kości znajdują się w wielu ogólnodostępnych produktach spożywczych, rekomenduje się jednak również ich suplementację (szczególnie w przypadku witaminy D). Odpowiedni poziom tych witamin jest niezwykle ważny, aby jak najdłużej zachować wytrzymałość tkanki kostnej i aby uchronić się przed rozwojem osteopenii, a następnie osteoporozy.

Jakie witaminy na kości?

Witaminami, które w największym stopniu wpływają na tkankę kostną, są witamina D i witamina K. Chcąc cieszyć się dobrą kondycją szkieletu w każdym wieku to właśnie o ich podaż należy zadbać w szczególności. To jednak nie wszystkie witaminy, które pozytywnie wpływają na kości.

Witamina D

Witamina D znajduje się w żywności w śladowych ilościach, dlatego tak bardzo poleca się jej całoroczną suplementację już od wielu wczesnodziecięcego aż do późnej starości. Jej niedobór wpływa niekorzystnie zarówno na budowę, jak i metabolizm tkanki kostnej. Jeśli jest długotrwały, miejsce ma osteomalacja, czyli nieprawidłowa mineralizacja nowo tworzącej się macierzy kostnej. Mniejszy niedobór witaminy D wywołuje z kolei zaburzenia homeostazy wapniowo-fosforanowej oraz wzrost sekrecji parathormonu. Najpoważniejszym zagrożeniem związanym z niedoborem witaminy D jest zwiększone ryzyko złamań szkieletu oraz krzywicy u dzieci.

Zobacz również: Witaminy na wzrost dziecka.

Witamina K

Kolejną równie istotną witaminą jest witamina K, choć dopiero w ostatnich latach doceniono jej ogromny wpływ na tkankę kostną. Wpływa bowiem na procesy jej przebudowy. Ma zdolność wiązania kationów wapnia i wbudowywania ich przy współudziale osteoblastów w kryształy hydroksyapatytu tkanki kostnej. Witamina K pobudza również różnicowanie się osteoblastów, czyli komórek kościotwórczych. Jej niedobór zwiększa ryzyko osteoporozy i patologicznych złamań.

Witamina C

Mało kto zdaje sobie sprawę, że i witamina C jest kluczowa dla zdrowia kości. Na ogół wiąże się ją ze wzmacnianiem odporności, warto jednak wiedzieć, że kwas askorbinowy jest istotny dla prawidłowego tworzenia się włókien kolagenowych. Te z kolei budują wszystkie kości i stawy w ciele człowieka. Naturalna synteza kolagenu maleje wraz z wiekiem, począwszy od 30. roku życia. Należy więc zadbać nie tylko o suplementację samego kolagenu, ale i witaminy C. Niedobór witaminy C może prowadzić do utraty gęstości kości. Nie należy bać się przedawkowania jej, ponieważ nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Organizm sam reguluje jej poziom.

Witamina B12

Kolejną istotną witaminą jest witamina B12, czyli kobalamina. O jej odpowiedni poziom powinny zadbać już kobiety w ciąży, ponieważ stanowi ona niezbędny składnik do wzrostu i formowania się układu kostnego u płodu. W ostatnich latach przeprowadzono badania udowadniające powiązanie niedoboru kobalaminy ze wzrostem ryzyka złamań u seniorów. Jej głównym źródłem są mięso, mleko i żółtka jaj. Osoby przebywające na dietach wegańskich i wegetariańskich powinny więc zdecydować się na suplementację kompleksu witamin z grupy B, a jeszcze lepiej Spiruliny lub Chlorelli. To algi niezwykle bogate, nie tylko w kobalaminę, ale i inne witaminy z grupy B, antyoksydanty, witaminę C i witaminę K. Stanowią więc kompleksowe wsparcie dla naszych kości.

Witaminy na kości – dla kogo?

Witaminy na kości powinny stanowić ważną część diety każdego człowieka. Dużą uwagę przykłada się do promowania zbilansowanej, zdrowej diety oraz do dodatkowej suplementacji przy dietach eliminujących określone grupy produktów spożywczych. Na suplementację powinny zdecydować się w szczególności:

  • kobiety ciężarne i karmiące piersią;
  • seniorzy, osoby starsze;
  • kobiety po menopauzie ze względu na zwiększone ryzyko osteoporozy;
  • osoby po urazach i kontuzjach sportowych, a także po zabiegach na tkance kostnej, aby przyspieszyć zrost i powrót do pełnej sprawności;
  • pacjenci z chorobami przewlekłymi dotyczącymi układu kostnego, w tym z chorobami autoimmunologicznymi i nowotworami;
  • sportowcy szczególnie narażeni na urazy, w tym złamania i zwichnięcia.

Ważne, aby suplementy diety miały wysoką jakość i pochodziły ze sprawdzonego źródła. Tylko wtedy klient otrzymuje gwarancję pełnej biodostępności i bezpieczeństwa.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jasik A., Tałałaj M., Witamina D i K a złamania kości, Postępy Nauk Medycznych, 1/2017.
  2. Otto-Buczkowska E., Chwalba A., Witamina D w zaburzeniach metabolizmu glukozy, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2017.
  3. Karmańska A., Karwowski B., Rola witaminy K w metabolizmie kości, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami