Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 października 2023

Jak pobudzić laktację?Jak pobudzić laktację w sposób bezpieczny, jeśli z różnych względów zostaje ona spowolniona lub wręcz zahamowana? Bardzo często na zaburzenia laktacji wpływa niezdrowy tryb życia kobiety lub błędy techniczne podczas przystawiania dziecka do piersi. Dlatego tak ważne są instruktaże karmienia piersią udzielane przez doświadczone położne. Co jeszcze można zrobić?

Jak pobudzić laktację?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że karmienie piersią jest ogromną korzyścią zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia. Po tym czasie dietę powinno się powoli rozszerzać o inną żywność – rozpoczyna się tzw. rozszerzanie diety. Podstawę nadal stanowi mleko matki, które pod koniec 2. roku życia może stanowić maksymalnie 40% diety dziecka. Po tym czasie najlepiej zakończyć karmienie piersią.

Z wielu powodów może jednak dojść do zaburzeń laktacji, wówczas najlepiej wdrażać leczenie przyczynowe (np. odstawić leki hamujące laktację, rzucić palenie papierosów, regulować choroby przewlekłe, skorygować skrócone wędzidełko u dziecka itd.). W sytuacjach, w których przyczyny zbyt niskiej laktacji nie są do końca znane i nie wiążą się z wadami anatomicznymi dziecka lub schorzeniami matki, warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby na pobudzanie laktacji. Warto przy tym pamiętać, że dieta mamy w czasie karmienia piersią nie wpływa na ryzyko występowania ewentualnych alergii, astmy czy egzemy. Oznacza to, że nie ma wskazań do prewencyjnego stosowania diet eliminacyjnych.

Ziołolecznictwo

Środki naturalne pobudzające laktację to głównie zioła, które wchodzą w skład różnych dostępnych na rynku herbatek laktacyjnych lub suplementów diety. Do tych o największym znaczeniu zalicza się następujące: kozieradka, ostropest plamisty, rutwica, melisa, czarnuszka siewna, anyż. Należy jednak pamiętać, że nieumiejętnie praktykowane ziołolecznictwo może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego zwłaszcza kobiety karmiące piersią powinny przed sięgnięciem po zioła skonsultować się z lekarzem.

Słód jęczmienny

Słód jęczmienny wykazuje pozytywny wpływ na ilość produkowanego mleka – lekarze zalecają go jako dodatkowe wsparcie przy niedoborach pokarmu. W dużej mierze wpływa na to beta-glukan, będący jego podstawowym składnikiem. Aby pobudzić laktację, należy przyjąć słód jęczmienny około 30-60 minut przed planowanym karmieniem piersią.

Zdrowa, zbilansowana dieta

Udowodniono, że zdrowa dieta matki ma wpływ na jakość laktacji. Warto więc spożywać regularnie 4-5 posiłków, w których warzywa i owoce stanowią około 50% wszystkich spożywanych produktów. Kilka razy dziennie powinno się także sięgać po produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste) oraz nabiał. Źródło białka powinny stanowić ryby, nasiona warzyw strączkowych i jaja, przy czym warto starać się ograniczyć nadmierne spożywanie mięsa, zwłaszcza czerwonego i jego przetworów. W diecie jak najrzadziej powinny się pojawiać cukier i sól oraz słodkie i słone produkty. Warto ograniczyć smażenie i spożywanie produktów ciężkostrawnych. Do prawidłowej laktacji przyczynia się również dobre nawodnienie organizmu. Jego podstawą jest woda, choć można uzupełniać to o soki naturalne, słabą herbatę, herbatki owocowe, jogurty.

Masaż pobudzający laktację

Naukę masażu pobudzającego laktację może przeprowadzić położna lub fizjoterapeuta uroginekologiczny pracujący z kobietami w ciąży i w połogu. Taki masaż nie tylko stymuluje wypływ mleka, ale również chroni przed zastojem pokarmu w piersiach, który może być czynnikiem ryzyka zapalenia piersi. Ruchy muszą być delikatne, koliste, wykonywane w kierunku brodawki. Uzupełnieniem może być kinesiotaping.

Relaksacja organizmu

Świeżo upieczona mama powinna być przede wszystkim radosna i zrelaksowana. Warto pamiętać, że w procesie laktacji ogromny wpływ na ilość mleka ma psychika. Stres i zmęczenie mogą skutecznie blokować odruch oksytocynowy i wypływ mleka. Zwiększenie ilości produkowanego mleka jest zawsze efektem systematycznej pracy nad prawidłowym technicznie i odpowiednio częstym karmieniem piersią, jednak relaks organizmu ma w tym znaczącą rolę. Dlatego podstawowe obowiązki kobiety (sprzątanie, pomoc w gotowaniu) powinny być przejęte przez pozostałych domowników, zaś kobieta powinna każdego dnia poświęcać czas sobie samej. Dobra książka, kąpiel aromaterapeutyczna czy spokojny spacer na łonie natury będą idealne.

Leki pobudzające laktację

Substancje pobudzające laktację określa się mianem galaktogogów. Do grona substancji farmaceutycznych możemy zaliczyć głównie antagonistów dopaminy – metoklopramid i domperidon. Obie substancje nie mają jednak rejestracji w celu stymulacji wydzielania mleka, dlatego przy próbie ich zastosowania pacjentka musi być poinformowana o ryzyku. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, a wcześniej wypróbować wszystkie dostępne metody naturalne.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kołacz-Kordzińska Z., Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć?, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gdańsk 2018.
  2. Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Warszawa 2021.
  3. Łodykowska E., Bieńkowska S., Poradnik laktacyjny, Warszawa.
  4. Wybraniec E., Laktacja – problemy laktacyjne, karmienie naturalne.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami