Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 lipca 2025

Alga słodkowodnaAlga słodkowodna to taki mikroorganizm zaliczany do glonów (rzadziej do cyjanobakterii, jak np. Spirulina), który wzrasta w wodach słodkich, a nie słonych (jak wskazuje nazwa). Takie algi mają równie bogaty skład, co algi słonowodne, choć różnica jest w braku pierwiastka jakim jest jod. Mimo tego mają wiele zalet, które warto wykorzystać w celu poprawy zdrowia poprzez uzupełnienie wysokie jakości składników odżywczych (m.in. pełnowartościowych witamin i minerałów) i wspomagania oczyszczania organizmu z toksyn – czym charakteryzują się te naturalne produkty, a szczególnie Spirulina i Chlorella. Co ważne, mogą on być stosowane m.in. u osób, które nie mogą przyjmować jodu (np. przy nadczynności tarczycy).

Alga słodkowodna – charakterystyka

Algi słodkowodne to rodzaj roślin, które żyją w wodach słodkich, takich jak jeziora, rzeki, stawy czy źródła. Hodowane są jednak w zamkniętych, kontrolowanych basenach wodnych, gdzie woda pozyskiwana jest z czystych, górskich źródeł, jak ma to miejsce w przypadku producenta bioalgi – wysokiej jakości premium Spiruliny i Chlorelli z Tajwanu, czyli miejsca gdzie warunki są jedne z najbardziej wartościowych na świecie. Występuje tam m.in. stałe nasłonecznienie, odpowiednia wilgotność i całkowicie wolna od przemysłu hodowla. Nie naraża to (jak ma to miejsce w przypadku sztucznego nasłonecznienia, które wykorzystują producenci w innych częściach świata, np. w Europie) na powstawanie stresu oksydacyjnego wewnątrz komórek alg. Dodatowo, badania na każdym etapie powodują, że konsument ma pewność co do odpowiedniego wyboru, zarówno Spiruliny jak i Chlorelli.

Stanowią ważne, choć często niedoceniane biologicznie organizmy samożywne, co oznacza, że przeprowadzają fotosyntezę i produkują tlen, odgrywając kluczową rolę w ekosystemach wodnych. Ponadto są pożywieniem dla wielu organizmów wodnych, umożliwiając ich przetrwanie. Jednak obecnie algi słodkowodne mają przede wszystkim bardzo duże znaczenie we współczesnej suplementacji czy kosmetologii.

Najbardziej znane gatunki alg słodkowodnych to wspomniana już wcześniej Chlorella i Spirulina, choć jest ich oczywiście znacznie więcej. Pozostałymi mogą być: euglena, nostoc, anabaena i wiele innych, jednak nie znajdują one takiego zastosowania w gastronomii, lecznictwie czy kosmetyce.

Suplementacja alg słodkowodnych

Najczęściej rekomendowane algi słodkowodne do suplementacji to zwłaszcza Spirulina i Chlorella. Uznawane są za tzw. superfoods ze względu na swoje wyjątkowe właściwości odżywcze i zdrowotne.

Największe zalety Spiruliny przedstawiane są następująco:

Spirulina bioalgi

Spirulina z certyfikatem – badanie zlecone przez BIOALGI Sp. z o.o. niezależnemu, akredytowanemu laboratorium badawczemu i przeprowadzone przez J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o. Certyfikat Spiruliny bioalgi do wglądu tutaj: Spirulina – badanie (certyfikat).

Z kolei Chlorella:

Chlorella bioalgi

Chlorella z certyfikatem – badanie zlecone przez BIOALGI Sp. z o.o. niezależnemu, akredytowanemu laboratorium badawczemu i przeprowadzone przez J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o. Certyfikat Chlorelli bioalgi do wglądu tutaj: Chlorella – certyfikat (badanie).

Każda z tych alg ma swoje określone działanie. Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest przyjmowanie ich jednocześnie, aby mogły się wzajemnie uzupełniać i jeszcze bardziej zwiększać skuteczność.

Jak stosować algi słodkowodne?

Suplementacja alg słodkowodnych rekomendowana jest każdemu, kto chce uzupełnić niedobory pokarmowe, odżywić organizm, wesprzeć zdrowie, samopoczucie i urodę. Bez obaw mogą po nie sięgać osoby z przeciwwskazaniami do stosowania alg słonowodnych, a więc zawierających w swoim składzie jod. Takimi osobami są pacjenci: z nadczynnością tarczycy, zapaleniem naczyń z hipokomplementemią, alergią na ten pierwiastek, autonomicznymi guzkami tarczycy czy w trakcie naświetlania tarczycy (przy leczeniu onkologicznym).

Jeśli suplementujemy algi słodkowodne, zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Oznacza to, że jeżeli sugerowane dawkowanie obejmuje jedną łyżeczkę proszku dziennie, należy zmieszać ją z wodą, sokiem, owsianką, koktajlem i wypić, nie przekraczając tej dawki. W przypadku przyjmowania Spiruliny i Chlorelli w tabletkach również należy stosować się do informacji znajdujących się na opakowaniu dotyczących zalecanej dziennej porcji do spożycia.

Z kolei chcąc zastosować daną algę jako kosmetyk, po zmieszaniu z miodem, jogurtem, żółtkiem, wodą lub inną substancją nośną nakłada się ją na skórę lub włosy, pozostawiając na 15-20 min jako maseczkę. Po tym czasie należy zmyć maseczkę.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of Spirulina microalgae, Nutrafoods, 9/2010.
  2. Fenert F., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
  3. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2015.
  4. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i bochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami