Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 sierpnia 2022

Czarny kminek a czarnuszkaCzarny kminek a czarnuszka siewna to dwa pojęcia odnoszące się do jednej i tej samej rośliny. Jest nią Nigella sativa L. o szczególnych właściwościach prozdrowotnych i niezwykle bogatym składzie. Z nasion czarnuszki, czyli czarnego kminku, pozyskuje się cenny olej. Korzyści ze stosowania zewnętrznego i spożywania czarnuszki mają wieloletnią tradycję na całym świecie.

Czarny kminek a czarnuszka

Nasiona Nigella sativa L. znane są od blisko 2 tysięcy lat. Wzmianki o roślinie znaleźć można w Starym Testamencie, dziełach Hipokratesa, Galena i Pliniusza, a także w wielu polskich źródłach sprzed setek lat. Nazwa Nigella pochodzi z łaciny i została prawdopodobnie dopasowana do tej rośliny ze względu na czarny kolor nasion. Odnosząc się do słownika łacińskiego, niger oznacza czarny, zaś nigellus to czarnuszek. Tym samym nazwa czarny kminek i czarnuszka stosowane są zamiennie w odniesieniu do rośliny Nigella sativa L. Spotkać można jeszcze inne nazwy, choćby kmin czarny, panna w zieleni czy czarnucha.

Czarnuszka – skład

Czarnuszka jest niezwykle bogata w związki czynne. Mowa zwłaszcza o następujących:

Tak bogaty skład wpływa na niezwykłe właściwości rośliny i jej wysoką aktywność biologiczną.

Czarny kminek – właściwości lecznicze

W lecznictwie zazwyczaj wykorzystuje się zmielone nasiona czarnego kminku, napar, odwar lub wywar z nasion, a także olej pozyskiwany na drodze tłoczenia nasion na zimno. Olej zwie się także złotem faraonów. Posiada miodową lub ciemnobrązową barwę i charakterystyczny, intensywny zapach. Czarny kminek wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, dlatego jest zalecany w diecie diabetyków. Obniża stres oksydacyjny i działa przeciwutleniająco, zmniejszając ryzyko chorób cywilizacyjnych związanych z wolnymi rodnikami, takich jak miażdżyca, otyłość, schorzenia neurodegeneracyjne, nadciśnienie tętnicze, depresja czy nowotwory.

Dodatkowo czarny kminek działa przeciwwrzodowo, hepatoprotekcyjnie, przeciwzapalnie i łagodząco. Olej podawany doustnie sprawdzi się przy skurczach układu pokarmowego i bólach menstruacyjnych, ponieważ zmniejsza dolegliwości bólowe i działa rozkurczowo. Olejki lotne zabijają bakterie i wirusy, zaś olej może likwidować pasożyty przewodu pokarmowego, takie jak tasiemce. Przede wszystkim jednak olej z czarnego kminku skutecznie uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na minerały i cenne kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Czarnuszka siewka w kosmetologii

Czarnuszka siewna jest wykorzystywana także podczas codziennej pielęgnacji. Nasiona mogą stanowić główny składnik peelingów do twarzy i ciała, zaś olej stosuje się do oczyszczania twarzy metodą OCM oraz do olejowania włosów. To produkt bezpieczny, także dla osób z cerą wrażliwą. Pomaga w walce z trądzikiem, łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry, zmniejsza widoczność przebarwień skóry, łagodzi oparzenia słoneczne oraz w dużym stopniu nawilża i odżywia skórę. Ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne może łagodzić podrażnienia skóry.

W przypadku pielęgnacji włosów sprawdzi się szczególnie do włosów wysokoporowatych. Nie obciąża ich, chroni przed nadmiernym parowaniem wody oraz nawilża. Włosy stają się gładkie i błyszczące, są znacznie bardziej podatne na stylizację. Olej stosowany na skórę głowy może pomóc w walce z łupieżem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
  2. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  3. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami