Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 21 stycznia 2022

Dieta oczyszczająca - które produkty jeść?Dieta oczyszczająca wprowadzana jest po to, aby nasz organizm został oczyszczony z nagromadzonych toksyn i mógł bez przeszkód pracować, a także pozostawać w jak najlepszej kondycji. Dobrym sposobem na pozbycie się wolnych rodników i toksyn z organizmu jest odpowiednia dobrana dieta oczyszczająca oraz wspomaganie jej suplementacją poprzez produkty pochodzenia naturalnego, takie jak np. Chlorella.

Dieta oczyszczająca – jak oczyścić organizm?

Warto włączyć do swojej diety 7 produktów, aby przywrócić organizm do jak najlepszej kondycji.

1. Awokado

Awokado jest bardzo dobrym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą pomóc w regulacji pracy układu sercowo–naczyniowego. Dostarcza również do organizmu ważny związek organiczny – glutation. Jest on odpowiedzialny za neutralizację wolnych rodników i pestycydów w wątrobie. Jego głównymi funkcjami są detoksykacja, transport aminokwasów, odtwarzanie witaminy C i E oraz produkcja koenzymu.

Zobacz również: Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców?

2. Czosnek

Czosnek najlepiej spożywać na surowo, gdyż podgrzewanie pozbawia go części właściwości. Warto dołączyć go do codziennej diety, ponieważ chroni białe i czerwone krwinki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Posiada komponenty siarkowe utleniające rtęć, ołów i kadm. Jest również źródłem bioaktywnego selenu, który chroni przed toksycznością rtęci.

3. Burak

To czerwone warzywo ma właściwości grzybobójcze i przeciwzapalne. We włóknie buraka znajduje się błonnik pokarmowy, zawierający polisacharydy i pektyny, które są bardzo skuteczne w oczyszczaniu układu pokarmowego. Ponadto jest źródłem betalainy, pigmentu działającego przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.

4. Cytrusy

Spożywanie cytryny, limonki czy pomarańczy dostarcza do organizmu dużą ilość witaminy C. Sok z cytryny wypłukuje z organizmu śluz i nadmiar nierozpuszczalnych soli. Warto dołączyć tego rodzaju soki do diety, jeśli w nerkach zalegają kamienie. Codzienna, poranna szklanka wody z cytryną na pewno poprawi funkcjonowanie wątroby i nerek.

5. Koper

Koper włoski zwany również fenkuł, to źródło fitoestrogenu, witaminy C, potasu, błonnika i kwasu foliowego. Znany od pokoleń, pomaga w leczeniu biegunki, niestrawności, nadciśnienia czy zaparć. Korzystnie wpływa na układ sercowo–naczyniowy i usuwa rakotwórcze toksyny z jelita grubego. Dzięki swoim naturalnym, diuretycznym, działaniom, koper włoski przyczynia się do zwiększonego oddawania moczu i redukcji masy wody nagromadzonej w organizmie.

6. Jarmuż

Zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, są bardzo dobrym wyborem podczas oczyszczania organizmu. Sam jarmuż jest naturalnym źródłem składników potrzebnych do zwiększenia poziomu glutationu w organizmie. Glutation jest najważniejszym antyoksydantem i środkiem detoksykującym w naszym organizmie. Wyłapuje i usuwa wolne rodniki, rtęć i inne metale ciężkie.

7. Jogurt

Fermentowane napoje mleczne, takie jak jogurt czy kefir, są odpowiednie do oczyszczenia układu pokarmowego z niestrawionych resztek. Dostarczają kwas foliowy, witaminę B2 oraz kwas mlekowy, które poprawiają perystaltykę jelit, wspomagają trawienie i likwidują zaparcia. Dzięki żywym kulturom bakterii, które zasiedlają i namnażają się w jelicie grubym, organizm ma poprawioną odporność, a cały układ pokarmowy pracuje wydajniej.

Podsumowanie

Warto włączyć do swojej diety te naturalne produkty. Będą one w stanie wspomagać pracę układu pokarmowego i zapewnią mu prawidłowe funkcjonowanie, a przy okazji poprawią ogólny stan zdrowia. Uznaje się, że oczyszczanie organizmu z toksyn powinno stanowić stałą czynność każdego człowieka bez względu na wiek. Można tego dokonać na różne sposoby, jednak utrzymywanie zdrowej diety jest jedną z najskuteczniejszych i najkorzystniejszych opcji.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jarosz E., Dieta oczyszczająca, Wydawnictwo Edgard, Polska 2018.
  2. Rose N., Oczyszczanie organizmu dla kobiet, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2011.
  3. Scott-Moncrieff C., Dieta oczyszczająca, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami