Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 maja 2025

StresoryStresory to inaczej czynniki zaburzające homeostazę organizmu. Sprawiają, że układ nerwowy zaczyna nadmiernie reagować, prowadząc do rozwoju stresu, a jeśli jest to chroniczny stres także do licznych, nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Niestety współczesny tryb życia wielu ludzi mocno predysponuje do rozwoju przewlekłego stresu, a stresorami staje się coraz więcej czynników.

Stresor – co to jest?

Stres jest nieuniknioną częścią życia, a jego źródłem są zarówno czynniki środowiskowe (powódź, huragan, trzęsienie ziemi), jak i społeczne (przeludnienie, epidemie, bezrobocie) czy psychologiczne (zmiana sytuacji życiowej, utrata bliskiej osoby, utrata pracy, wygrana na loterii). Czynniki indukujące stres określa się mianem stresorów. Niektóre sytuacje, choć stresujące, są naturalne i mobilizują do działania. Pewne ryzyko i zagrożenie stanowi stres przewlekły, pojawiający się wówczas, gdy zaistniałe sytuacje budzą przerażenie, lęk i poczucie zagrożenia.

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje stresorów:

  • stresory fizyczne – czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne o dużym natężeniu, np. hałas, wysoka temperatura, niska temperatura, silne kwasy i zasady, mikroorganizmy chorobotwórcze;
  • stresory socjalne – śmierć ukochanej osoby, utrata pracy, utrata dóbr materialnych, izolacja od otoczenia;
  • stresory psychologiczne – związane np. z nieodwzajemnioną miłością, nienawiścią, strachem, zazdrością.

Szeroko zakrojone badania udowodniły, że uzyskanie dużej liczby jednostek stresowych w krótkim okresie (rok lub dwa lata) wiąże się z szeroką gamą dolegliwości fizycznych (także wypadków i kontuzji) oraz problemów ze zdrowiem psychicznym.

Konsekwencje działania stresorów

Do pierwszych objawów stresu i działania stresorów zalicza się między innymi:

Jeśli jednak stresory oddziałują na organizm człowieka przez dłuższy czas, mogą doprowadzić do rozwoju:

Udowodniono, że przewlekły stres znacznie zwiększa ryzyko chorób cywilizacyjnych (jest jednym z ich głównych czynników ryzyka), takich jak problemy sercowo-naczyniowe, alergia, zawał serca, udar mózgu, otyłość, schorzenia neurodegeneracyjne czy dermatologiczne. Silny stres wiąże się też z chorobami autoimmunologicznymi.

Stresory – jak je likwidować?

Każdy człowiek inaczej reaguje na stres. Warto więc zidentyfikować te stresory, które są problemem u konkretnej osoby, a następnie z nimi walczyć, najlepiej przyczynowo. Jeśli więc przyczyną stresu są problemy partnerskie, dobrym pomysłem będzie szczera rozmowa, zmiana zachowań, wspólna terapia u psychoterapeuty. Z kolei jeśli stres wiąże się z pracą, warto rozważyć rozmowę z przełożonym, ewentualnie zmianę stanowiska lub miejsca pracy.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie sposób usunąć stresorów (np. przy problemach zdrowotnych lub po śmierci bliskiej osoby). Wówczas ponownie podkreśla się znaczenie psychoterapii, ewentualnie wizyt u psychiatry i wparcia farmakologicznego. Ważnym uzupełnieniem jest modyfikacja codziennych nawyków – rzucenie nałogów, poprawa relacji z bliskimi, aktywność fizyczna, wysypianie się, medytacja, relaks i czas na dla samego siebie. Każdy powinien znaleźć takie hobby i zajęcia, które będą na niego działały odstresowująco.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bielawski T., Chroniczny stres a funkcjonowanie poznawcze jednostki w zwierzęcym modelu traumy, Wrocław 2022.
  2. Kaczmarska A., Curyło-Sikora P., Problematyka stresu – przegląd korespondencji, Hygeia Public Health, 4/2016.
  3. Stachowicz K., Domin H., Szewczyk B., Stres jako zagrożenie środowiskowe – jak sobie z nim radzić?, Wszechświat, 3/2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami