Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 17 września 2023

Kolagen, który działaKolagen, który działa, powinien zostać starannie wybrany. Decydując się na rozpoczęcie suplementacji koniecznie poświęć chwilę czasu, aby sumiennie i z odpowiednią wiedzą wybrać docelowy produkt. Jedynie takie podejście daje gwarancję efektywności i bezpieczeństwa.

Kolagen, który działa

Podczas kupna kolagenu należy zwracać uwagę na wiele aspektów. Zostały one dokładniej opisane poniżej.

Rodzaj kolagenu

Kolagen dzieli się ze względu na jego pochodzenie oraz formę, w której się znajduje. W pierwszym przypadku wyróżniamy głównie:

  • kolagen rybi – można go izolować ze skór, ości, płetw czy łusek ryb, a ze względu na niską masę cząsteczkową jest w większym stopniu wchłaniany w układzie pokarmowym. Jego zaletami są brak wywoływania reakcji alergicznych i reakcji nadwrażliwości u człowieka, a także dobra rozpuszczalność w wodzie i łatwy proces pozyskiwania;
  • kolagen wołowy – pozyskiwany drogą hydrolizy żelatyny pochodzącej ze skór bydlęcych. Posiada budowę zbliżoną do fizjologicznego, ludzkiego kolagenu, dlatego może być efektywniej wykorzystywany niż kolagen rybi. Dodatkowo nie posiada charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu i smaku.

Z kolei ze względu na formę, wyróżniamy kolagen w tabletkach, kapsułkach, shotach lub kolagen w proszku do rozpuszczania w wodzie. Najlepszą biodostępnością i skutecznością cieszą się shoty i naturalny kolagen do picia, które mogą wchłaniać się bezpośrednio po spożyciu – nie ma konieczności rozpuszczania otoczek kapsułek. Mogą je również przyjmować osoby mające problem z przełykaniem tabletek, np. seniorzy.

Zawartość kolagenu

Nie cały spożyty kolagen wchłania się w układzie pokarmowym. Część jest wydalana, dlatego tak ważna jest zawartość czystego białka w suplemencie diety. Dzięki temu pomimo fizjologicznego usunięcia części związku, pozostała część będzie mogła zostać wchłonięta i wykorzystana. Rekomenduje się suplement diety zawierający przynajmniej 8000 mg czystego kolagenu w 10 g proszku.

Skład kolagenu

Poza czystym kolagenem spore znaczenie mają składniki dodatkowe. Do popularnych i polecanych należą:

W składzie nie ma jednak miejsca na sztuczne barwniki i konserwanty, ani na żadne inne chemiczne dodatki.

Kolagen, który działa – ile kosztuje?

Sam proces pozyskania i produkcji kolagenu jest dość kosztowny. Dlatego lepiej wystrzegać się tanich suplementów diety – będą miały wątpliwą jakość. Lepiej wybrać kolagen sprawdzony, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo. Cena wysokiej jakości kolagenów rozpoczyna się od 100 zł.

Wybór kolagenu, który działa

Podczas wyboru suplementu diety warto zwrócić również uwagę na opinie innych konsumentów. Są one rzetelnym źródłem wiedzy odnośnie rzeczywistego działania kupowanych suplementów. Liczy się też renoma producenta. Lepiej wybierać takie suplementy kolagenowe, do których dołączone są certyfikaty wysokiej jakości czy monitorowanej, świadomej produkcji. Przykładem kolagenu, który działa i jest polecany przez konsumentów, jest naturalny kolagen do picia bioalgi.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  2. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  4. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami