Kolagen do picia
Kolagen do picia

suplementacja kolagenu na stawy Suplementacja kolagenu na stawy praktykowana jest zarówno w celach terapeutycznych, jak i profilaktycznych. Kolagen jest bowiem białkiem budującym wiele różnych struktur organizmu, w tym kości, stawy, więzadła. Niedobór kolagenu skutkuje pojawieniem się sztywności stawów czy bólu stawów.

Kolagen w stawach

Kolagen typu II jest dominującym składnikiem chrząstki stawowej. Białko to odpowiada przede wszystkim za wytrzymałość i stabilność tkanek, które buduje. Dzięki niemu są odporne na obciążenia mechaniczne, urazy, uszkodzenia, wstrząsy. Dodatkowo zwiększa zdolność do absorpcji wody, a nawodnienie jest kluczową cechą wpływającą na kondycję wszystkich tkanek. Kolagen zapewnia efektywniejsze wchłanianie składników mineralnych i zwiększa gęstość kości. Dzięki temu są mniej podatne na złamania. Stymuluje aktywność komórek chrzęstnych i wspiera procesy ochronne w obrębie tkanki chrzęstnej. Niedobór kolagenu może doprowadzić do spadku wydzielania mazi stawowej, wspomagającej prawidłowe funkcjonowanie powierzchni stawowych, ich odżywienie i regenerację. Wykazano, że odpowiedni poziom kolagenu przyspiesza regenerację zmienionych chorobowo tkanek i zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za wywoływanie stanu zapalnego i bólu.

Kolagen jest fizjologicznie produkowany w dużych ilościach do 25. roku życia. Od okolic tego wieku jego naturalna synteza zaczyna stopniowo maleć na poziomie 1% rocznie. W okolicach 60. roku życia ulega nawet całkowitemu zahamowaniu. Właśnie po osiągnięciu wieku 25-30 lat pojawiają się pierwsze oznaki niedoboru tego białka, ponieważ nie ma źródeł pokarmowych, które pozwoliłyby na uzupełnienie dziennych racji niedoboru. Z pomocą może przyjść jedynie suplementacja, jeśli chodzi o metody nieinwazyjne. Alternatywą jest iniekcja kolagenu bezpośrednio do stawu, jednak ze względu na konieczność przerwania ciągłości tkanek i wysoką cenę, zabiegi nie są tak popularne, jak suplementacja.

Suplementacja kolagenu na stawy – wskazania

Suplementacja kolagenem naturalnym do picia na stawy rekomendowana jest przede wszystkim w następujących przypadkach:

Suplementacja kolagenu na stawy zalecana jest zarówno osobom z dolegliwościami stawowymi, jak i osobom zupełnie zdrowym, którym zależy na profilaktyce przykrych dolegliwości w późniejszym wieku. W praktyce przyjmowanie kolagenu powinna rozważyć każda osoba, która ukończyła 25. rok życia. Jest to suplement diety w pełni bezpieczny i przeznaczony do długoterminowego stosowania, co może mieć wiele korzyści w dłuższej perspektywie czasu.

Jak suplementować kolagen na stawy?

Kolagen należy pić codziennie w dawce zaleconej przez producenta. Najlepiej suplementować go 30 minut przed aktywnością fizyczną, ponieważ jest to czas niezbędny do wstępnego wchłonięcia się produktu. Ruch z kolei jest kluczowym bodźcem do produkcji mazi stawowej, która pokrywa powierzchnię stawowe, odżywia je i zapobiega nadmiernemu tarciu składowych stawu podczas ruchu. Zatem efekty takiej praktyki będą lepsze i bardziej kompleksowe, jeśli chodzi o zdrowie stawów. Jeśli kolagen do picia nie zawiera w składzie witaminy C, należy jednocześnie przyjąć ją w innej postaci, np. suplementując acerolę.

Suplementacja kolagenu na stawy – przeciwwskazania

Z suplementacji kolagenu na stawy powinny zrezygnować kobiety ciężarne na czas ciąży. Nie ma bowiem wystarczających badań potwierdzających pełne bezpieczeństwo produktu na rozwijający się płód. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest alergia pokarmowa na dany rodzaj kolagenu, zaś konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem suplementacji wymagają pacjenci z chorobami nerek i wątroby. Nieustabilizowane, przewlekłe choroby żołądkowo-jelitowe (np. zespół jelita drażliwego) mogą nasilać się po wypiciu kolagenu. Warto zatem przyjąć jedną dawkę i obserwować organizm.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study, 2/2017.
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  3. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
  4. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami