Kolagen do picia
Kolagen do picia

oleje ajurwedyjskieOleje ajurwedyjskie wykorzystywane są powszechnie w ajurwedzie, czyli tradycyjnej medycynie indyjskiej, skupiającej się na naturalnym podejściu do terapii chorób, zachowania zdrowia psychicznego i emocjonalnego oraz dbania o urodę. To również filozofia życia, której istotą jest dążenie człowieka do stanu równowagi.

Oleje ajurwedyjskie – charakterystyka

Ajurweda to starodawna medycyna wywodząca się z terenów Indii. Jej nazwa składa się z 2 sanskryckich słów – ajur (życie) i veda (nauka), oznacza zatem wiedzę o życiu. To medyczno-metafizyczna wiedza o uzdrawianiu, nierzadko nazywana matką sztuki leczenia. Określa dobrostan jako brak choroby. Ludzie wolni od chorób są zdrowi, pełni energii, w zgodzie i przyjaznych stosunkach ze sobą i innymi. W przypadku choroby umysłu lub ciała ta energia znika i pojawia się brak komfortu przebywania z innymi i z sobą samym. Uzdrawianie ajurwedyjskie polega na dostosowaniu planu leczenia do indywidualnych potrzeb. A wszystko to skupia się na określeniu tzw. doszy danej osoby.

Oleje roślinne to zdecydowanie jeden z najważniejszych specyfików wykorzystywanych do masaży i innych zabiegów w ajurwedzie. Jest ich wiele, dlatego przed użyciem warto poznać przeznaczenie produktu i potrzeby własnego organizmu. Takie oleje wykorzystuje się do wykonywania masaży, inhalacji, pielęgnacji ciała i włosów, a nawet terapii (np. punktowych zmian skórnych, problemów dermatologicznych, problemów trawiennych).

Oleje ajurwedyjskie – przykłady

Wybranymi przykładami olejów ajurwedyjskich są m.in.:

  • czarny olej sezamowy – stanowi w kosmetyce ajurwedyjskiej bardzo szerokie spektrum rewitalizacyjne. Zawiera witaminę E, lecytynę i sezamolinę. Udowodniono, że poprawia wzrok, hamuje procesy starzenia się skóry, nawilża ją oraz wzmacnia układ sercowo-naczyniowy;
  • olejek Anu – odżywia wszystkie narządy zmysłów, redukuje nadmierne wypadanie włosów, pozwala zachować ich naturalny kolor oraz wspomaga leczenie stanów zapalnych zatok. Ułatwia oddychanie i buduje odporność. Zawiera w swoim składzie m.in. olej z nasion sezamu indyjskiego, walerianę indyjską, sandałowiec biały czy korzeń lukrecji gładkiej;
  • olejek Sadbindu – wspomaga leczenie schorzeń głowy i nosa, łagodzi bóle głowy i oczu, a także wspiera terapię schorzeń neurologicznych takich jak padaczka czy nerwica. Bazuje na oleju sezamowym, kurkumie, lukrecji, imbirze;
  • olej Bhringraj – ajurwedyjski olej do włosów, będący mieszanką amli, bhringraj oraz rozmaitych ekstraktów ziołowych. Wpływa korzystnie na porost włosów i poprawę ich objętości, jak również intensywnie odżywia cebulki. Delikatnie przyciemnia włosy oraz chroni przed przedwczesnym siwieniem włosów.

W ajurwedzie spore znaczenie mają również oleje: olej kokosowy, olej gorczycowy, olej rycynowy oraz olejek różany. Uzupełnieniem olejów są ekstrakty ziołowe, które mogą być zarówno ich składnikiem, jak i odrębnym kosmetykiem stosowanym jednocześnie lub w innej porze dnia.

Masaż ajurwedyjski

Oleje ajurwedyjskie aplikowane bezpośrednio na ciało mają na celu przywrócić wewnętrzną równowagę i harmonię, wyciszyć, zrelaksować i odstresować organizm, jak również poprawić kondycję skóry. Można nakładać je na wiele sposobów, najczęściej jednak praktykuje się automasaż lub masaż. Zgodnie z założeniami ajurwedy, na ciało zawsze nakłada się ciepły olej – rozgrzany w dłoniach lub podgrzany w płomieniu świecy. Nie tylko lepiej się wchłaniają przez skórę, ale i zwiększają komfort zabiegu. Warto olejować ciało po kąpieli, gdy skóra jest zmiękczona i oczyszczona. Po zakończeniu masażu należy zetrzeć nadmiar oleju, lecz pozostałość zignorować. Przeciwwskazane są kąpiele przez 24 godziny. W tym czasie oleje wchłaniają się w sposób bierny i dodatkowo pielęgnują skórę.

Oleje ajurwedyjskie w diecie

Ajurweda zaleca stosowanie oleju na różne dolegliwości, a także wykorzystanie ich w codziennej diecie. Podstawowym olejem kuchennym jest olej sezamowy, choć powszechnie sięga się również po olej kokosowy czy oliwę z oliwek. Oleje spożywcze powinny być w większości ekologiczne, tłoczone na zimno, nierafinowane, dobrane zgodnie z doszą. W ajurwedzie wymienia się 3 podstawowe dosze: Vata, Pitta i Kapha. Oznaczają energetyczne siły natury, które pomagają lepiej zrozumieć samego siebie oraz otaczający świat. Dosze określa się na podstawie cech wyglądu i charakteru, a także biorąc pod uwagę stan zdrowia. Dla każdej doszy ajurweda sugeruje inne pożywienie, które ma ją wspierać. Dotyczy to również olejów.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Weis-Bohlen S., Ajurweda dla początkujących, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021.
  2. Machura M., Odżas – eliksir siły, Youa-Mag.pl, 4/2019.
  3. Sattva the way of life, katalog produktów.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami