Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 lutego 2024

Śledzie po kaszubskuŚledzie po kaszubsku to klasyczna przekąska spożywana głównie na Kaszubach (regionie północnej Polski, obejmującym część Pomorza Gdańskiego i wschodnią część Pomorza Zachodniego) już od ponad 100 lat. Opisuje ona śledzie z dodatkiem cebuli, suszonych śliwek, ogórków kiszonych i przypraw, a wszystko to w lekko pikantnym sosie. Są bardzo zdrowe i smaczne – każdy miłośnik rybnych przekąsek z pewnością szybko doceni walory śledzi po kaszubsku.

Śledzie po kaszubsku – przepis

Potrzebne są następujące składniki:

Wymoczone filety śledziowe należy pokroić w kawałki lub cienkie paski, cebulę drobno pokroić i zeszklić na oleju. Dodać do niej cukier i chwilę smażyć, po czym wlać ocet, dodać przyprawy i koncentrat pomidorowy. Całość dobrze wymieszać i dusić przez kilka minut, aby smaki mogły się połączyć. Pod koniec dodać suszone śliwki i pokrojone w kostkę ogórki. Dusić około 1-2 minuty i zdjąć z ognia, odstawiając do wystudzenia. Kawałki filetów śledziowych układać w naczyniu, po czym nałożyć na nie warstwę przygotowanego sosu. Czynność powtarzać kilkukrotnie, aby uzyskać piętrową konstrukcje – jej wykończeniem powinna być warstwa sosu. Odstawić do lodówki, aby smaki się przegryzły. Śledzie po kaszubsku najlepiej smakują na drugi dzień, a nawet na trzeci dzień.

Istnieje wiele modyfikacji podstawowego przepisu. Niektóre osoby dodają do sosu suszoną żurawinę lub rodzynki, majeranek, gorczycę, pieprz, a nawet jałowiec. Ostateczny dobór składników powinien być zgodny z preferencjami danej osoby. Ci, którzy preferują bardziej wyraziste, lekko ostre smaki, zamiast papryki słodkiej dodać mogą paprykę ostrą np. chili.

Śledzie po kaszubsku – historia

Śledzie po kaszubsku wymyślono ponad 100 lat temu. Najbardziej znane i najczęściej przygotowywane były właśnie na terenach Kaszub, stąd ich nazwa. Powstały bazując na prozie ludzkiego życia. Dawne życie bazowało na charakterystycznym modelu rodziny, w której mężczyźni pracowali, a kobiety zajmowały się domem i dziećmi. Ze względu na dostęp do morza, mężczyźni w większości byli rybakami. Przynosili zatem swoim kobietom do domu różnego rodzaju ryby, głównie śledzie. Większość rodzin nie miała pieniędzy na wystawne życie czy kupowanie wyszukanych produktów spożywczych, tym bardziej że przez długi czas obowiązywał system kartkowy w sklepach lub trwała wojna. Spożywano to, co akurat było dostępne – głównie ryby. Chcąc urozmaicić dietę, mieszkańcy Kaszub wymyślili przepis na śledzie w charakterystycznej zalewie, nazwane następnie śledziami po kaszubsku.

Mówi się, że kaszubskie kobiety potrafiły zrobić śledzia na kilkaset sposób. Nic w tym dziwnego, mając na uwadze, że ryba ta bardzo dobrze komponuje się z rozmaitymi przyprawami, owocami, warzywami i dodatkami. Śledzie po kaszubsku szybko stały się popularne również w innych regionach. Współcześnie doceniają je ludzie z całej Polski (a nawet zagraniczni turyści), podając je na domowych imprezach, rodzinnych spotkaniach lub po prostu przygotowując w domu dla rodziny.

Jakie śledzie są najzdrowsze?

Śledzie po kaszubsku to skarbnica składników mineralnych – te morskie ryby zawierają w sobie niemal wszystkie minerały niezbędne człowiekowi do życia, również cenny jod, którego źródła pokarmowe są raczej ubogie. To również źródło pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, aminokwasów, a przede wszystkim niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), tak ważnych w diecie człowieka już od najmłodszych lat. Ciekawostką jest, że śledzie zawierają w sobie także witaminę D, która praktycznie nie ma dobrych źródeł pokarmowych – jej niedobory uzupełnia się suplementacją lub poprzez ekspozycję skóry na słońce. Poza witaminą D, w śledziach znajdziemy też witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B6 i witaminę B12). Ważne, aby śledzie pochodziły z czystych wód i były świeże. Dodatki wykorzystane do przygotowania sosu kaszubskiego również wyróżniają się korzystnym wpływem na zdrowie. Cebula zawiera m.in. krzem, siarkę i inne minerały, zaliczana jest do grona naturalnych antybiotyków. Zawiera wszystkie witaminy poza witaminą D i liczne antyoksydanty. Kiszone ogórki to ceniony probiotyk wspierający mikroflorę jelitową, zaś wykorzystane przyprawy poprawiają odporność, regulują trawienie i działają grzybobójczo. Z całą pewnością wprowadzenie do swojej diety śledzi (nie tylko po kaszubsku, ale także np. śledzi w śmietanie czy w occie) korzystnie wpłynie na zdrowie i uzupełnienie ewentualnych niedoborów pokarmowych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hryszko K., Rynek śledzi w krajach Unii Europejskiej, Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 3/2017.
  2. Majewski M., Lebiedzińska A., Ocena wybranych produktów śledziowych jako źródła niacyny w diecie, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami