Kolagen do picia
Kolagen do picia

Cykoria podróżnik (łac. Cichorium intybus) to popularna w ziołolecznictwie roślina zaliczana do rodziny astrowatych, wyróżniająca się nietypowymi, niebieskimi kwiatkami. Naturalnie znaleźć ją można na wielu terenach – w Europie, Azji, Afryce. Można ją również uprawiać, na co decydują się ludzie zarówno ze względów na walory estetyczne tej rośliny, jak i mając na uwadze jej terapeutyczne zastosowanie.

Cykoria podróżnik – charakterystyka

Ze względu na swoje niewielkie wymagania siedliskowe bardzo często rośnie na terenach przydrożach – stąd właśnie wynika jej chęć do „podróżowania”, czyli znacznego i szybkiego rozprzestrzeniania się, skąd wzięła się jej nazwa. Cykoria podróżnik dorasta do 120 cm wysokości, a jej łodygi anatomicznie mają wysoką zawartość mocnych włókien. Dlatego (pomimo iż są dość cienkie) wykazują odporność na zerwanie. Kwitnie od lipca do września, a jej kwiaty są błękitne i mają średnicę około 4 cm. Zbudowane są z licznych, języczkowatych płatków. Otwierają się tylko w ciągu dnia, na noc składając się w zamknięte koszyczki.

Korzeń cykorii

Surowcem leczniczym jest korzeń cykorii podróżnik, w którym znaleźć można składniki takie jak:

Korzenie cykorii podróżnik zakupić można w każdym sklepie zielarskim, a coraz częściej również w aptekach. Mają postać sproszkowaną, jednak przeważnie są bardzo drobno pokrojone i wysuszone. Przyrządza się z nich odwary i wywary, które można stosować zewnętrznie bądź wewnętrznie. Korzenie cykorii można także przygotować do użytku samodzielnie. Zbiera się je jesienią, choć wiosna to idealna pora na zbieranie i suszenie liści tej rośliny. Korzenie po wykopaniu należy jak najszybciej umyć i suszyć w temperaturze około 40 °C.

Cykoria podróżnik – działanie zdrowotne

Cykoria podróżnik oddziałuje przede wszystkim na układ pokarmowy i metabolizm konsumenta. Stosuje się ją pomocniczo w leczeniu otyłości i cukrzycy (jako że reguluje wydzielanie insuliny), zaburzeń pracy jelit, a także zaburzeń metabolizmu. Poprawia wchłanianie żelaza, dlatego można podawać ją osobom z niedoborami tego pierwiastka. Udowodniono, że cykoria podróżnik może poprawiać czynność nerek i wątroby, działa też detoksykująco na organizm. Jej korzeń wykazuje łagodne działanie moczopędne oraz pobudzające produkcję soku żołądkowego i żółci. Poprawia więc trawienie i łagodzi wszelkie niestrawności. Młode listki są jadalne dla człowieka. Zawierają wysoką zawartość witaminy C, witamin z gruby B, chlorofilu oraz soli mineralnych, dlatego śmiało można dodawać je do sałatek lub smoothies.

Cykoria podróżnik – przeciwwskazania

Stosując cykorię, jak każde inne zioło, należy zachować środki ostrożności, ponieważ roślina ta może pobudzać apetyt u osób, które nie stosują zrównoważonej diety. To zaś może przyczyniać się do zaburzeń metabolizmu i wzrostu masy ciała. Cykoria przeciwwskazana jest przy alergiach na rośliny z rodziny astrowatych (np. rumianek pospolity, nagietek lekarski, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, złocień), a także przy zaawansowanych chorobach układu pokarmowego.

Kawa z cykorii

Korzeń rozdrobniony cykorii można wykorzystywać na wiele sposobów. Bardzo często przyrządza się kawę z cykorii. Wystarczy łyżeczkę rozdrobnionych korzeni podprażyć na patelni, a następnie zalać wrzątkiem, tak jak zwykłą kawę. Po zaparzeniu można ją wzbogacić mleczkiem kokosowym, śmietanką, cynamonem, miodem lub dowolnymi innymi dodatkami dodawanymi do tradycyjnej kawy. Liście natomiast są stosowane do przygotowywania naparów. Wystarczy 2 łyżki suszu zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Po przecedzeniu napój nadaje się do użytku, najlepiej przed posiłkiem, nie przekraczając jednorazowej dawki ½ szklanki i częstotliwości dziennego spożycia: 3 razy.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczepanik J., Cykoria podróżnik, Gazeta Babicka, maj/czerwiec 2019.
  2. Gałązka I., Skład mączki cykoriowej wybranych odmian cykorii, zróżnicowanych wielkością i terminem zbioru korzeni, Żywność, 3/2002.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami