Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 listopada 2022

DyssomiaDyssomnia to szeroko rozumiane pojęcie odnoszące się do licznych trudności z zasypianiem i wybudzaniem się. Należy więc do grona zaburzeń snu i może w znacznym stopniu wpływać na jakość życia codziennego. Nie należy mylić jej z parasomnią czy lunatykowaniem. Zmagając się z zaburzeniami snu w pierwszej kolejności należy szukać pomocy u lekarza rodzinnego (który zleci badania krwi i badanie moczu), następnie zaś warto udać się do neurologa, endokrynologa bądź psychoterapeuty, w zależności od podejrzeń i wyników badań.

Dyssomnia a parasomnia

Parasomnią zwiemy różnego rodzaju zaburzenia snu odnoszące się do nieprawidłowych bądź niepożądanych zachowań podczas snu, takich jak: paraliż nocny, koszmary, bruksizm czy lunatyzm. Najczęściej występują podczas przejścia między stanem czuwania a głębokiego snu, jak również w momencie szybkich wybudzeń czy samego snu w fazie REM. Z kolei dyssomnią zwiemy wszelkie dolegliwości i problemy, które przyczyniają się do nadmiernej senności i ospałości w ciągu dna. Pojawiają się na początku bądź na końcu naszego snu, sprawiając, że ma on niską jakość.

Zobacz również: Naturalne sposoby na sen.

Dyssomnia – co to jest?

Warto opisać dyssomnię jeszcze bliżej. Dolegliwość dzielimy na zewnętrzną i wewnętrzną. Do dyssomni zewnętrznej zaliczamy:

Z kolei dyssomnia wewnętrzna odnosi się do destabilizacji rytmu snu i czuwania wskutek błędnego funkcjonowania wewnętrznego zegara biologicznego. W gronie tych dolegliwości znajdują się również zaburzenia snu będące konsekwencją nocnych dysfunkcji oddechowych. W efekcie powyższych czynników sen staje się słaby jakościowo, krótki, z tendencją do częstego wybudzania. Taka osoba często budzi się niewyspana, w złym humorze i z niskim poziomem codziennej energii.

Konsekwencje dyssomni

Dyssomnia trwająca przez dłuższy okres czasu w znacznym stopniu wpływa na jakość życia codziennego. Dobrze znany jest związek między zaburzeniami snu a depresją, nerwicą, stanami lękowymi czy innymi problemami natury psychicznej. Pacjent nierzadko zmaga się z niską samooceną, szybko wpada w gniew i złość, nie ma motywacji do pracy czy życia osobistego. Wszystko przez to, że zazwyczaj chodzi niewyspany i odczuwa głębokie zmęczenie.

Przeprowadzone ostatnio badania udowodniły, że dyssomnia i innego rodzaju problemy ze snem nasilają zaburzenia pamięci przestrzennej i werbalno-numerycznej, zwiększają ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych oraz chorób krążenia, zwłaszcza nadciśnienia tętniczego. Dyssomnia stanowi również czynnik ryzyka wypadków komunikacyjnych i wypadków przy pracy.

Dyssomnia – przyczyny

Do czynników ryzyka dyssomni zaliczamy:

  • złe nawyki żywieniowe, np. spożywanie ciężkostrawnych lub zawierających duże ilości cukrów prostych posiłków bezpośrednio przed snem;
  • częste lub nadmierne spożywanie alkoholu lub kofeiny;
  • nadużywanie leków na receptę lub zwykłe przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza w przebiegu chorób przewlekłych;
  • problemy osobiste, nadmierny stres w życiu codziennym;
  • osobowość neurotyczna.

Wciąż nie wiadomo jednak dlaczego u niektórych osób pojawia się dyssomnia, u innych natomiast nie. Przyczyny i mechanizm powstawania nie zostały dobrze poznane.

Dyssomnia – leczenie

Chcąc wyleczyć się z dyssomni można spróbować licznych metod zachowawczych, które wyróżniają się wysoką skutecznością i dużym bezpieczeństwem. W pierwszej kolejności należy zadbać o zdrowy sen:

  • temperatura w sypialni około 16-19 stopni C;
  • szczelne zasłonięcie okien, aby wyeliminować źródła świateł, a także usunięcie z sypialni urządzeń posiadających diody i lampki;
  • unikanie korzystania z telefonu, komputera i telewizora przynajmniej 1 godzinę przed snem, jak również unikanie nadmiernej aktywności fizycznej bezpośrednio przed snem;
  • wygodne, ergonomiczne łóżko oraz przewiewna pościel wykonana z naturalnych surowców;
  • komfortowa, luźna i niekrępująca ruchów piżama.

Wspomagająco można sięgnąć po ciepłe (nie gorące) napary ziołowe pozytywnie wpływające na jakość snu. Zalicza się do nich m.in. melisę, kozłek lekarski, szyszki chmielu oraz lawendę. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie melatoniny, czyli naturalnego hormonu regulującego dobowy cykl sen-czuwanie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bidzan L., Zaburzenia snu w wieku podeszłym, Geriatria, 5/2011.
  2. Siemiński M., Skorupa Ł., Wiśniewska-Skorupa K., Diagnostyka i terapia bezsenności w praktyce ogólnolekarskiej, Varia Medica, 2/2019.
  3. Sykut A., Ślusarska B., Jędrzejkiewicz B., Nowicki G., Zaburzenia snu jako powszechny problem społeczny – wybrane uwarunkowania i konsekwencje zdrowotne, Pielęgniarstwo XXI wieku, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami