Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 września 2022

OspałośćOspałość, to inaczej nadmierna senność, nagła chęć i potrzeba snu. Stanowi cechę osoby powolnej, pozbawionej energii, sprawiającej wrażenie ciągle zaspanej. Ospałość może być zarówno fizjologiczna, jak i patologiczna, związana z mniej lub bardziej poważnymi chorobami. Jeśli pojawia się często, warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz wykonać podstawowe badania moczu i krwi.

Ospałość – przyczyny

Często pojawiająca się lub długo utrzymująca się ospałość może mieć podłoże patologiczne. Szczególnie, jeśli nie ustępuje po odpoczynku. Może wskazywać na następujące choroby i dolegliwości:

Inną przyczyną ospałości może być narkolepsja, czyli hipersomnia pochodzenia ośrodkowego. Diagnozuje się ją wówczas, gdy zaobserwuje się jednocześnie tetradę objawów:

  • nadmierna ospałość w ciągu dnia;
  • katapleksja;
  • porażenie przysenne;
  • omamy pojawiające się między czuwaniem a snem.

Przyczyny schorzenia nie zostały do końca wyjaśnione. Uważa się, że duży wpływ na jego rozwój ma mutacja genu kodującego antygen HLA, zlokalizowany na chromosomie 6. Przewlekłe zmęczenie i senność bywają skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza psycholeptyków i tabletek na chorobę lokomocyjną.

Ospałość może jednak wynikać z zupełnie błahych przyczyn, jak np. niewyspanie się (wskutek pracy nocnej lub oglądania filmów do samego rana), spędzenie zbyt dużej ilości czasu na pełnym słońcu czy intensywna aktywność fizyczna. Na ospałość narzekają kobiety w ciąży, ponieważ ich organizm zużywa znacznie więcej energii niż organizm kobiet nieciężarnych. Także dieta uboga w składniki odżywcze może przyczyniać się do przewlekłego zmęczenia.

Jak wygląda ospałość?

Ospałość bardzo łatwo można zauważyć – zarówno w przypadku samego siebie, jak i bliskich nam osób. Zamiennie nazywa się ją zmęczeniem i sennością. Osoba ospała jest powolna, ma problemy z koncentracją i skupieniem się na jednej czynności, szczególnie, jeśli wymaga ona aktywności fizycznej. Bardziej wymagające czynności jeszcze bardziej męczą i zniechęcają. Brak energii do życia, częste ziewanie czy popadanie w nostalgię są tu na porządku dziennym. Ospałości mogą towarzyszyć następujące objawy:

Mogą pojawić się również inne objawy, w zależności od przyczyny, która spowodowała ospałość. Przykładowo, przy niedoczynności tarczycy będą to między innymi:

  • nagły przyrost masy ciała;
  • bladość skóry;
  • suche włosy;
  • uczucie ciągłego zimna.

Ospałość – leczenie

Jeśli ospałość wynika z przyczyn patologicznych, chorobowych, konieczne jest wdrożenie leczenia przyczynowego. Zajmuje się tym lekarz specjalista. Przy problemach z tarczycą należy udać się do endokrynologa, który rozpocznie odpowiednią farmakoterapię, natomiast przy nowotworach leczeniem zajmuje się onkolog, zlecając chemioterapię lub radioterapię. Bardzo często ospałość wynika ze stylu życia, czemu można z łatwością zaradzić. Wystarczy:

  • wysypiać się, przesypiając przynajmniej 6 godzin każdej nocy;
  • kłaść się spać o stosunkowo stałej porze;
  • zdrowo się odżywiać, pilnować urozmaiconej i zbilansowanej diety;
  • pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie, ponieważ to właśnie woda jest niezbędna do przeprowadzania wszelkich procesów w organizmie, także tych generujących energię do działania;
  • suplementować koenzym Q10, będący naturalnym środkiem dodającym energii i wigoru;
  • oczyścić organizm z toksyn, np. za pomocą algi Chlorella;
  • pozostać regularnym aktywnie, najlepiej na świeżym powietrzu;
  • dbać o higienę snu.

Warto także regularnie się badać. Rekomenduje się wykonywanie badania krwi i moczu raz w roku w celach profilaktycznych. Dzięki temu można szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i rozpocząć leczenie.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szaulińska K., Antosik-Wójcińska A., Paszkowska E., Święcicki Ł., Jarema M., Wichniak A., Nadmierna senność w ciągu dnia i zaburzenia poznawcze u pacjenta z chorobą afektywną dwubiegunową – opis przypadku, Psychiatria Polska, 3/2017.
  2. Szelenberger W., Hipersomnie pochodzenia ośrodkowego, Pneumonologia i Alergologia Polska, 1/2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami