Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wzmożone pragnienieWzmożone pragnienie (inaczej polidypsja) wiąże się z subiektywną potrzebą przyjmowania bardzo dużych ilości płynów, sięgających nawet do 6 l dziennie. Zdrowy, dorosły człowiek przyjmuje optymalnie 1,5-2 l płynów, choć powszechnym problemem współczesnej populacji jest przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów – wiele osób nie wypija nawet 2 szklanek czystej wody dziennie, skupiając się na napojach gazowanych, kawie czy herbacie.

Wzmożone pragnienie – przyczyny

Woda jest podstawowym składnikiem regulującym wszelkie czynności życiowe. Szacuje się, że ciało człowieka składa się w 60-70% z wody. Odpowiednie przyjmowanie płynów warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu – wszystkich jego układów, narządów i tkanek. Bardzo często jednak spożycie wody jest niewystarczające, szczególnie wśród osób starszych, co prowadzi do zaburzeń pracy organizmu. Innym problemem jest wzmożone pragnienie, które może towarzyszyć rozmaitym problemom zdrowotnym. Przyczynami wzmożonego pragnienia mogą być:

Wzmożone pragnienie może mieć także fizjologiczne podłoże i wskazywać na stres, spożycie ostrych lub słonych potraw, niewyspanie czy zmęczenie. Zjawisko przeważnie pojawia się po intensywnej aktywności fizycznej. Zaobserwowano również, że picie słodkich napojów (np. gazowanych typu cola czy słodzonych nektarów owocowych) znacznie pobudza pragnienie, przez co mamy chęć sięgania po jeszcze większe ilości tych napojów. Lepszym rozwiązaniem jest picie wody, która zaspokaja pragnienie w całości (u osób zdrowych, bez patologicznej polidypsji).

Wzmożone pragnienie – objawy

Wzmożone pragnienie objawia się potrzebą przyjmowania bardzo dużych ilości płynów, przy jednoczesnym subiektywnym uczuciu niezaspokojonego pragnienia. Konsekwencją tego jest znaczne obciążanie nerek, a początkowo także częstomocz. Może pojawić się zatrucie wodne, nazywane również przewodnieniem hipotonicznym. Stanowi zespół objawów wywołanych nadmiernym magazynowaniem wody w organizmie, co przebiega z hiponatremią (obniżonym poziomem sodu w surowicy krwi). Poważnymi skutkami zatrucia wodnego są: obrzęk mózgu (drgawki, splątanie, brak łaknienia, osłabienie, nierówność źrenic), wzrost ciśnienia tętniczego, zwolnienie akcji serca oraz w ostateczności – skąpomocz lub całkowity bezmocz.

Wzmożone pragnienie – diagnostyka

Podstawą diagnostyki polidypsji są badania krwi i badanie moczu:

Najdokładniejszym badaniem jest test odwodnieniowy i wazopresynowy. Warto również wykonać USG nerek.

Wzmożone pragnienie – leczenie

Leczenie wzmożonego pragnienia powinno być przyczynowe. Może więc opierać się na farmakoterapii, stabilizacji poziomu glukozy we krwi, psychoterapii, modyfikacji diety lub innych metodach. Uzupełniająco warto w warunkach domowych dbać o to, aby zaspokajać pragnienie i nie pogłębiać go. Wskazówki:

Na czas leczenia wzmożonego pragnienia warto także unikać korzystania z sauny, opalania się i innych czynności, które mogłyby nasilać dolegliwości.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Skotnicka M., Rohde D., Kłobukowski F., Zapotrzebowanie na wodę i ocena jej pobrania wśród osób starszych, Żywienie a Środowisko, Gdańsk 2016.
  2. Zwyrtek E., Krajewski W., Rymaszewska J., Polidypsja – diagnostyka różnicowa, Medycyna po Dyplomie, 2/2016.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami