Kolagen do picia
Kolagen do picia

Anemia hemolitycznaAnemia hemolityczna to choroba, w przebiegu której utrata krwinek czerwonych przekracza ich produkcję nazywaną erytropoezą. Niedokrwistości hemolityczne stanowią w praktyce niejednorodną grupę schorzeń o zróżnicowanej etiologii, charakteryzującą się skróceniem czasu przeżycia erytrocytów, czego podłożem jest ich wzmożony rozpad, który może zachodzić wewnątrznaczyniowo lub pozanaczyniowo.

Anemia hemolityczna – przyczyny

Wyróżnia się anemię hemolityczną wrodzoną, której przyczyną jest pierwotny defekt wewnątrzkrwinkowy, jak również anemię hemolityczną nabytą. Pierwotny defekt wewnątrzkrwinkowy może wynikać z następujących przyczyn:

  • wrodzona sferocytoza;
  • wrodzona owalocytoza;
  • enzymopatie, w tym niedobór kinazy pirogronianowej oraz niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
  • niedokrwistość sierpowatokrwinkowa;
  • talasemia.

Z kolei postacie nabyte anemii hemolitycznej mogą mieć następujące przyczyny:

Jedną z form niedokrwistości rozwijającej się w przebiegu hemolizy wewnątrznaczyniowej jest niedokrwistość hemolityczna makroangiopatyczna. Stanowi ona odrębny, poważny problem medyczny. Postacie wrodzone anemii hemolitycznej ujawniają się przeważnie w młodym wieku.

Anemia hemolityczna – objawy

Objawy ogólnoustrojowe anemii hemolitycznej pojawiają się wówczas, gdy stężenie hemoglobiny wyniesie mniej niż 8 g/dl lub gdy niedokrwistość rozwinie się bardzo szybko i w krótkim czasie. Typowa jest żółtaczka oraz splenomegalia (powiększenie śledziony) i hepatomegalia (powiększenie wątroby). Żółtaczka wykazuje rozmaite nasilenie, a pojawia się w okresach nasilonego rozpadu krwinek czerwonych. Nie obserwuje się jej zazwyczaj u pacjentów z przewlekłą hemolizą. Z kolei splenomegalia i hepatomegalia są konsekwencją wzmożonego rozpadu krwinek czerwonych i przeładowania organizmu żelazem. Najczęstszą postacią anemii hemolitycznej wrodzonej jest sferocytoza wrodzona, która w ciężkiej postaci objawia się m.in. zaburzeniami rozwojowymi kośćca (czaszka wieżowata, podniebienie gotyckie).

Należy zaznaczyć, że objawy kliniczne niedokrwistości zależą głównie od szybkości i stopnia narastania anemii, a także od wielu czynników uzależnionych od chorego, zwłaszcza jego stanu zdrowia. W badaniu przedmiotowym charakterystyczna dla niedokrwistości jest ponadto bladość powłok skórnych, wybroczyny, zasinienia, łamliwość i wklęsłość paznokci, zapalenie błony śluzowej języka czy duszności i kołatanie serca.

Anemia hemolityczna – diagnostyka

Aby rozpoznać anemię hemolityczną, należy wykonać morfologię krwi obwodowej, a nierzadko również morfologię szpiku kostnego. W drugim przypadku obserwuje się wzmożenie erytropoezy. Pomocniczymi, uzupełniającymi badaniami diagnostycznymi są: USG wątroby i śledziony, badanie moczu, badanie kału.

Anemia hemolityczna – leczenie

Leczenie zależy od typu anemii hemolitycznej. Jeśli wynika ona z podłoża autoimmunizacyjnego, stosuje się glikokortykoidy, koncentraty krwinek czerwonych i leczenie wspomagające, objawowe. Przy anemii lekopochodnej konieczne jest bezwzględne przerwanie podaży leku, zaś przy niedoborze określonych enzymów zastosowanie znajduje splenektomia czy unikanie czynników wyzwalających niedokrwistość. Leczenie może obejmować także okresowe transfuzje (przetaczanie) krwi czy suplementację witamin. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się najczęściej lekarz hematolog.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hus I., Mastalerz-Migas A., Algorytm różnicowania przyczyn niedokrwistości, Lekarz POZ, 1/2022.
  2. Chełstowska M., Warzocha K., Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 3/2006.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami