Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 czerwca 2023

Dieta niskowęglowodanowaDieta niskowęglowodanowa, znana również jako dieta o niskiej zawartości węglowodanów, opiera się na ograniczeniu spożycia węglowodanów, zwłaszcza tych pochodzących z cukrów i skrobi. Ta dieta polega na tym, że większość kalorii pochodzi z białek i tłuszczów, a ilość spożywanych węglowodanów jest znacznie ograniczana.

Dieta niskowęglowodanowa – dla kogo?

Dieta niskowęglowodanowa może być stosowana przez różne grupy ludzi, w zależności od ich celów i indywidualnych potrzeb.

Często taki rodzaj diety polecany jest dla osób z nadwagą lub otyłością. Dieta niskowęglowodanowa stanowi rozwiązanie pomocne w redukcji masy ciała, ponieważ ogranicza spożycie węglowodanów, które przyczyniają się do nagromadzenia tkanki tłuszczowej.

Kolejną grupą osób, u których może sprawdzić się ten rodzaj diety są ludzie z cukrzycą typu 2. Dzieje się tak, ponieważ dieta niskowęglowodanowa pomaga w zarządzaniu gospodarką glukozy we krwi. Zmniejsza ilość spożywanych węglowodanów, które podnoszą poziom cukru.

Dieta o niskiej zawartości węglowodanów dedykowana jest osobom z niektórymi chorobami metabolicznymi. Osobom cierpiącym na choroby takie jak zespół metaboliczny, insulinooporność czy zespół policystycznych jajników zaleca się korzystanie z diety niskowęglowodanowej. Ma to na celu poprawę parametrów metabolicznych.

Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj diety nie jest odpowiedni dla wszystkich. Przed rozpoczęciem warto skonsultować się z dietetykiem.

Na czym polega dieta niskowęglowodanowa ?

Dieta niskowęglowodanowa polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych i skrobi. Jej podstawą jest zwiększone spożycie białka i tłuszczów. W diecie niskowęglowodanowej zaleca się spożywanie produktów bogatych w białko, takich jak:

Natomiast spożywanie węglowodanów ogranicza się głównie do warzyw o niskiej zawartości skrobi, takich jak:

Eliminuje się  żywność przetworzoną oraz produkty bogate w węglowodany, takie jak cukier, słodycze, pieczywo, makarony, ryż i ziemniaki.

Procentowy udział białka, tłuszczu i węglowodanów w diecie niskowęglowodanowej może różnić się w zależności od konkretnego planu żywieniowego i preferencji osoby stosującej tę dietę. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dieta niskowęglowodanowa charakteryzuje się wyższym spożyciem białka i tłuszczu w porównaniu do węglowodanów.

Celem diety niskowęglowodanowej jest skłonienie organizmu do wykorzystywania tłuszczu jako głównego źródła energii. Prowadzi to do utraty wagi jak i również do poprawy parametrów metabolicznych. Diety niskowęglowodanowe nie wprowadzają ścisłych zaleceń co do sposobu przyrządzania posiłków czy ilości spożywanych kalorii.

Dieta niskowęglowodanowa – przeciwwskazania

Dieta niskowęglowodanowa może być niewskazana lub wymagać ostrożności w przypadku niektórych osób. Oto kilka potencjalnych przeciwwskazań:

  • niekontrolowana cukrzyca typu 1. Ponieważ dieta, może wpływać na poziom glukozy we krwi, dlatego osoby z cukrzycą typu 1 powinny skonsultować się z lekarzem przed jej rozpoczęciem;
  • ciąża i karmienie piersią. Te stany fizjologiczne mogą być przeciwwskazaniem do stosowania diety niskowęglowodanowej gdyż wymagają one dostarczenia do organizmu dodatkowych składników odżywczych i energii;
  • schorzenia nerek. Dieta o niskiej zawartości węglowodanów, zwłaszcza wysokobiałkowa, jest nieodpowiednia dla osób z zaawansowanymi schorzeniami nerek, ponieważ zwiększone spożycie protein może obciążać ich funkcjonowanie;
  • zaburzenia odżywiania. Każdy rodzaj diety u osób z zaburzeniami funkcji żywienia, wymaga skonsultowania, indywidualnej oceny oraz wsparcia specjalisty;
  • wysoki poziom aktywności fizycznej. Dieta o małej zawartości węglowodanów może nie dostarczać wystarczającej ilości energii potrzebnej do intensywnego treningu, co z kolei może prowadzić do obniżonej wydolności i osłabienia organizmu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub istniejących schorzeń, zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta niskowęglowodanowa – skuteczność

Skuteczność diety niskowęglowodanowej może być zróżnicowana w zależności od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych, stylu życia i genetyki. Niektórzy ludzie mogą mieć większą tolerancję na węglowodany niż inni. Ważne jest, aby dostosować dietę do swoich indywidualnych potrzeb.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ponomarenko W., Dieta niskowęglowodanowa, Optymalne Media, 09/2005.
  2. Forenc U., LCHF., Nowa dieta niskowęglowodanowa, 2/2016.
  3. Bujko J., Podstawy dietetyki, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami