Kolagen do picia
Kolagen do picia

Cytryniec chińskiCytryniec chiński (łac. Schisandra chinensis) jest pnączem należącym do rodziny cytryńcowatych. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji, gdzie od dawna tę roślinę stosuje się w celach leczniczych. Cytryniec chiński z powodzeniem można jednak uprawiać nawet w Polsce, ponieważ dobrze znosi umiarkowane warunki klimatyczne. Współcześnie wykorzystuje się przede wszystkim owoce. Jak sama nazwa może wskazywać – charakteryzują się cytrynowym posmakiem i zapachem.

Co zawiera cytryniec chiński?

Owoce charakteryzują się bogatym, jednakże wciąż nie do końca poznanym składem chemicznym. Głównymi związkami znajdującymi się w owocach są lignany dibenzocyklooktadienowe, które określane są również mianem lignanów cytryńca chińskiego.

Skład obejmuje również:

Szczególną uwagę warto zwrócić na zawartość witaminy C. Cytryniec chiński należy bowiem do grupy najbogatszych w kwas askorbinowy produktów spożywczych, ponieważ w 100 gramach owoców zawiera go aż do 580 mg.

Cytryniec chiński – właściwości

Pnącze lecznicze jakim jest cytryniec chiński stosowany jest od tysięcy lat. Do jego najbardziej znanych właściwości zdrowotnych zalicza się:

 • wzmacnianie organizmu i przeciwdziałanie zmęczeniu (głównie ze względu na dużą zawartość witaminy C);
 • wspomaganie leczenia chorób wątroby, między innymi chorób zakaźnych i chorób autoimmunologicznych, a także marskości wątroby;
 • działanie przeciwnowotworowe;
 • korzystny wpływ na układ nerwowy poprzez podnoszenie stężenia neuroprzekaźników w centralnym układzie nerwowym – właśnie dlatego ekstrakt z owoców może być stosowany jako suplement diety przy chorobie Parkinsona czy chorobie Alzheimera;
 • poprawianie koncentracji, zdolności uczenia się oraz zapamiętywania;
 • wspomaganie odporności organizmu na stres i traumatyczne przeżycia, ogólna poprawa samopoczucia;
 • podwyższanie stężenia witaminy C w wątrobie;
 • korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez regulację podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi;
 • działanie przeciwzapalne, przeciwwrzodowe;
 • hamowanie namnażania się wirusa HIV;
 • działanie przeciwastmatyczne – zmniejszanie nadreaktywności płuc, częstotliwości kaszlu prawdopodobieństwa zapalenia płuc;
 • rozkurczanie mięśni gładkich naczyń krwionośnych.

Badania wykazały, że cytryniec chiński zwiększa możliwości fizyczne organizmu poddanego ekstremalnym warunkom i zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń mięśni z tym związanych.

Nalewka lub proszek z owoców stosowany jest jako lek wzmacniający oraz tonizujący ośrodkowy układ nerwowy, zmniejsza również objawy depresji i może chronić przed rozwojem tej choroby.

Cytryniec chiński a uroda

Właściwościami owoców zainteresowało się wiele firm kosmetycznych, dlatego coraz częściej można spotkać ekstrakt z owoców cytryńca chińskiego w składzie kosmetyków.

Dla branży kosmetycznej bardzo cenne są działania: przeciwutleniające, promienioochronne, łagodzące, przeciwalergiczne oraz rozjaśniające skórę. W związku z tym cytryniec jest wykorzystywany do produkcji kremów pielęgnujących skórę dojrzałą, kosmetyków do opalania czy środków dla alergików. Wykazano, że może wpływać na łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry.

Na rynku można współcześnie spotkać suplementy diety zawierające w swoim składzie ekstrakt lub sproszkowane owoce. Często stosują go osoby aktywne fizycznie i przebywające na diecie, ponieważ redukuje tkankę tłuszczową.

Bibliografia:

 1. Szopa A., Klimek M., Ekiert H., Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – znaczenie lecznicze i kosmetyczne, Polish Journal of Cosmetology, 4/2016.
 2. Szopa A., Cytryniec chiński – mało znany i niedoceniany w Polsce, Gazeta Farmaceutyczna, 10/2017.
 3. Janda K., Kasprzak M., Wolska J., Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pomeranian Journal of Life Sciences, 4/2015.
 4. Dobros N., Owoce mniej znanych gatunków roślin użytkowych jako cenny surowiec dla przetwórstwa, Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, 2/2013.
 5. Obidoska G., Sadowska A., Rośliny o działaniu adaptogennym, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, 2004.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami