Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 stycznia 2023

Czy Spirulina jest zdrowa dla mężczyzn?Czy Spirulina jest zdrowa dla mężczyzn? Zdecydowanie tak, Spirulina to z pewnością pożywienie, które powinno być znane każdemu. Niestety świadomość korzyści, jakie płyną ze spożywania tej algi, jest niska. Wiele osób nie ma pojęcia czym jest Spirulina i jak może pomóc. Jest to doskonały pokarm dla każdego, niezależnie od wieku i płci, ale kilka jej właściwości szczególnie docenią mężczyźni.

Co zawiera Spirulina

Wiele dobrego można przeczytać i usłyszeć na temat wpływu owoców i warzyw, szczególnie tych zielonych, na nasze zdrowie. Ale nie wszystkie pożywne i zielone pokarmy są liściaste. Spirulina jest algą, która rośnie w krystalicznie czystych, alkalicznych wodach, w ciepłym klimacie.  Zawiera niezwykle wysoką koncentrację witamin i minerałów, a do tego wysoką dawkę rzadko spotykanych pierwiastków śladowych oraz przeciwutleniaczy.

Spirulina – skład:

Składniki występujące w spirulinie są łatwo przyswajalne przez organizm, ich zawartość kształtuje się w następujący sposób:

Spirulina zawiera ponad 100 minerałów i witamin i uważana jest za najbardziej wartościową żywność na świecie. Dlatego na pytanie “Czy Spirulina jest zdrowa?”  można odpowiedzieć twierdząco.

Czy Spirulina jest zdrowa dla mężczyzn?

Z perspektywy mężczyzny, niezwykle ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości białka. Spirulina także wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, reguluje poziom cholesterolu, wspomaga utratę wagi, zwiększa energię i poprawia koncentrację.

Białko

Ludzki organizm wykorzystuje białko do budowy i naprawy mięśni i innych tkanek. Rozkłada je na aminokwasy, które są niezbędnymi składnikami hormonów i enzymów. Spirulina jest źródłem kompletnego białka, które składa się aminokwasów endogennych i egzogennych. W dodatku jest to źródło roślinne, a więc jest to idealny wybór dla wegan i wegetarian oraz osób, które chcą dostarczyć do organizmu więcej białka bez przyjmowania nadmiernej ilości kalorii.

Mężczyźni potrzebują odpowiedniej ilości białka do zasilania mięśni. Szczególnie ci, którzy są aktywni fizycznie. Nie bez powodu często podstawą ich diety jest chude mięso, suplementy białkowe czy białka w proszku. Ale mięso zawiera średnio 27 procent białka, podczas gdy Spirulina jest jego znacznie lepszym źródłem. Zawiera go średnio 55-70 %. Oczywiście białko nie jest ważne tylko dla mięśni. O niedoborze tego niezbędnego składnika mogą świadczyć takie objawy jak:

Niedobór protein w diecie jest więc szkodliwy dla organizmu. Dlatego warto zadbać aby posiłki uwzględniały źródła pełnowartościowego białka.

Ciśnienie krwi

Podwyższone ciśnienie krwi jest poważnym problemem zdrowotnym, szczególnie u mężczyzn. Prowadzi często do największego ich zabójcy, choroby serca. Niestety zbyt wysokie ciśnienie nie powoduje żadnych widocznych objawów i po cichu uszkadza naczynia krwionośne. Prowadzi to do zmniejszenia ukrwienia i odżywienia wielu ważnych narządów. Ten stan wymusza ponadto cięższą pracę serca, które musi przepompować krew przez ciało.

Według badań, Spirulina może obniżać poziom ciśnienia krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu w organizmie. Cząsteczki tego gazu, który poszerza naczynia krwionośne powoduje poprawę przepływu krwi i zmniejszenie ciśnienia. Spożywanie Spiruliny również indukuje wzrost uwalniania zależnego od cyklooksygenazy metabolitu kwasu arachidonowego a także indukuje zmniejszenie syntezy eikozanoidu, zwężającego naczynia przez śródbłonek.

Cholesterol

Cholesterol jest organiczną substancją lipidową, która pełni wiele funkcji w organizmie. Jest częścią składu komórek, bierze udział w syntezie kwasów żółciowych, produkcji witaminy D oraz bierze udział w produkcji niektórych hormonów. Sam w sobie nie jest niebezpieczny, dopiero jego nadmiar może mieć konsekwencje dla organizmu. Podwyższony poziom cholesterolu jest znacznie groźniejszy u mężczyzn i może prowadzić do wcześniejszego zawału serca.

Badania potwierdzają, że Spirulina znacząco wpływa na poziom cholesterolu. Naukowcy doszli do wniosku, że przyjmowanie Spiruliny zmniejsza stężenie lipidów w osoczu, zwłaszcza triacylogliceroli i cholesterolu o niskiej gęstości lipoproteiny. Pośrednio także modyfikuje wartości cholesterolu całkowitego i cholesterolu o dużej gęstości. Oznacza to, że osoby cierpiące na zbyt wysoki poziom cholesterolu mają szanse skutecznie go obniżyć w sposób naturalny.

Nadwaga

Nadwaga i otyłość to kolejny problem wielu mężczyzn, prowadzący do chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, artretyzmu, zaburzeń erekcji, udaru krwotocznego  i wielu innych poważnych chorób.

Spirulina jest pożywieniem niskokalorycznym, co jest kluczowym znaczeniem, gdy próbujemy schudnąć. Dzięki temu możemy stworzyć ujemny bilans energetyczny. Jak już wiemy, Spirulina bogata jest w naturalne białko, a dieta wysokobiałkowa z niską zawartością węglowodanów pomaga w odchudzaniu. Białko przez nasz organizm trawione jest znacznie dłużej niż cukry proste, dzięki temu dłużej czujemy się syci.  W konsekwencji podjadamy mniej i spożywamy mniej kalorii.

Witamina C, witaminy z grupy B, witamina E, minerały takie jak miedź, cynk, mangan oraz enzymy i błonnik pokarmowy mają istotny wpływ na prace układu trawiennego ponieważ:

  • pomagają w trawieniu;
  • poprawiają metabolizm;
  • zapobiegają wchłanianiu zbyt dużej ilości tłuszczy;
  • usuwają toksyny.

Toksyny i wolne rodniki często wywołują stan zapalny w organizmie, które również wpływają na masę ciała.

Ważną właściwością Spiruliny jest również tłumienie apetytu. Zawiera aminokwas fenyloalaninę, który stymuluje wydzielanie cholecystokininy. Ta natomiast wpływa na pobudzenie trzustki w produkcji enzymów trzustkowych, hamuje perystaltykę żołądka oraz pobudza pracę jelit. Dzięki temu zmniejsza się uczucie głodu.

Podsumowanie

Czy Spirulina jest zdrowa dla mężczyzn? Przytaczając powyższe argumenty, zdecydowanie można powiedzieć, że tak. Jednak przed jej kupnem warto sprawdzić źródło pochodzenia Spiruliny. Należy przyjrzeć się marce, dacie ważności produktu, a także jej składowi. Niestety nie zawsze jest on w 100% naturalny i wolny od wypełniaczy. Najzdrowsza i najbezpieczniejsza Spirulina nie powinna zawierać barwników, wypełniaczy czy przeciwzbrylaczy.

Spirulinę można przyjmować w postaci tabletek lub w postaci proszku, który dodaje się m.in. do koktajli owocowych i warzywnych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.
  2. Kępińska-Pacelik J., Biel W., Spirulina – dlaczego określana jest mianem super food?, Przemysł Spożywczy, 1/2022.
  3. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  4. Costa J., Colla L., Filho P., Kabke K., Weber A., Modelling of Spirulina platensis growth in fresh water using response surface methodology, World Journal of Microbiology & Biotechnology, 18/2002.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami