Kolagen do picia
Kolagen do picia

Odrobaczanie organizmuOdrobaczanie organizmu to niezwykle istotny element leczenia chorób pasożytniczych, jednak nie tylko. Co pewien czas czynności mające na celu oczyszczenie i odrobaczenie organizmu rekomenduje się każdej, także względnie zdrowej osobie. W przebiegu chorób i zakażeń podstawą jest farmakoterapia, jednak gdy chcemy jedynie wspierać zdrowe i chronić się przed pasożytami, wystarczą domowe sposoby.

Jak chronić się przed chorobami pasożytniczymi?

Najczęstszymi parazytozami dzisiejszych czasów stały się owsica i lamblioza, a spośród ektopasożytów – świerzb i wszawica. Chorób pasożytniczych jest jednak znacznie więcej. Do ich rozwoju dochodzi najczęściej drogą zjedzenia produktów spożywczych, na których znajdują się jaja pasożytów (np. gdy są niedogotowane, nieumyte), a także w związku z niskim poziomem higieny osobistej (zwłaszcza unikanie mycia rąk). Najlepszą metodą profilaktyki jest więc:

  • częste mycie rąk, zwłaszcza po powrocie do domu z miejsc publicznych oraz po pracach związanych z dotykaniem ziemi;
  • każdorazowe, bardzo dokładne mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem;
  • regularne odrobaczanie zwierząt domowych;
  • odpowiednia obróbka termiczna potraw, dokładne gotowanie.

Według danych WHO, aż 99,9% ludzi, którzy mają w domu zwierzęta, są nosicielami pasożytów. Ponadto na całym świecie pasożyty są przyczyną zgonu aż 14 mln ludzi rocznie. Wbrew pozorom jest to więc realny problem, któremu należy zapobiegać.

Odrobaczanie organizmu – na czym polega?

Po wykryciu jakiejkolwiek choroby pasożytniczej (zwykle odbywa się to na podstawie objawów, badania krwi i kału) należy rozpocząć farmakoterapię. Różni się ona w zależności od rodzaju pasożytów. Przykładowo, przy wszawicy największe znaczenie ma stosowanie szamponów, pianek i wcierek do skóry głowy, zawierających w składzie m.in. ermetrynę, diometikon czy cyklometikon. Z kolei przy pasożytach układu pokarmowego, np. tasiemcach, stosuje się leki doustne, zawierające m.in. niklozamid lub prazykwantel. Leczenie trwa zazwyczaj kilka tygodni, po czym konieczne jest badanie kontrolne.

Odrobaczenie organizmu – domowe sposoby

Uzupełniająco warto stosować domowe sposoby na odrobaczenie organizmu. Podstawą jest dieta uboga w słodycze i cukry proste, ponieważ są one dobrą pożywką dla pasożytów. Jedzenie słodyczy spowalnia nawet kurację farmakologiczną. Domowe, naturalne sposoby na odrobaczanie organizmu:

Do grona warzyw o działaniu przeciwpasożytniczym zaliczamy buraki, kapustę, czosnek, pory, cebulę, marchew, szczaw oraz rzodkiew, natomiast z owoców najlepsze właściwości w tym kierunku wykazują jabłka. Warto również spożywać glony morskie, imbir, chrzan oraz migdały. Zaleca się picie dużej ilości wody, a także unikanie dzielenia z innymi różnych przedmiotów codziennego użytku. Każda osoba chora powinna mieć swój ręcznik.

Jednocześnie należy wzmacniać odporność, ponieważ obecność pasożytów znacznie ją osłabia. W tym celu należy pozostać aktywnym fizycznie, unikać stresu, wysypiać się oraz można suplementować acerolę i Spirulinę. W razie niepokojących objawów należy udać się do lekarza. Takimi objawami są m.in. domieszka krwi w kale, silne bóle brzucha, znaczne osłabienie i zawroty głowy, duszności, omdlenia.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Własienko A., Kuchar E., Diagnostyka, leczenie i profilaktyka najczęstszych chorób pasożytniczych u dzieci, Lekarz POZ, 2/2017.
  2. Małachow G., Oczyszczanie organizmu, Oficyna Wydawnicza Aba, Warszawa 2022.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Rodzinna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami