Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 września 2023

Stare sposoby na przeziębienieCoraz więcej osób sięga po stare sposoby na przeziębienie, rezygnując tym samym z aptecznych farmaceutyków. Większość domowych sposobów jest naturalnych i bezpiecznych, a ich stosowanie nie wiąże się z wystąpieniem działań niepożądanych, co może mieć miejsce w przypadku klasycznych leków. Jakie są najpopularniejsze stare sposoby na przeziębienie?

Napar imbirowy na przeziębienie

Wystarczy przygotować składniki:

  • 6 cm świeżego korzenia imbiru;
  • litr gorącej wody, najlepiej przefiltrowanej;
  • sok z cytryny;
  • duży słoik lub naczynie, w którym umieścimy napar.

Imbir należy zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i dokładnie odcisnąć, aby pozyskać jak najwięcej soku. Następnie całość zalewamy gorącą, przegotowaną wodą i od razu nakrywamy talerzykiem. Pozostawiamy na 4 godziny. Po upływie tego czasu wlewamy napar do wysokości ¼ szklanki lub kubka, uzupełniając resztę gorącą wodą. Dodajemy do tego sok z cytryny, aby poprawić smak i wzbogacić napar o witaminę C. Napar z imbiru należy pić 2-3 dni, w częstotliwości 2-3 razy dziennie.

Kurkuma z mlekiem i miodem na przeziębienie

Taka mieszanka nazywa się potocznie złotym mlekiem. Jest nie tylko skuteczna, ale i smaczna, przez co można ją podawać dzieciom. Należy przygotować składniki:

  • szklanka mleka;
  • łyżeczka kurkumy lub pasty z kurkumy;
  • łyżeczka miodu;
  • odrobina oleju kokosowego (opcjonalnie, celem poprawy konsystencji całości).

Mleko wlewamy do garnuszka i podgrzewamy razem z kurkumą i olejem kokosowym (jeśli będzie stosowany) aż do momentu połączenia się składników. Nie można jednak dopuścić do zagotowania się całości. Jak mieszanka przestygnie, dodajemy do niej miód i mieszamy aż do rozpuszczenia się. Zaleca się spożywanie łyżeczki 3 razy dziennie.

Mikstura z czosnku, cebuli i miodu na przeziębienie

Wszystkie 3 produkty są naturalnymi antybiotykami, wykazującymi również działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Dlatego jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych przepisów na przeziębienie – tak dawniej, jak i dzisiaj. Należy przygotować składniki:

Cebule należy drobno posiekać lub poszatkować, a czosnek przepuścić przez praskę. Następnie mieszamy warzywa z miodem i sokiem z cytryny, a także dodajemy do mieszanki goździki. Całość pozostawiamy w lodówce nawet na kilka godzin. Podczas spożywania mikstury należy usunąć z niej goździki. Rekomendowane dawkowanie wynosi 2 łyżki mieszanki dziennie przez 2-3 dni. Po spożyciu można ją popić wodą ze względu na intensywny, ostry smak.

Syrop z hyzopu

Hyzop lekarski działa przeciwzapalnie, napotnie i przeciwkaszlowo, przez co może okazać się świetnym remedium na przeziębienie i grypę. Zwłaszcza gdy męczy nas uporczywy kaszel i jesteśmy osłabieni. Należy przygotować składniki:

  • 2 garście świeżego, grubo posiekanego hyzopu lekarskiego;
  • miód w takiej ilości, aby przykrył 1/3 ziela w słoiku;
  • naturalny ocet jabłkowy lub ocet winny w takiej ilości, aby przykrył resztę ziela w słoiku;
  • łyżka pyłku pszczelego.

Hyzop umieszczamy w słoiku i zalewamy miodem oraz octem (alternatywą dla wskazanej powyżej proporcji jest 50:50). Dokładnie mieszamy, po czym odstawiamy na 3 tygodnie, codziennie potrząsając słoikiem. Po upływie tego czasu przepuszczamy całość przez gazę i dodajemy pyłek pszczeli. Przelewamy do buteleczki i pijemy 1 łyżeczkę syropu co 2 godziny w okresie najintensywniejszych objawów. Ze względu na długi czas przygotowywania syropu, zaleca się jego wykonanie profilaktycznie w okresie wzmożonych zachorowań.

Stare sposoby na przeziębienie – jakie jeszcze warto znać?

W przypadku uporczywego kaszlu i kataru najlepiej sprawdzą się inhalacje, np. z wykorzystaniem soli kłodawskiej oraz olejków eterycznych:

Warto również wzbogacać posiłki o starty chrzan lub inne naturalne antybiotyki. W przypadku bólu gardła poleca się natomiast płukanki gardła wykonane z sody oczyszczonej lub ostudzonych naparów ziołowych (rumianek, szałwia, nagietek). Sprawdzą się też ciepłe okłady na szyję oraz picie naparów z siemienia lnianego.

Na gorączkę najlepszymi domowymi sposobami są zimne okłady na czoło i kark oraz herbata z lipy z dodatkiem cytryny i domowego soku z malin. Podczas leczenia przeziębienia warto zwrócić uwagę na dietę – dania powinny być lekkostrawne, rozgrzewające i dodające siły. Dobrze sprawdzi się np. bulion z kury, delikatny krupnik czy barszcz czerwony. Warto sięgać po zupy, które dodatkowo nawadniają organizm i są lepiej tolerowane np. podczas nudności i utraty apetytu.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hebda K., 10 naturalnych przepisów na przeziębienie. Naturalne sposoby, które postawią Cię na nogi.
  2. Thrash A., Thrash C., Leczenie domowe, Wydawnictwo Źródło Życia, Mszczonów 2008.
  3. Kempisty J., Chorzępa U., Leczenie żywieniem, Wydawnictwo Sun and Food, 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami