Algi – 7 korzyści, które mogą Cię zaskoczyć

Aktualizacja

Algi - 7 korzyści, które mogą Cię zaskoczyćAlgi to rośliny, które występują na Ziemi od wieków. Były spożywane jako żywność, a także uważane za lek w prymitywnych czasach życia. Spożywanie przez ludzi niebiesko-zielonych alg takich jak Spirulina i Chlorella w rzeczywistości to powrót do cywilizacji Azteków z XIV wieku. Obecnie algi występują najczęściej jako suplement diety, są składnikami kosmetyków, a także z powodzeniem wykorzystuje się je w gabinetach medycyny estetycznej.

Ze względu na to, że algi posiadają bardzo dużo zalet (wysokie stężenie witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i białko), określane są często jako superfood (super żywność). Wyróżniamy różne odmiany alg, gdzie każda z nich ma inne korzyści zdrowotne.

Brunatne algi wykorzystywane są do utraty masy ciała, walki z rakiem, fibromialgii, zapalenia stawów, zwalczania stresu, chorób serca, obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu i szeregu innych poważnych chorób.

Z kolei niebiesko-zielone algi bogate są w składniki odżywcze, a także powodują silny wzrost energii u osób, które je przyjmują. W naturalny sposób wspomagają zmniejszyć masę ciała, katar sienny, cukrzycę, stres, zmęczenie, niepokój, depresję oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Ten rodzaj alg stosuje się również do leczenia stanów przedrakowych i narośli wewnątrz jamy ustnej. Dodatkowo niebiesko-zielone algi poprawiają pamięć, pracę układu pokarmowego oraz ogólny stan zdrowia. Badania wykazują także, że niebiesko-zielony typ alg ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a także zawiera związki przeciwcukrzycowe.

Przyjrzyjmy się jednak głębiej korzyściom jakie niosą ze sobą algi. Dlaczego warto włączyć je do codziennej diety oraz co badania naukowe odkryły do tej pory?

Jakie właściwości i korzyści mają algi?

Odchudzanie

Na odchudzenie szczególnie wpływ mają algi brunatne zawierające fukoksantynę. Czym jest ten związek? To naturalnie występujący karotenoid (pigment) znaleziony w brązowych algach, który ma znaczenie podczas spalania tłuszczu. Dzieje się to poprzez zwiększenie ekspresji białka termogenina (występuje w błonie mitochondriów brunatnej tkanki tłuszczowej, ma postać kanału jonowego, który przepuszcza jony wodorowe).

W ostatnich latach rosyjscy badacze opublikowali randomizowane badanie (z podwójną ślepą próbą) z grupą kontrolowaną i placebo, w którym po raz pierwszy u ludzi podano fukoksantynę. W badaniu tym oceniano działanie suplementu zawierającego fukoksantynę z brązowych alg morskich i olej z pestek granatu. Zbadano 151 otyłych kobiet bez cukrzycy, które brały 600 miligramów ekstraktu zawierającego 2,4 miligramów fukoksantyny. Doprowadziło to do znacznej utraty wagi w porównaniu z placebo, podawanego pod koniec badania. Kobiety przyjmujące brązowe algi w postaci suplementów straciły średnio około 6,5 kg w ciągu zaledwie 16 tygodni. Fukoksantyna sprzyja zwiększeniu spoczynkowego wydatku energetycznego, co przekłada się na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz utratę masy ciała. Wpływa również na pozytywne obniżenie wielu markerów nowotworowych, w tym tłuszczu w wątrobie, ciśnienie krwi, triglicerydów i białka C-reaktywnego.

Serce

Przegląd prac naukowych opublikowanych w 2013 roku potwierdza, że zielono-niebieskie algi mogą chronić przed chorobami układu krążenia i niealkoholowym stłuszczeniem wątroby – chorób, które są jednymi z najbardziej znaczących, jeżeli chodzi o zagrożenie zdrowia w krajach rozwiniętych. Badania na komórkach wykazały, że spożycie zielono-niebieskich alg może być skutecznym, naturalnym produktem dla poprawy profilu lipidowego krwi. Również zapobieganiu zapaleniom oraz zmniejszeniu stresu oksydacyjnego – są to dobrze znane czynniki przyczyniające się do rozwoju chorób serca. Szczególnie pomocne mogą być karotenoidy, kwas gamma-linolenowy (GLA), fikocyjanina, błonnik i sterole roślinne jeżeli chodzi o zapobieganie chorobom serca, jak również choroby niealkoholowe tzw. stłuszczenie wątroby. Również w badaniach, które miały na celu zmniejszenie rozwoju płytek miażdżycowych, a także zmniejszenie problemów sercowych, przedstawiono ich skuteczność.

Reklama


Chlorella Bioalgi


Detoks metali ciężkich (oczyszczanie organizmu)

Chlorella jest typem algi, który działa jak naturalny środek chelatujący do usuwania metali ciężkich z organizmu. Wysoki poziom ekspozycji na metale ciężkie m.in. ołów, rtęć, aluminium i arsen, może spowodować ostrą lub przewlekłą toksyczność organizmu. To z kolei może prowadzić do pogorszenia się stanu psychicznego, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a także organów wewnętrznych. Długotrwała ekspozycja może również prowadzić do poważnych problemów fizycznych, w tym mięśniowych, a także neurologicznych.

Jeśli posiadasz w zębach plomby starego typu np. rtęciowe, regularnie jesz ryby, które były narażone na promieniowanie lub regularnie spożywasz produkty spożywcze pochodzące z eksportu (szczególnie niewiadomego pochodzenia), być może w Twoim ciele nagromadzone są metale ciężkie. Ważne jest więc wprowadzić do swojej diety detoks, aby układy organizmu mogły pracować prawidłowo. A także aby zostały z niego usunięte metale ciężkie oraz inne szkodliwe substancje.

Jedną z najważniejszych korzyści zdrowotnych algi Chlorella jest to, że owija się ona wokół uporczywych toksyn znajdujących się w naszym organizmie, takich jak np. ołów, kadm, rtęć i uran oraz zabezpiecza przed ich wchłonięciem. Wykazano, że regularne spożywanie Chlorelli zapobiega odkładaniu się metali ciężkich w tkankach i narządach naszego organizmu.

Badania opublikowane w 2009 roku wyraźnie pokazały skutki kadmu i wpływu spożywania Chlorelli na metabolizm. Naukowcy odkryli, że gdy badane osobniki były narażone na metale ciężkie (kadm), Chlorella przeciwdziałała powstaniu ciężkiego zatrucia metalem i wpływała na zmniejszenie uszkodzenia tkanek, a także jego wchłanianie.

Walka z rakiem

Badania wykazały, że wiele typów alg może spowolnić wzrost komórek nowotworowych. Potwierdzono ich działanie w badaniach, co potencjalnie czyni je naturalnym lekiem na raka. Jednak potrzeba jest więcej badań potwierdzających tę potencjalną zdolność zabijania raka.

Eksperymentalne badania z wykorzystaniem alg wykazały działanie hamujące raka jamy ustnej. Natomiast badania na ludziach wykazały jej zdolność do zwalczania stanów przedrakowych i owrzodzenia jamy ustnej, znanych jako leukoplakia jamy ustnej. Wyniki badań opublikowane w Nutrition and Cancer pokazują, że przyjmując doustnie jeden gram algi Spirulina codziennie przez 12 miesięcy obniżona zostanie leukoplakia jamy ustnej u osób, które żują tytoń. Było to pierwsze badanie u ludzi pokazujące potencjał algi Spirulina w przypadku zapobiegania powstawania raka.

Według Memorial Sloan Kettering, badania pokazują, że Spirulina ma działanie ochronne przed skutkami chemio i radioterapii. W jednym z badań opublikowanym w 2001 stwierdzono, że polisacharydy ze Spiruliny platensis działały jako czynnik ochronny podczas chemioterapii. Oznacza to, że Spirulina może mieć zdolność do ochrony organizmu lub zmniejszenia skutków ubocznych wynikających z chemioterapii. Ponadto, wydaje się również, że posiada ona zdolność ochronną przed radioterapią, czyli może chronić przed działaniem szkodliwego dla zdrowia promieniowania. Badanie sugeruje zastosowanie Spiruliny jako potencjalny dodatek do terapii nowotworowej.

Cholesterol

Badania opublikowane w 2016 roku w Journal of the Science of Food and Agriculture pokazują, że fukosterol (fucosterol) jest sterolem, który można uzyskać z alg. Fukosterol wykazał m.in. naturalne zdolności do obniżania poziomu cholesterolu, wśród wielu innych właściwości prozdrowotnych. Ogólnie, algi są bardzo bogatym źródłem fitosteroli, które mają zdolność zmniejszania poziomu cholesterolu we krwi. W szczególności poprzez skuteczne zmniejszenie cholesterolu LDL (“zły” cholesterol) podczas podawania ich jako suplement diety. Jak? Fitosterole obniżają absorpcję (wchłanianie) cholesterolu w jelitach.

Spirulina jest bogata w kwasy tłuszczowe, takie jak GLA, aminokwasy, jak również przeciwutleniacze. Badanie przeprowadzone na ludziach, opublikowane w Journal of Medicinal Food pokazały, że Spirulina może pomóc obniżyć podwyższony poziom lipidów (tłuszczów) we krwi u osób z hiperlipidemią przy zespole nerczycowym.

Ból i stany zapalne

Korzyści alg obejmują również zmniejszenie bólu oraz stanów zapalnych. Algi zawierają związki przeciwzapalne, takie jak kwasy tłuszczowe omega 3 oraz chlorofil. W badaniach przeprowadzonych w 2016 roku przyglądnięto się bardziej szczegółowo czerwonej odmianie alg, która znana jest jako bogate, naturalne źródło związków aktywnych biologiczne i farmakologiczne, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i ochronnym na układ trawienny.

Wyniki badań in vitro, opublikowane w Pharmaceutical Biology potwierdziły, że ekstrakty z czerwonych alg (Laurencia obtusa) z morza Śródziemnego wykazywały znaczące działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto okazało się, że algi te posiadają działanie ochronne na układ trawienny, a konkretnie hamują owrzodzenie żołądka do 81,3 procent przy dawkowaniu 50 mg na kilogram.

Wcześniejsze badania, z 2015 roku wykazały, że inny rodzaj alg morskich o nazwie Pyropia yezoensis zawiera bardzo dużą ilość białka, co czyni go doskonałym źródłem biologicznie aktywnych peptydów. Ponadto wykazały zdolność do działania jako silny środek przeciwzapalny.

Rozmnażanie komórek macierzystych

U dorosłych, komórki macierzyste znajdują się w całym ciele. Dzielą się w celu uzupełnienia umierających komórek, a także naprawy uszkodzonych. Z biegiem lat komórki macierzyste mają zmniejszoną zdolność regeneracyjną, co przyczynia się do przyspieszonego procesu starzenia.

Na podstawie wcześniejszych badań wykazujących, że algi mogą modulować funkcje odpornościowe, Department of Neurosurgery na University Of South Florida (Uniwersytecie Florydy Południowej) przebadał wpływ ekstraktów z niebiesko-zielonych alg na ludzkich komórkach macierzystych. Wstępne ustalenia wykazały, że ekstrakt etanolowy z Aphanizomenon flos-aquae (gatunek alg trzęsidłowców) może pomóc w rozmnażaniu komórek macierzystych u człowieka.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
122 komentarzy:
« Starsze komentarzeNowsze komentarze »
 1. Ewa
  Ewa says:

  Od zawsze chwalę sobie wszelkie kosmetyki z dodatkiem alg, natomiast nie sądziłam, że mają one aż tyle właściwości!

  Odpowiedz
 2. Emilia
  Emilia says:

  Kupiłam morszczyn w formie suszu do zaparzania i picia. Ale jego błotny zapach jest dla mnie nie do zniesienia. Natomiast spirulinę czy chlorellę w formie sproszkowanej chętnie dodaję do koktajli. Świetnie się nadaje również jako maseczka do twarzy.

  Odpowiedz
 3. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Zgadzam się z komentarzem powyżej, jeśli algi to tylko z pewnego źródła, ekologiczne, reszta to znak zapytania.

  Odpowiedz
 4. Patrycja
  Patrycja says:

  Do tej pory z algami spotykałam się tylko w kosmetykach. Nie wiedziałam, że są dostępne jako suplementy diety. Dobrze wiedzieć nigdy nie wiadomo co może się przydać w przyszłości. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. joanna
  joanna says:

  oj naczytałam się już o tym wszystkim, ale jakby chciał czlowiek jeść te wszystkie suplementy to dnia by mu nie starczyło.:) , zeby to jakoś zjeść nie wszystko na raz

  Odpowiedz
 6. Książka Do Plecaka
  Książka Do Plecaka says:

  O spirulinie czytałem już kilkanaście artykułów, ale żaden nie wywarł na mnie jeszcze odpowiedniego wrażenia. Nie potrafię się do niej przekonać.

  Odpowiedz
 7. Mona
  Mona says:

  Super wpis! 🙂 Ostatnio dużo osób polecało mi algi, jako maseczki na twarz. Do tej pory nie miałam czasu, aby poszukać sobie informacji, a tutaj jest tego od groma! 🙂 Na pewno skorzystam z Twoich rad i informacji! 🙂

  Odpowiedz
 8. Karolina
  Karolina says:

  Do tej pory stosowałam algi tylko w celach kosmetycznych – na cellulit i ujędrnienie 🙂 O niektórych zastosowaniach faktycznie nie wiedziałam – więc jest to dla mnie bardzo cenny, kształcący artykuł 🙂 Zamierzam zgłębić temat.

  Odpowiedz
 9. Bookendorfina
  Bookendorfina says:

  Mnóstwo bardzo potrzebnej wiedzy, sporo się dowiedziałam. Niezwykła roślina, warto znać je właściwości. 🙂

  Odpowiedz
« Starsze komentarzeNowsze komentarze »

Dodaj komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *