Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 października 2022

Objawy zatrucia organizmuObjawy zatrucia organizmu wykazuje współcześnie większość osób. To stan chorobowy wywołany wniknięciem substancji toksycznej do organizmu najczęściej z zewnątrz (toksyny egzogenne), nieco rzadziej zaś powstają w ustroju (toksyny endogenne). Według informacji udostępnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zatrucia zajmują czwarte miejscu w światowej statystyce przyczyn zgonów, tuż po chorobach sercowo-naczyniowych, nowotworach i wypadkach komunikacyjnych.

Zatrucie organizmu – przyczyny

Szczególnym problemem są zatrucia u dzieci, wynikające z chęci poznawania świata zewnętrznego za pomocą zmysłu smaku. Najczęściej obserwuje się w tej grupie wiekowej zatrucia pokarmowe spowodowane następującymi patogenami chorobotwórczymi:

  • norowirus;
  • rotawirus;
  • bakterie E.coli;
  • bakterie Salmonella;
  • pasożyty.

Do popularnych toksyn powodujących zatrucie organizmu – bez względu na przedział wiekowy – należą ponadto:

  • niektóre silnie działające lub przewlekle przyjmowane leki;
  • środki owadobójcze i środki ochrony roślin;
  • grzyby i rośliny trujące;
  • środki żrące i chemiczne preparaty czyszczące, np. wykorzystywane w gospodarstwie domowym.

Niektóre toksyny powodują natychmiastowe zatrucie – objawy pojawiają się w przeciągu kilku minut, inne zaś kumulują się w organizmie na przestrzeni lat, zwiększając ryzyko groźnych chorób, obniżając samopoczucie i wywołując osłabienie organizmu. Do zatrucia organizmu może dojść również wskutek narażenia na czad, czyli tlenek węgla. To bezbarwny i bezzapachowy gaz powstający wskutek spalania węgla. Wykazuje aż 250-krotnie większe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen, prowadząc w efekcie do niedotlenienia tkanek i powikłań zakrzepowych. W ciągu kilku minut dochodzi do zgonu.

Inną grupą toksyn są metale ciężkie – one jednak wykazują tendencję do kumulowania się w organizmie. Szczególnie niebezpieczne są metale takie jak rtęć, ołów, aluminium czy kadm. Narażone są wszystkie osoby, ponieważ śladowe ilości tych metali znajdują się w pożywieniu, wodzie czy nawet powietrzu. Wyjątkową grupą ryzyka są jednak osoby zawodowo pracujące z metalami ciężkimi (np. w hutnictwie), osoby palące papierosy bądź osoby zamieszkujące najbardziej zanieczyszczone miasta.

Zatrucie organizmu – objawy

Objawy zatrucia organizmu zależą od tego, co dokładnie było toksyną oraz jak długo trwała ekspozycja na nią. W przypadku nieznacznych ilości czadu (tlenku węgla) oraz przy paleniu papierosów obserwuje się zaburzenia koncentracji i postrzegania oraz pogorszenie zdolności manualnych. Wyższe stężenia czadu powodują:

W przypadku wartości przekraczających 40% dochodzi do głębokich zaburzeń świadomości, natomiast przy 60–70% — do zgonu. Z kolei przy zatruciach pokarmowych pojawiają się głównie objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty czy biegunki. Intensywność objawów zależy od dawki toksyny. Dość charakterystyczne są zatrucia przewlekłe, najczęściej wywołane metalami ciężkimi. Na przestrzeni lat obserwuje się wówczas:

Po kilkunastu latach znacznie wzrasta ryzyko rozwoju poważnych chorób przewlekłych, szczególnie odnoszących się do układu nerwowego i układu pokarmowego. Typowe są zaburzenia gospodarki hormonalnej i wszystkie wynikające z tego stanu konsekwencje zdrowotne.

Zatrucie organizmu – leczenie

Przy silnych zatruciach konieczna jest natychmiastowa pomoc ratowników medycznych. Przykładowo, przy zatruciu czadem należy udrożnić drogi oddechowe i podawać koncentrat 100% tlenu (w cięższych przypadkach zastosowanie ma tlenoterapia hiperbaryczna), z kolei przy silnym zatruciu pokarmowym wykonuje się płukanie żołądka. Farmakoterapia także bywa ważną częścią zatruć.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zatruć przewlekłych, np. zatrucie metalami ciężkimi. Jeśli chcemy w domowych warunkach oczyścić organizm (a z pewnością istnieje taka konieczność, co wiąże się ze współczesnym stylem życia), warto zadbać o regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu (nie w mieście wśród spalin), zdrową i zbilansowaną dietę (bogatą w witaminy, minerały, antyoksydanty) oraz unikanie stresu i wysypianie się. Przyda się wysokie nawodnienie organizmu oraz unikanie palenia papierosów, picia alkoholu, sięgania po żywność przetworzoną. Działanie silnie oczyszczające wykazuje Chlorella – alga wiążąca metale ciężkie i pomagająca wydalić je na zewnątrz. Suplementacja powinna odbywać się regularnie przez dłuższy okres czasu. Osoby zainteresowane tematem oczyszczania organizmu powinny poszukać najlepszej dla siebie metody na skuteczny detoksykację organizmu.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zwierzyńska E., Miłkowska E., Furmanek M., Holak-Puczyńska A., Laskowska A., Pniewski J., Zatrucie tlenkiem węgla – problemy diagnostyczne, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2014.
  2. Gać P., Waliszewska M., Zawadzki M., Poręba R., Andrzejak R., Narażenie na mangan, Bezpieczeństwo Pracy, 6/2009.
  3. Rose N., Oczyszczanie organizmu dla kobiet, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami