Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 września 2023

Olejek szałwiowy pozyskiwany jest z liści szałwii – popularnej rośliny zielnej o wszechstronnych, potwierdzonych klinicznie właściwościach. Mimo cennego składu i korzystnego działania może zawierać pewne ilości tujonu. To substancja szkodliwa, która może pogarszać stan zdrowia. Dlatego powinno się umiejętnie sięgać po ten produkt.Olejek szałwiowy

Olejek szałwiowy – skład

Do pozyskiwania olejku szałwiowego wykorzystuje się liście, a głównymi składnikami produktu są:

  • kamfora (20-30%);
  • 1,8-cineol (15-30%);
  • borneol (3-15%);
  • β-pinen (5-12%).

W nieco mniejszych ilościach w olejku tym występują:

  • α-pinen;
  • octan sabinylu i borneolu;
  • limonen;
  • karwakrol;
  • kwas rozmarynowy;
  • luteinol;
  • linalol;
  • geraniol;
  • α-terpineol.

Olejek szałwiowy może też zawierać śladowe ilości tujonu, który w dużym stężeniu działa na organizm toksycznie.

Olejek szałwiowy – działanie lecznicze

Doświadczenia wykazały, że olejek eteryczny szałwiowy znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia choroby Alzheimera. To przewlekła degeneracyjna choroba mózgu prowadząca do demencji. Leczenie polega na stosowaniu inhibitorów acetylocholinoesterazy, które tylko w niewielkim stopniu opóźniają utratę pamięci, lecz nie hamują rozwoju choroby. Monoterpeny cykliczne oraz kamfora olejku szałwiowego są odpowiedzialne za hamowanie acetylocholinoesterazy. Wykazano również, że olejek ten wspiera pamięć i opóźnia występowanie jej zaburzeń u osób starszych czy względnie zdrowych osób dorosłych.

Olejek szałwiowy, a zwłaszcza zawarty w nim geraniol, ma działanie estrogenne. Nie wywiera działania drażniącego i fotouczulającego. Ze względu na zapach zbliżony do olejku rozmarynowego, jest dodawany do perfum, mydeł, kremów i detergentów. Wyciągi oraz olejek z liści szałwii wykazują aktywność przeciwdrobnoustrojową i przeciwgrzybiczą.

Poza działaniem zdrowotnym wpływa korzystnie również na psychikę i emocje, co jest wykorzystywane w aromaterapii. Udowodniono, że olejek szałwiowy łagodzi objawy stresu, takie jak wyczerpanie emocjonalne, wypalenie zawodowe, nerwowość czy zmęczenie psychiczne. Obniża napięcie mięśniowe, przez co może łagodzić bolesne miesiączkowania i bóle głowy. Jego zapach działa delikatnie jak afrodyzjak, poprawia libido u obu płci. Dodany do kosmetyków zmniejsza nadmierne wypadanie włosów oraz łupież, a także wspomaga leczenie zmian trądzikowych.

Zastosowanie olejku szałwiowego

Olejek szałwiowy można stosować w kominkach zapachowych, odświeżaczach i nawilżaczach powietrza oraz świecach zapachowych. Nada się jako naturalny składnik kosmetyków np. kremu, balsamu lub szamponu. Także tych robionych własnoręcznie. Można nim wzbogacać maseczki z glinki lub sól do kąpieli. Produkt jest przeznaczony do masażów aromaterapeutycznych (po połączeniu z olejkiem bazowym) oraz rytuałów w saunie.

Olejek szałwiowy – czy jest niebezpieczny?

Zawartość tujonu może powodować zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca oraz może wywoływać napady padaczkowe. To związek toksycznie wpływający na płód. Dlatego do najważniejszych przeciwwskazań do użycia olejku szałwiowego zalicza się ciążę i karmienie piersią, niektóre choroby sercowo-naczyniowe, padaczkę oraz młody wiek. Umiejętnie i umiarkowanie stosowany produkt nie wykazuje jednak działań niepożądanych, jeśli nie istnieją wyżej wymienione przeciwwskazania.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kędzia A., Dera-Tomaszewska B., Ziółkowska-Klinkosz M., Kędzia A., Wojtaszek-Słomińska A., Czernecka B., Działanie olejku szałwiowego (Oleum Salviae lavandulaefoliae) na bakterie tlenowe izolowane z jamy ustnej, dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, Postępy Fitoterapii, 4/2011.
  2. Jurowski K., Piekoszewski W., Olejki eteryczne jako produkty kosmetyczne okiem toksykologa i safety assessora, Medycyna Rodzinna, 22/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami