Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 marca 2024

Czarna rzodkiewCzarna rzodkiew (inaczej: Czarna rzepa, łac. Raphanus sativus) to roślina wykorzystywana w medycynie alternatywnej od setek lat. Znana jest głównie ze swojego korzystnego wpływu na układ pokarmowy i układ trawienny, co zawdzięcza związkom z grupy glukozynolanów. Od dawna jest stałym elementem kuchni polskiej, choć aktualnie jej popularność w aspekcie kulinarnym nieco spadła.

Czarna rzodkiew – jak jeść?

Czarna rzodkiew ma bardzo intensywny smak i charakterystyczny, ostry zapach, nieco przypominający smak i zapach tradycyjnej, znanej każdemu rzodkiewki. Zawdzięcza to składnikom glukozynolanowym, które wskutek rozdrobnienia przekształcają się w izotiocyjaniany. Rzodkiew czarną można dodawać do wielu różnych potraw, nalewek, przetworów kropka po starciu na tarce i zmieszaniu z oliwą z oliwek nadaje się jako składnik surówek i sałatek. Bywa też chętnie wykorzystywanym dodatkiem suplementów diety, zwłaszcza wspierających drogi pokarmowe.

Należy pamiętać, że rzodkiew ma największą wartość odżywczą, gdy spożywa się ją w formie surowej, zachowując wszystkie swoje witaminy i minerały.

Czarna rzodkiew – właściwości zdrowotne

Czarna rzodkiew znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości wspierających układ pokarmowy i układ trawienny. Pobudza aktywność wydzielniczą wątroby, działa żółciotwórczo i poprawia motorykę przewodów żółciowych. Wpływa to na lepsze trawienie i ruchy perystaltyczne jelit. Sok i wyciąg z korzenia rzodkwi czarnej działa antyseptycznie i przeciwdrobnoustrojowo, zwłaszcza w stosunku do Escherichia coli, Salmonella typhi oraz Pseudomonas pyocyaneus. Jako że działa rozkurczowo, może łagodzić objawy niestrawności, bóle brzucha, ale także dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i miesiączką. Udowodnione jest, że rzodkiew czarna jest silnym antyoksydantem,  może chronić przed rozwojem zmian nowotworowych – w szczególności raka szyjki macicy i endometrium. Ma także właściwości przeciwreumatyczne, moczopędne, odtruwające i przeciwzapalne. Zaleca się suplementację szczególnie osobom z chorą wątrobą i problemami gastrycznymi. Zawdzięcza to nie tylko składnikom glukozynolanowym, ale również wysokiej zawartości witaminy C, witaminy B1, witaminy B2, witaminy B3, magnezu, potasu, fosforu i żelaza.

Omawiana roślina działa przeciwłojotokowo, rozjaśnia skórę i pobudza jej ukrwienie, przez co nadaje się również w produkcji kosmetyków do skóry twarzy i całego ciała. Może wspierać leczenie trądziku młodzieńczego i licznych schorzeń dermatologicznych o charakterze przewlekłym. Produkt nadaje się zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Wykazano, że jej stosowanie może zmniejszać świąd.

Czarna rzodkiew na włosy

Składnikami wielu szamponów często jest czarna rzodkiew, co wynika z jej zdolności do ochrony przed nadmiernym wypadaniem włosów, łagodzenia oznak łysienia, ograniczania przetłuszczania się poprzez wpływ na aktywność gruczołów łojowych produkujących sebum oraz pobudzania cebulek włosów, co przyczynia się do szybszego wzrostu i zwiększenia gęstości włosów.

Czarna rzodkiew – roślina lecznicza

Właściwości lecznicze czarnej rzodkwi, są szeroko doceniane w medycynie naturalnej i ludowej. Zarówno jako suplement diety, ekstrakt czy sok, czarna rzodkiew zyskuje uznanie ze względu na bogactwo składników odżywczych i substancji aktywnych, które mogą wspomagać różne procesy zdrowotne.

Wyciąg z czarnej rzodkwi

Wyciągi z korzenia rzodkwi czarnej są sprzedawane najczęściej w postaci naturalnych suplementów diety – kapsułek i tabletek.

Wyciąg z czarnej rzodkwi jest ceniony ze względu na zawartość substancji biologicznie aktywnych, takich jak glukozynolany i antocyjany, które wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Osoby poszukujące naturalnych sposobów wspierania zdrowia, zwłaszcza tych związanych z wątrobą i układem trawiennym, mogą skorzystać z korzyści płynących z jego regularnego stosowania.

Sok z czarnej rzodkwi

Można także kupić świeżo wyciśnięty sok, który przyjmuje się w dawce 100 ml dziennie. Wszelkie preparaty kosmetyczne z rzodkwią czarną stosuje się przeważnie raz na dobę, 4-5 razy w tygodniu, przez okres 2-4 tygodni. Sok z czarnej rzodkwi może być cennym dodatkiem do diety dla osób zainteresowanych wspieraniem zdrowia wątroby oraz procesów detoksykacji organizmu. Zawiera on naturalne fitonutrienty, które mogą wspomagać oczyszczanie wątroby i regulację poziomu cholesterolu. Osoby dążące do poprawy funkcji wątroby oraz dbające o ogólny stan zdrowia mogą korzystać z potencjalnych korzyści płynących z regularnego spożywania soku z czarnej rzodkwi.

Czarna rzodkiew – czy jest bezpieczna?

Rzodkiew czarna zaliczana jest do roślin bezpiecznych i nadających się do spożycia, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Nie należy stosować preparatów z jej dodatkiem oraz suplementów diety w połączeniu z lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi. Podczas suplementacji wyciągów z korzenia rzodkwi czarnej wzrasta ryzyko okresowych biegunek, kolek żółciowych i reakcji nadwrażliwości. Dolegliwości te przemijają samoistnie po odstawieniu produktu. Przeciwwskazaniem do suplementacji są ciężkie choroby wątroby, niewyrównane choroby ogólnoustrojowe oraz niedrożność dróg żółciowych. Kobiety w ciąży również powinny zrezygnować z przyjmowania rzodkwi czarnej głównie ze względu na jej działanie spazmolityczne.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Javed A., Ahmad A., Nouman M., Hameed A., Tahir A., Shabbir U., Turnip (Brassica Rapus L.): a naturalhealth tonic, Braz. J. Food Technol., Campinas, 22/2019.
  2. Arakelyan H., Turnip and Health, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami