Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 września 2023

Katar spływający do gardłaKatar spływający do gardła (ang. post nasal drip syndrome) to wyjątkowo nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, dlatego już od pierwszych chwil jej wystąpienia pacjenci szukają szybkich sposobów terapeutycznych. Problem może mieć wiele przyczyn, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego lub sięgnięcie po domowe sposoby (jeśli nie towarzyszą temu niepokojące objawy).

Katar spływający do gardła

Katar spływający do gardła to nieprzyjemna dolegliwość, polegająca na przemieszczaniu się nadmiaru gęstej wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Jest to mocno odczuwalne przez pacjenta, ponieważ:

  • utrudnia oddychanie;
  • może wywoływać bóle gardła, nudności i chrypkę;
  • zniekształca głos;
  • wymusza odkrztuszanie wydzieliny, co jest dla pacjentów nieprzyjemne;
  • powoduje kaszel.

Jeśli dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas, może stanowić przyczynę nieświeżego oddechu. Wydzielina stanowi też dobre siedlisko bakterii, dlatego u osób z omawianym problemem częstsze są stany zapalne gardła i okolicznych węzłów chłonnych, jak również powiększenie migdałków. Przy katarze spływającym do gardła przez okres powyżej 3 tygodni konieczne jest badanie laryngologiczne.

Katar spływający do gardła – przyczyny

Do możliwych przyczyn spływania gęstego kataru do gardła zalicza się przede wszystkim:

Szczególnie często u pacjentów z omawianym objawem diagnozuje się ostre lub przewlekłe zapalenie zatok.

Katar spływający do gardła – leczenie

Przy katarze spływającym do gardła konieczne jest stosowanie leków rozrzedzających wydzielinę, choć coraz chętniej wybieraną alternatywą są domowe sposoby, zaprezentowane na końcu artykułu. Do popularnych farmaceutyków zalicza się syropy z np. acetylocysteiną, ambroksolem lub bromheksyną, a także pastylki do ssania. Bardzo dobrze sprawdzą się te zawierające kompozycję podbiału i tymianku, które pomagają w łagodzeniu kaszlu, chrypki oraz stanów zapalnych błony śluzowej.

W razie możliwości należy również zastosować leczenie przyczynowe. Przy infekcjach bakteryjnych będą to antybiotyki, przy infekcjach wirusowych – leki przeciwwirusowe zalecone przez lekarza rodzinnego, natomiast przerośnięte migdałki czy skrzywienie przegrody nosa mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Domowe sposoby na katar spływający do gardła

Najskuteczniejszym sposobem na rozrzedzenie gęstej wydzieliny spływającej do gardła są inhalacje. Wykonuje się je na bazie gorącej wody, do której dodaje się zioła (podbiał, tymianek, oregano, anyż, koper włoski, rumianek, mięta) oraz olejki eteryczne (olejek miętowy, olejek eukaliptusowy, olejek z oregano, olejek z drzewa herbacianego, olej z czarnego kminku). Uzupełniająco warto dodać do inhalacji również sól kłodawską lub sól himalajską. Nad tak przygotowaną mieszanką należy pochylić się, ręcznikiem zakrywając głowę i miskę w taki sposób, aby opary nie wydostawały się na zewnątrz. Czas trwania jednego zabiegu wynosi około 10 minut. Można go powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia.

Innym sposobem jest irygacja zatok i nosa. Najlepiej przeprowadzić je przy użyciu izotonicznego (0,9%) lub hipertonicznego (3%) roztworu chlorku sodu. Gotowe roztwory soli fizjologicznej można kupić w każdej aptece. Przed wykonaniem czynności warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo i właściwą metodykę.

Dobrze sprawdzi się również picie dużej ilości wody, przyjmowanie suplementów diety poprawiających odporność (olej z czarnuszki, Omega 3, Chlorella, Spirulina, acerola, witamina D) oraz zdrowa, zbilansowana dieta. Wiele osób wskazuje na rozrzedzenie wydzieliny i ogólne lepsze samopoczucie po spożyciu bulionów mięsnych lub potraw ostrzej doprawionych.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fal A., Babicki M., Brożek-Mądry E., Dobrzyński P., Jaźwińska-Tarnawska E., Karniej P., Kuchar E., Mastalerz-Migas A., Rzymski P., Wiela-Hojeńska A., Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 5/2021.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Grevers G., Probst R., Iro H., Otorynolaryngologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami