Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 11 marca 2022

Spirulina w ciąży - dlaczego warto ją przyjmowaćCiąża to wspaniały okres w życiu kobiety, który liczy się od momentu poczęcia aż do momentu narodzin. Utrzymanie zdrowia przez cały okres ciąży jest niezwykle ważne zarówno dla matki, jak i dla płodu. Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze jest wręcz konieczna. Czy Spirulina w ciąży to dobry wybór?

Jak odżywiać się w ciąży?

W ciąży szczególnie ważne jest dostarczanie większej ilości żelaza, które jest niezbędne dla tworzenia się komórek krwi. To właśnie one odpowiedzialne są za dostarczanie pożywienia oraz tlenu dla płodu, a także wspomagają jego rozwój fizyczny i neurologiczny. Szacuje się, że 35% kobiet w ciąży narażonych jest na braki żelaza w pierwszym trymestrze. Natomiast aż 85% na stały niedobór żelaza trzecim trymestrze.

Białko jest niezbędne dla rozwoju płodu, wzrostu macicy i łożyska. W czasie ciąży u kobiety wzrasta zapotrzebowanie na ten składnik aż o 25%. Podaż białka powinna zawierać wszystkie niezbędne aminokwasy. Równowagę pomiędzy źródłem białka zwierzęcego i roślinnego również należy brać pod uwagę w tym okresie.

Witaminy

Ze względu na intensywny podział komórek, witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy i witamina B12, są ważne przy zapobieganiu wad wrodzonych (szczególnie w ciągu pierwszych 6 tygodni) oraz wpływają na zwiększenie tworzenia się krwinek. Wapń, witamina K2 i witamina D wymagane są do tworzenia zdrowych i mocnych kości oraz zapobiegania pojawiania się nadciśnienia w trakcie ciąży. Przeciwutleniacze, takie jak witamina C, witamina E, karotenoidy, są niezbędne do zmniejszenia ryzyka wystąpienia niskiej masy urodzeniowej czy przedwczesnemu porodowi. Dodatkowo łagodzą one pojawiające się bóle.

Witamina A powinna występować jako beta-karoten, ponieważ dostarczenie odpowiedniego poziomu tej witaminy wiąże się z mniejszym ryzykiem urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Witamina K1 jest potrzebna w celu ułatwienia normalnego krzepnięcia krwi oraz w celu zapobiegnięcia nadmiernemu krwawieniu po urodzeniu.

NNKT

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są ważne dla rozwoju mózgu niemowlęcia, jak również dobrego samopoczucia matki. Omega-3 może być pozyskiwany z oleju lnianego, zielonych warzyw i orzechów (ALA) oraz w wyższym stężeniu z owoców morza (EPA, DHA). Podczas gdy zachodniemu społeczeństwu rzadko brakuje kwasów omega-6 lub kwasu gamma-linolenowego (GLA), wiele matek odczuwa brak kwas omega-3.

Błonnik pokarmowy

W czasie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na błonnik, ponieważ zaparcia są częstym zjawiskiem w tym okresie. Optymalna flora jelitowa odgrywa ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego przyswajania składników odżywczych. Odpiera także ryzyko namnażania się Candida (drożdżak), które są częstym skutkiem ubocznym ciąży.

Czego nie można w ciąży?

Picie Alkoholu, palenie papierosów, czy narkotyki nie mogą być stosowane w okresie ciąży, a wszystkie leki powinny być przepisane i zatwierdzone przez lekarza prowadzącego.

Dlaczego Spirulina jest idealna przed, w trakcie i po ciąży?

Spirulinę uważa się powszechnie za bezpieczne źródło składników odżywczych. Można ją spożywać w dawkach od 3 do 6 tabletek na dobę. Wzmacnia i odżywia organizm poprzez dostarczanie niezbędnych substancji do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Spirulina w ciąży z powodzeniem może służyć jako odpowiednie źródło żelaza. Zawiera wysoki poziom biodostępnego żelaza, które jest łatwo wchłaniane przez układ pokarmowy. Udowodniono, że Spirulinę można stosować do zwalczania anemii z powodu niedoboru żelaza u młodych dziewcząt i kobiet poprzez poprawę poziomu hemoglobiny. Spirulina jest źródłem witamin z grupy B. Jest ona również niezwykle bogatym źródłem karotenoidów, przeciwutleniaczy, takich jak beta-karoten (witamina A) i zeaksantyna. Zeaksantyna wspiera zarówno wzrok, jak i pracę mózgu.

Spirulina jest niezbędna w utrzymywaniu optymalnej flory jelitowej. Wpływa również na zahamowanie wzrostu Candida albicans (drożdżak). Zawiera witaminę K1 i witaminę K2 w znacznych ilościach, przez co przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi i zdrowych kości.

Podsumowanie

Spirulina w ciąży to świetne źródło naturalnego pożywienia, choć nie tylko zaleca się jej spożywanie w tym okresie. Z powodzeniem można włączyć ją do diety zarówno dzieci, młodzieży, jak  i dorosłych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jung F., Kruger-Genge A., Waldeck P., Kupper J., Spirulina platensis a super food?, Journal of Cellular Biotechnology, 5/2019.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  3. Fenert B., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodziny Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
  4. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami