Kolagen do picia
Kolagen do picia

Omega 3 w kapsułkachOmega 3 w kapsułkach to suplement diety rekomendowany każdemu, ponieważ w dzisiejszych czasach obserwuje się powszechny niedobór tego związku w diecie. Dotyczy on zarówno dzieci, jak i osób dorosłych czy seniorów. Niedobór kwasów tłuszczowych Omega 3 oddziałuje na wszystkie układy organizmu, jak również na psychikę już od najmłodszych lat.

Omega 3 w kapsułkach – działanie

Kwasy tłuszczowe Omega 3 stabilizują potencjał elektryczny w komórkach, regulują kanały sodowo-potasowe oraz obniżają napływ jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego. Wykazują tym samym działanie antyarytmiczne. Pomagają w hamowaniu rozwoju cukrzycy typu II oraz zmniejszają ryzyko wielu innych chorób cywilizacyjnych poprzez swoje działanie antyoksydacyjne. Udowodniono, że Omega 3 oddziałują szczególnie korzystnie na układ sercowo-naczyniowy i układ nerwowy. W pierwszym przypadku:

  • działają wazodylatacyjnie na naczynia wieńcowe;
  • hamują zlepianie się trombocytów, obniżając ryzyko tworzenia się zakrzepów;
  • działają przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie, przeciwarytmicznie;
  • obniżają poziom cholesterolu LDL w organizmie;
  • regulują ciśnienie tętnicze krwi;
  • poprawiają jakość pracy mięśnia sercowego.

Z kolei w odniesieniu do układu nerwowego poprawiają pamięć i koncentrację, zmniejszając jednocześnie ryzyko rozwoju następujących problemów zdrowotnych:

Kwasy tłuszczowe Omega 3 w kapsułkach mają za zadanie utrzymywać właściwą warstwę lipidową skóry. Ich niedobór skutkuje przesuszaniem skóry, łuszczeniem się naskórka i widoczną utratą elastyczności. Z kolei ich odpowiedni poziom w organizmie kobiety ciężarnej wpływa na właściwe tempo rozwoju płodu. Wspiera kształtowanie się narządów zmysłu (zwłaszcza wzroku) i funkcji poznawczych u płodu, a także zmniejsza ryzyko wad wrodzonych, szczególnie układu nerwowego.

Jak suplementować Omega 3 w kapsułkach?

Nie ma znaczenia, czy suplementy zawierające Omega 3 przyjmuje się rano czy wieczorem. Ważne jest, aby wykonywać to regularnie. Osoby wstające z samego rana do pracy i przygotowujące się w pośpiechu mogą suplementować Omega 3 wieczorem, aby nigdy nie pominąć tej czynności. Jeśli z kolei prowadzą w miarę regularny tryb życia, mogą przyjąć Omega 3 w trakcie śniadania z rana. Istotne jest, aby Omega 3 w kapsułkach spożywać wspólnie z posiłkiem lub tuż po nim, ponieważ witaminy rozpuszczalne w tłuszczach znajdujące się w żywności będą wówczas znacznie lepiej przyswajalne. Kapsułki należy popić dużą ilością wody, aby kapsułka mogła się sprawnie rozpuścić.

Omega 3 w kapsułkach – jaki wybrać?

Wybierając suplement diety Omega 3, warto zwracać uwagę na następujące parametry:

  • pochodzenie kwasów tłuszczowych – układ pokarmowy człowieka bardzo dobrze przyswaja m.in. kwasy tłuszczowe izolowane z nasion czarnuszki siewnej lub nasion lnu;
  • sposób tłoczenia oleju – najwięcej wartości mają oleje tłoczone na zimno, gdyż proces rafinacji (czyli bardzo wysokie temperatury) niszczy większość związków prozdrowotnych produktu;
  • skład suplementu – dobrej jakości produkt powinien zawierać w składzie wyłącznie olej bogaty w Omega 3, nie ma tu miejsca na chemiczne dodatki czy konserwanty. Dopuszczalnymi, wręcz pożądanymi dodatkami są jedynie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, np. witamina E lub witamina A, które spotęgują działanie produktu;
  • forma suplementu diety – kapsułki lub olej płynny. Kapsułki są jednak znacznie wygodniejsze i zwiększają szansę na to, że będziemy przyjmować je regularnie.

Dobrej jakości Omega 3 w kapsułkach to koszt około 100 zł. Jednym z chętniej polecanych jest Omega 3 bioalgi, spełniający wszelkie kryteria jakościowe.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bojkowski Ł., Mojs E., Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w wybranych obszarach psychologicznego funkcjonowania człowieka, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2016.
  2. Marciniak-Łukasik K., Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 6/2011.
  3. Materac E., Marczyński Z., Bodek K., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2013.
  4. Dutkowska A., Rachoń D., Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń, 3/2015.
  5. Saran-Jagodzińska A., Kiedy należy rozważyć stosowanie kwasów omega-3?, Lekarz POZ, 5/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami