Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jak oczyścić organizm z alkoholu domowym sposobemJak oczyścić organizm z alkoholu domowym sposobem? Każdemu z nas może zdarzyć się wypicie większej ilości alkoholowych trunków, wówczas przeważnie zmagamy się z tzw. kacem, czyli zespołem objawów obejmujących zmęczenie, ból głowy, nudności i wymioty, bóle żołądka oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Wynikają one z obecności w organizmie większych ilości alkoholu, co negatywnie wpływa zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie. W takich momentach warto wypróbować domowych sposobów oczyszczania organizmu.

Jak oczyścić organizm z alkoholu domowym sposobem?

Poniżej przedstawiamy sprawdzone, bezpieczne i naturalne sposoby pozwalające na usunięcie sporych ilości alkoholu z organizmu.

Chlorella

Chlorella jest zieloną algą wyróżniającą się bardzo dużą zawartością NNKT, witamin z grupy B, minerałów oraz chlorofilu. Posiada również właściwości detoksykacyjne, czyli oczyszczające organizm z toksyn, metali ciężkich i alkoholu. Działa na zasadzie chelatacji – wiąże w swojej cząsteczce szkodliwe związki, a następnie pomaga wydalić je poza organizm człowieka. Najlepszą opcją jest codzienna suplementacja Chlorelli, do której nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań i którą poleca się każdemu człowiekowi w dzisiejszych czasach ze względu na narażenie na szkodliwe związki i zanieczyszczenia. Przyjmowanie jej może zmniejszyć objawy kaca i zatruć alkoholowych, jak również przyspiesza usuwanie alkoholu z krwiobiegu.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie tabletek Chlorelli do przyrządzenia oczyszczającego koktajlu. W tym celu warto sięgnąć po warzywa i owoce zmniejszające objawy po spożyciu alkoholu:

Kroimy je i umieszczamy w blenderze, a następnie dodajemy 3 pokruszone tabletki Chlorelli. Do koktajlu można dodać również Spirulinę w proszku, dzięki czemu uzupełnimy elektrolity i pozostałe składniki odżywcze, co jest istotne np. w przypadku wymiotów. Koktajl pijemy drobnymi łyczkami.

Odpowiednia dieta

Niestety, nie istnieją żadne sposoby przyspieszające pracę wątroby i pozwalające na szybsze metabolizowanie alkoholu. Jednakże za pomocą odpowiednich produktów spożywczych możemy chronić się przed toksycznym działaniem alkoholu oraz odżywiać organizm, ograniczając jego zatrucie. Alkohol po przedostaniu się do wątroby sprawia, że ma ona problem z syntezą odpowiednich ilości cukrów. Warto więc sięgnąć po źródło glukozy, aby dodać sobie zastrzyk energii i przyspieszyć metabolizm. Dobrze sprawdzą się owoce lub miód. Można z nich przygotować koktajl, owsiankę lub sałatkę owocową.

Zimny prysznic

Zimny prysznic z całą pewnością nie jest metodą przyjemną, zwłaszcza podczas leczenia kaca. Jednakże zimna woda przyspiesza krążenie krwi i rozszerza naczynia krwionośne, w związku z czym produkty przemian metabolicznych, toksyny i alkohol są znacznie szybciej usuwane z organizmu. Z dużym prawdopodobieństwem, choć pierwsze odczuwa mogą być negatywne, tak kilkuminutowy prysznic sprawi, że będziemy czuć się lepiej. Zwłaszcza, jeśli po jego zakończeniu wypijemy jeden z polecanych wcześniej koktajlów.

Witamina C

Witamina C wpływa na zwiększenie poziomu glutationu oraz zwiększa ilość i aktywność leukocytów, które biorą udział w usuwaniu etanolu z organizmu. Po jej przyjęciu dość szybko odczujemy, że objawy kaca uległy zmniejszeniu, a my czujemy się po prostu lepiej. Dlatego aby oczyścić organizm z alkoholu warto sięgnąć po bogate źródła witaminy C. Za najbogatsze znane źródło kwasu askorbinowego uznaje się acerolę. Planując imprezy i spotkania towarzyskie zawsze warto się upewnić, że suplement diety znajduje się w naszym domu. Przyjmowanie aceroli zaleca się w ciągu całego roku aby poprawić odporność i zadbać o urodę oraz samopoczucie.

Aktywność fizyczna

Ponownie warto polecić czynność, która poprawi krążenie krwi i pozwoli na szybsze usunięcie alkoholu z krwiobiegu. Poza zimnym prysznicem świetnie sprawdzi się aktywność fizyczna. Jeśli czujemy się bardzo źle wystarczy zwykły, spokojny spacer na świeżym powietrzu. Nie zapominajmy, że najważniejszym czynnikiem usuwającym alkohol z organizmu jest woda –  należy pić ją przez cały dzień w większych ilościach, bez względu na dodatkowo stosowane metody.

Ważną informacją jest również zakaz korzystania z sauny. Choć wiele osób twierdzi, że przyspiesza ona krążenie i tym samym usuwa toksyny alkoholu (co jest prawdą), jednocześnie odwadnia organizm, który po spożyciu większych ilości alkoholu i tak jest już odwodniony i osłabiony. Konsekwencje korzystania z sauny na kacu mogą być poważne. Lepiej sięgnąć po inne metody.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lazur J., Szewczyk A., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
  2. Szymanderska H., Przepisy na kaca, Wydawnictwo Muza, Warszawa.
  3. Janda K., Kasprzak M., Wolska J., Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pomeranian Journal of Life Sciences, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami