Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 stycznia 2024

Spirulina w kosmetykachSpirulina w kosmetykach jest coraz chętniej wybieranym dodatkiem, a niekiedy nawet bazą całego produktu. Wykazano, że alga ta wywiera wiele korzystnych działań na skórę, włosy i paznokcie. Można przyrządzać takie kosmetyki samodzielnie w domu. Uzupełnieniem pielęgnacji skóry może być długoterminowa suplementacja algi.

Spirulina w kosmetykach – działanie

Duży udział w składzie Spiruliny mają sole mineralne. Obecne w glonach mikroelementy to m.in.:

Występują one w szczególnie dobrze przyswajalnej postaci, jako związki metaloorganiczne lub kompleksowe. Dodatkowo w Spirulinie znajdują się liczne witaminy, takie jak:

Ponadto węglowodany, pełnowartościowe białko oraz antyoksydanty, wśród których najsilniejsze działanie wykazuje fikocyjanina.

Spirulina stosowana na skórę wzmacnia ją, intensywnie nawilża oraz regeneruje. Przyspiesza uszkodzenia naskórka i wyrównuje koloryt skóry, jak również wpływa na regulację czynności gruczołów łojowych. To produkt idealny zwłaszcza dla osób zmagających się z cerą suchą, cerą odwodnioną lub cerą tłustą. Spirulina poprawia mikrokrążenie w skórze, dostarczając jej cennych składników aktywnych, podobnie jak ma to miejsce w najlepszych sklepowych maseczkach. Co jest jej dużą zaletą – jest jednak całkowicie naturalna. Ze względu na silne działanie antyoksydacyjne Spirulina może spowalniać procesy starzenia się skóry.

Spirulina może być stosowana także na włosy. Zawiera dużą ilość białka, które wpływa na syntezę keratyny, stymuluje także wzrost włosów. Dodatkowo wzmacnia je i nawilża, sprawiając, że znacznie łatwiej się je rozczesuje. Może być stosowana przy każdej porowatości włosów.

Spirulina w kosmetykach domowych

Aby przygotowywać kosmetyki ze Spiruliną w domu, najlepiej jest sięgnąć po Spirulinę w proszku. Jest wygodna w użyciu i wydajna, a z jej wykorzystaniem przygotuje się niemal każdy rodzaj kosmetyku. Przykładowe przepisy:

  • peeling do skóry twarzy i całego ciała – wystarczy zmieszać łyżkę Spiruliny w proszku z łyżką naturalnego miodu oraz łyżeczką nasion chia. Jako składnik peelingujący zamiast chia użyć można fusów po kawie. Tak przygotowany peeling nie tylko usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia, ale również intensywnie nawilża i rozświetla;
  • maseczka do cery tłustej – łyżeczka Spiruliny w proszku, łyżeczka gęstego jogurtu naturalnego, łyżeczka drobno posiekanej natki pietruszki, kilka kropel olejku konopnego lub olejku z czarnuszki. Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać i nałożyć na skórę na około 15 minut;
  • maseczka do cery suchej – łyżeczka Spiruliny w proszku, pół łyżeczki oleju z czarnuszki siewnej, łyżeczka naturalnego miodu.

Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać i nałożyć na skórę na około 15 minut. Dobrym rozwiązaniem jest również kupno kwasu hialuronowego w kropelkach (wówczas można do maseczki dodać 3-4 krople kwasu hialuronowego).
Przepisy na obie maseczki idealnie nadają się do użycia na włosy. W przypadku włosów można pozostawić je nieco dłużej, nawet 30 minut.

Zobacz również: Olej z czarnuszki na skórę.

Kosmetyki antybakteryjne ze Spiruliną

Spirulina bywa także składnikiem dermatologicznych preparatów o działaniu antybakteryjnym. Stosowanie kosmetyków z zawartością ekstraktu ze Spiruliny jest uzasadnione w sytuacji, gdy źródłem problemów są różnego rodzaju bakteryjne infekcje skórne, ale i powikłania infekcji grzybiczych. Udowodniono, że Spirulina wykazuje szczególnie wiele korzyści we wspomaganiu terapii trądziku pospolitego, trądziku różowatego, trądziku grudkowo-krostkowego oraz trądziku młodzieńczego. Sprawdza się też przy atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy. Spirulina może być zarówno składnikiem gotowych już kosmetyków i leków, jak również można dodawać ją do samodzielnie przygotowywanych maseczek i kremów. Wówczas konieczne jest posiadanie dobrej jakościowo sproszkowanej Spiruliny.

Zobacz również: Spirulina na trądzik.

Pasta do zębów ze Spiruliną

Pasta do zębów ze Spiruliną bardzo dobrze odkaża jamę ustną. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, jak również zmniejsza ryzyko odkładania się kamienia nazębnego. Oddech staje się odświeżony, a dziąsła wzmocnione. Coraz więcej producentów past decyduje się dodawać do nich algi. Zarówno Spirulinę, jak i Chlorellę, która może delikatnie wybielać zęby.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Niedziółka A., Spirularin i Skinicer Repair Care na niedoskonałości skóry, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  2. Janiczek M., Ruprich M., Substancje aktywne pozyskiwane z alg oraz ich zastosowanie w kosmeceutykach, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami