Aktualizacja: 20 maja 2025
Toksemia to inaczej zatrucie krwi toksynami (stąd nazwa), co może mieć wiele przyczyn i konsekwencji zdrowotnych. Najczęściej są to zatrucia bakteryjne, mogą jednak mieć także inne źródła. Przewlekła toksemia niekiedy prowadzi do poważnego upośledzenia czynności narządów wewnętrznych oraz do rozmaitych zaburzeń metabolicznych.
Toksemia – przyczyny
Toksemia to stan patologiczny, chorobowy, wywołany obecnością toksyn lub innych szkodliwych substancji we krwi. Podstawowymi przyczynami toksemii są:
- infekcje – mogą to być infekcje wirusowe, infekcje grzybicze, jednak najczęściej są to infekcje bakteryjne, związane np. z zatruciem jadem kiełbasianym, bakterią wąglika czy innymi patogenami;
- przeniknięcie szkodliwych związków chemicznych do organizmu, zwłaszcza pestycydów i metali ciężkich;
- upośledzenie czynności narządów wewnętrznych i ich choroby przewlekłe, czego konsekwencją jest właśnie nagromadzenie toksyn w tkankach. Mowa głównie o narządach, które przyczyniają się do oczyszczania organizmu, a więc zwłaszcza o wątrobie i o nerkach;
- złe nawyki dnia codziennego – niezdrowa dieta, brak ruchu, przyjmowanie sporej ilości leków, narażenie na zanieczyszczenia w miejscu pracy i zamieszkania.
Dość charakterystycznym zjawiskiem dotyczącym kobiet w ciąży jest preeklampsja, inaczej zwana stanem przedrzucawkowym. To poważne, niebezpieczne powikłanie ciąży, manifestujące się wysokim ciśnieniem krwi, występowaniem białka w moczu (białkomocz) i potencjalnym uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Białko działa wówczas jak toksyna, dlatego mówi się, że stan przedrzucawkowy jest pewną formą toksemii.
Zobacz również: Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Toksemia – objawy
Do grona charakterystycznych objawów, które mogą występować w przebiegu toksemii, zaliczamy:
- spadek samopoczucia, wahania nastroju, depresję lub stany depresyjne;
- przewlekle zmęczenie, osłabienie, brak energii życiowej i motywacji;
- ciągła senność, zaburzenia snu;
- nadmierna potliwość ciała przy jednoczesnym nieprzyjemnym zapachu moczu;
- bóle stawów, bóle kostne i bóle mięśni;
- szybkie męczenie się podczas aktywności fizycznej lub codziennych obowiązków;
- zaburzenia trawienia, w tym biegunka, zaparcia, wzdęcia, gazy, niestrawność, bóle brzucha;
- drażliwość, skłonność do agresywnych zachowań;
- obrzęk stóp i dłoni;
- zaburzenia widzenia;
- bóle głowy;
- zawroty głowy;
- utrata apetytu lub wręcz przeciwnie, objadanie się;
- nagłe tycie, nawet przy braku przejadania się.
Dokładny obraz kliniczny zależy jednak głównie od tego, które patogeny przeniknęły do organizmu i czy wywołały one stan ostry, czy może już przewlekły. Przewlekła toksemia jest na tyle niebezpieczna, że może doprowadzić do niewydolności narządów wewnętrznych, np. niewydolności wątroby lub niewydolności nerek. W zależności od przyczyn doświadczać można także zatrzymania moczu, zażółcenia skóry (żółtaczka), spadku wydolności, duszności czy tachykardii. Każdy przypadek toksemii wymaga diagnostyki lekarskiej.
Toksemia – leczenie
Toksemię leczy się przyczynowo, jeśli tylko jest to możliwe. Przy ciężkiej toksemii stosuje się rozmaite metody terapeutyczne, takie jak leki przeciwnadciśnieniowe, przeciwdrgawkowe (np. siarczan magnezu), kortykosteroidy, antybiotyki. Farmakoterapia dobierana jest indywidualnie do rodzaju patogenów sprawczych. Jeśli mamy do czynienia z toksemią kobiety ciężarnej, mówi się o bezpośrednim zagrożeniu życia dziecka, dlatego musi ona znajdować się w szpitalu pod obserwacją. Tam podejmowane są działania interwencyjne. Niekiedy przed toksemią może uchronić zdrowy tryb życia i dbanie o higienę osobistą. Warto mieć to na uwadze jako czynnik prewencyjny oraz jako istotny element uzupełniający walki z toksemią.


Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu …
Zobacz tutaj ...

Chlorella i młody jęczmień w postaci sproszkowanego soku to w 100% naturalne produkty wysokiej jakości premium. W połączeniu uzupełniają składniki odżywcze i wspomagają oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Kenneth M., The sepsis model: an emerging hypothesis for the lethality of inhalation anthrax, „Journal of Cellular and Molecular Medicine”, 17 (7), 2013.
Zostaw komentarz