Kolagen do picia
Kolagen do picia

Nerwica sercaNerwica serca to zespół objawów przypominających poważną chorobę serca, który w rzeczywistości stanowi jednak manifestację zaburzeń lękowych. Może mieć wiele przyczyn, które wciąż nie zostały do końca poznane i które znajdują się najczęściej w psychice pacjenta. Dlatego diagnostyką i leczeniem zajmuje się psychoterapeuta. Ważnym elementem diagnostyki jest wykluczenie faktycznych chorób sercowo-naczyniowych.

Nerwica serca – przyczyny

Nerwica serca to zaburzenie bezpośrednio związane ze stresem. W sytuacjach stresowych mięsień sercowy może zwiększyć wydajność nawet 5-krotnie, co prowadzi do wystąpienia szeregu przykrych dolegliwości. Dolegliwości te do złudzenia przypominają objawy występujące w przebiegu poważnych chorób serca, dlatego wzbudzają w pacjentach duży niepokój i zmuszają do szukania pomocy u kardiologów. Wyniki badań kardiologicznych wychodzą jednak prawidłowo, wówczas lekarz powinien skierować pacjenta do psychiatry bądź psychoterapeuty.

Dokładny mechanizm rozwoju nerwicy serca wciąż nie został poznany. Nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych zdrowych osób rozwija się zespół przykrych objawów kardiologicznych w odpowiedzi na stres, zaś u pozostałych nie. Uważa się, że na rozwój nerwicy serca wpływać mogą czynniki środowiskowe, genetyczne, a nawet biologiczne. Czynnikami ryzyka są natomiast: traumatyczne przeżycia (zwłaszcza w dzieciństwie lub okresie nastoletnim), przewlekłe, silne napięcie nerwowe oraz wysoka podatność na stres. Z nerwicą serca częściej zmagają się kobiety.

Warto zaznaczyć, że zespół Da Costy również bywa nazywany nerwicą serca. To zespół chorobowy, na obraz kliniczny którego składają się m.in.: kłujący ból w klatce piersiowej, zmęczenie, kołatanie serca. Uważa się, że ma charakter psychogenny.

Nerwica serca – objawy

Objawy nerwicy serca są bardzo charakterystyczne, jednak wcześniej koniecznie należy wykluczyć rzeczywiste choroby serca lub innego układu, które mogą dawać podobne objawy. W przebiegu nerwicy serca, w odpowiedzi na sytuację stresującą dla chorego, pojawiają się:

Ból nie wiąże się z wysiłkiem fizycznym, często przerywany jest natomiast krótkimi epizodami ostrego bólu o przeszywającym charakterze. Lokalizuje się najczęściej w okolicy koniuszka serca. W przypadku zaburzeń lękowych objawy pojawiają się nagle i trwają krótko (zwykle od kilku minut do 30 minut) po czym samoistnie ustępują. W zależności od podatności organizmu na stres mogą pojawiać się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, co znacznie uprzykrza codzienne życie.

Diagnozowanie nerwicy serca

Aby zdiagnozować nerwicę serca, wcześniej należy wykluczyć inne możliwe przyczyny występujących objawów. W tym celu należy udać się do kardiologa, który wykona podstawowe badania: EKG Holter, ECHO serca, RTG klatki piersiowej oraz spirometrię i próbę wysiłkową. Taki pakiet badań uzupełnia się o podstawową morfologię krwi. Warto również wykonać szczegółowe badania laboratoryjne z krwi, oznaczając: glukozę, D-Dimery, magnez, Troponinę I, homocysteinę, lipidogram oraz elektrolity. Jeśli badania nie wykażą patologii, pacjenta kieruje się do psychoterapeuty.

Nerwica serca  – leczenie

Leczeniem nerwicy serca zajmuje się psychoterapeuta, choć kardiolog może zalecić farmaceutyki łagodzące występujące objawy. Uprawnienia do przepisywania leków ma także lekarz psychiatra. Nie może tego dokonać psychoterapeuta, który nie jest lekarzem. Terapia nerwicy serca opiera się głównie na nurcie poznawczo-behawioralnym. Pacjent musi zrozumieć istotę problemu, jak również samego siebie. Ważna jest nauka sposobów radzenia sobie ze stresem, co pozwoli rozładować wewnętrzne napięcie wywołujące dolegliwości. Techniki te dobierane są indywidualnie.

We wszystkich długoterminowych badaniach potwierdzono związek depresji i problemów natury psychicznej z ryzykiem wystąpienia oraz niepomyślnego przebiegu chorób sercowo-naczyniowych, w szczególności choroby niedokrwiennej serca oraz zawałów serca. Dlatego pacjenci z nerwicą serca powinni pamiętać o okresowych badaniach u kardiologa.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nitka-Siemińska A., Zaburzenia lękowe – charakterystyka i zasady leczenia, Forum Medycyny Rodzinnej, 1/2014.
  2. Jabłoński M., Farmakoterapia zaburzeń nerwicowych – warunki optymalnego wyboru leczenia, Psychiatria po Dyplomie, 1/2011.
  3. Pruszczyk P., Hryniewiecki T., Wielka interna – kardiologia z elementami angiologii, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami