Kolagen do picia
Kolagen do picia

Rodzaje mlekaJakie wyróżniamy rodzaje mleka? Obecnie w niemalże w każdym sklepie pojawia się coraz większy wybór mleka. Należy do nich filtrowane, UHT, pasteryzowane, a nawet w proszku. Czym każde z nich się charakteryzuje oraz, który rodzaj będzie najlepszym wyborem?

Rodzaje mleka

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez mleka. Można je stosować na wiele sposobów m.in. kwasić czy pić pod postacią kefiru, jogurtu czy maślanki. Wykonuje się z niego również masło, śmietanę oraz sery, dodaje się do ciast, wypieków oraz lodów.

Rodzaje mleka wyróżniamy ze względu na proces produkcji, a także pochodzenie.

Proces produkcji

Ze względu na proces produkcji wyróżniamy mleko:

  • pasteryzowane
  • UHT
  • mikrofiltrowane
  • homogenizowane
  • skondensowane
  • w proszku
  • smakowe

1. Mleko pasteryzowane.

Podlega procesom podgrzania przez kilkanaście sekund w temperaturze 60-90 stopni Celsjusza w wyniku czego nie posiada chorobotwórczych szczepów bakterii oraz może być przechowywane w zamkniętym opakowaniu i chłodnym miejscu przez około 3 dni. Proces podgrzewania jednak sprawia, że mleko traci do 10% swoich składników odżywczych.

2. Mleko UHT.

Podobnie jak pasteryzowane, mleko UHT również podlega procesowi podgrzania, ale do temperatury 135-150 stopni Celsjusza przez kilka sekund, co przyczynia się do uniknięcia szkodliwych zarazków. Mimo to mleko w przebiegu tego procesu traci więcej składników odżywczych, zmienia się również jego smak oraz zapach. Mleko UHT posiada świeżość nawet do 6 miesięcy (przechowywane w temperaturze pokojowej do 2 miesięcy).

3. Mleko mikrofiltrowane.

Mleko poddawane jest procesom filtrowania podczas, którego usuwane są bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Następnie pasteryzuje się je w temperaturze 72 stopni Celsjusza. Mleko mikrofiltrowane posiada najbardziej zbliżony smak do tradycyjnego mleka świeżego. Jego świeżość wynosi 14 dni.

4. Mleko homogenizowane.

Jest mlekiem pasteryzowanym z jednoczesnym mechanicznym rozdrobnieniem cząsteczek tłuszczu, w wyniku czego nie zbiera się on na jego powierzchni.

5. Mleko skondensowane.

Powstaje w wyniku odparowania części wody. Mleko umieszczane jest w puszkach, kartonach lub tubach i niekiedy ich smak wzbogacany jest dodatkową ilością cukru. W zamkniętym opakowaniu można przechowywać je nawet przez rok. Stosowane jest do zabielania kawy, herbaty, służy również jak baza do deserów np. ciast.

6. Mleko w proszku.

Jak sama nazwa wskazuje występuje w postaci proszku, a otrzymuje się je w wyniku całkowitego wyeliminowania wody.

7. Mleko smakowe.

Występuje w różnych wariantach smakowych np. kakaowym, karmelowym, truskawkowym i pakowane jest w aluminiowe tubki lub plastikowe butelki. W swym składzie posiada barwniki, sztuczne aromaty oraz cukier, w związku z tym nie warto spożywać go zbyt często.

Pochodzenie

Ze względu na pochodzenie wyróżnia się mleko:

  • krowie
  • kozie
  • owcze
  • sojowe
  • migdałowe
  • ryżowe
  • kokosowe

1. Mleko krowie.

Mleko krowie to najbardziej popularny rodzaj spożywanego mleka. To właśnie z niego wytwarza się m.in. kefir, maślankę, jogurt czy zsiadłe mleko. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka zwartość składników odżywczych. Zawiera bowiem pełnowartościowe białko, kazeinę, łatwo przyswajalny tłuszcz oraz witaminę A, D i karoten.

2. Mleko kozie.

Wykazuje podobne wartości odżywcze co mleko krowie. Zawiera jednak mniejsze ilości białka, które może stanowić przyczynę powstawania reakcji alergicznych. W swoim składzie mleko kozie posiada więcej aminokwasów (metioniny i treoniny) oraz pierwiastków śladowych tj. miedź, żelazo oraz mangan.

3. Mleko owcze.

Jest nieco podobne do koziego. Posiada jednak więcej tłuszczu (kwasy tłuszczowe średnio i krótko łańcuchowe, które są znacznie łatwiej trawione przez organizm). Stanowi źródło witaminy A, C oraz witamin z grupy B. Jego największą zaletą jest jednak wysoka zawartość wapnia oraz kwasu CLA (sprzężonego kwasu linolowego) o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.

4. Mleko sojowe.

Powstaje w wyniku moczenia ziaren soi w wodzie w odpowiednich proporcjach 10:1 (woda:soja). Po upływie 3 godzin  ziarna soi uciera się razem z wodą, do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Mleko sojowe jest bogatym źródłem białka, jednak nie zawiera dużej ilości aminokwasów (metioniny), które warunkuje odpowiedni wzrost mięśni.

5. Mleko migdałowe.

Mleko migdałowe charakteryzuje się silnym działaniem antyoksydacyjnym, dzięki czemu stanowi ważny produkt w profilaktyce chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 2. Spożywanie mleka migdałowego korzystnie wpływa również na jakość nasienia.

6. Mleko ryżowe.

Mleko ryżowe w dużej mierze wykonywane jest z ryżu brązowego, które dodatkowo słodzone jest ksylitolem lub syropem z agawy. Stanowi najmniej kaloryczny napój spośród wszystkich, pochodzenia roślinnego. W odróżnieniu od mleka krowiego zawiera najmniejszą ilość białka oraz wapnia. Sporo posiada jednak witaminy E oraz witamin z grupy B.

7. Mleko kokosowe.

Pozyskiwane jest poprzez wyciskanie soku z dojrzałego miąższu kokosa. Mleko kokosowe posiada biały kolor, kremową konsystencję, delikatny smak oraz wyrazisty aromat. Stanowi źródło białka, tłuszczy (nasyconych kwasów tłuszczowych) witaminy C, witamin z grupy B, błonnika oraz związków mineralnych tj. wapń, cynk, żelazo, magnez, mangan, potas.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami