9 naturalnych produktów poprawiających wyniki sportowe

9 naturalnych produktów poprawiających wyniki sportoweCzy tegoroczne Igrzyska Olimpijskie zainspirowały Cię do zwiększenia swojej aktywności fizycznej? A może trening to codzienny element Twojego planu dnia? Jeśli chcesz uzyskać maksymalne efekty, te 12 naturalnych produktów poprawiających wyniki sportowe, powinny Cię zainteresować.

1. Spirulina.

Jest to niebiesko-zielona alga, zawierająca składniki odżywcze i antyoksydanty. W jednym z badań wykazano, że Spirulina znacząco wpłynęła na czas, w jakim ludzie mogli trenować na bieżni, zanim stali się wyczerpani. Spirulina także miała wpływ na zmniejszenie stopnia uszkodzenia mięśni szkieletowych. Podniosła również ilość antyoksydantów, naturalnie występujących w organizmie i istotnie zmniejszyła ilość wolnych rodników. Spirulina więc może pomóc w trakcie ćwiczeń, a przy okazji wspomóc Twoje zdrowie.

Inne badania wykazały również, że Spirulina może wydłużyć Twój czas treningu. Przyjmowanie tych alg znacząco wpłynęło na zmniejszenie uczucia zmęczenia podczas 2 godzinnego, zmiennego intensywnie biegu. Wpłynęła też na poprawę spalania tkanki tłuszczowej o 10,9% oraz na poziom antyoksydantów w organizmie.

2. Węglowodany.

Węglowodany stosowane były już w starożytności w celu poprawienia wydolności fizycznej organizmu. Starożytni greccy atleci używali miodu w celu zwiększenia swoich osiągów sportowych. Nauka mówi, że węglowodany mogą być najważniejszym składnikiem odżywczym osób aktywnych fizycznie, gdyż są najlepszym i najbardziej efektywnym paliwem do produkcji energii. A więc do swojej diety warto dołączyć pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, ryż, kasze, wafle ryżowe, owoce i warzywa oraz ograniczyć spożycie tłuszczy nasyconych.

Napoje węglowodanowe, zawierające naturalne składniki, wykazują pozytywne działanie w perspektywie dłuższego czasu treningowego. Nie ma natomiast dowodów na poprawę wydolności fizycznej w krótkich sesjach treningowych. W jednym z badań podano 3 grupom rowerzystów węglowodany proste, złożony kompleks węglowodanów maltodekstryny oraz placebo.
Obie grupy, w których spożywano węglowodany w trakcie badań, wykazały znacznie większe tempo jazdy, potwierdzając wpływ węglowodanów na wydolność organizmu.

3. Kreatyna.

Węglowodany z powodzeniem są stosowane w długich sesjach treningowych, natomiast kreatyna najlepiej sprawdzi się w krótkich i bardzo intensywnych treningach takich jak sprint, podnoszenie ciężarów, szybka jazda na rowerze czy pływanie. Ponad 49 badań nad kreatyną dowiodło zwiększenie wydajności w tego typu ćwiczeniach. Jedynie w kolarstwie wpływ kreatyny na wytrzymałość była mniejsza. Zadaniem kreatyny jest gromadzenie energii w mięśniach w postaci ATP. Przekłada się to na poprawę siły i wytrzymałości, a także na przyrost masy mięśniowej.

W jednym z badań podzielono rowerzystów na 2 grupy. Jedna otrzymała placebo, a druga kreatynę. Grupa suplementująca kreatynę miała większą siłę i mniejsze objawy zmęczenia w 30-sto sekundowych rowerowych sprintach.

The International Society for Sports Nutrition nazywa kreatynę “najbardziej efektywnym suplementem diety, dostępnym dla sportowców, w celu zwiększenia wydolności fizycznej o wysokiej intensywności i masy mięśniowej podczas treningu”.

4. Wyciąg z kory sosny śródziemnomorskiej.

Ekstrakt z kory sosny to bardzo silna i naturalna substancja, mająca wpływ na zwiększenie przepływu krwi i poprawę kondycji układu krwionośnego.
W jednym z badań, u dwóch grup przeprowadzono 8 tygodniowy program treningowy, a następnie poddano intensywnemu testowi wojskowemu polegającemu na zrobieniu jak największej ilości pompek i przysiadów w ciągu 2 minut oraz przebiegnięciu 3 kilometrów. Jedyną różnicą pomiędzy tymi grupami było przyjmowanie, w jednej z nich, 100 mg dziennie ekstraktu z kory sosny śródziemnomorskiej (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24247188).

Trening poprawił wyniki obu grup, ale w grupie stosującej wyciąg z kory sosny czas biegu był zdecydowanie lepszy. Również pompki i przysiady były wykonywane lepiej, a uszkodzenia związen ze stresem oksydacyjnym były mniejsze niż w grupie kontrolnej.

W drugiej części testu mężczyźni zostali poddani 4 tygodniowemu treningowi przygotowującemu do triathlonu. Jedna z grup przyjmowała 150 mg ekstrakt z kory sosny. Cały trening poprawił wyniki obu grup, ale zdecydowanie lepsze rezultaty osiągała grupa, której podano suplement. Średni czas uzyskiwany przez grupę kontrolną wynosił 96 minut 5 sekund, podczas gdy grupa zażywająca suplement osiągnęła 89 minut 44 sekundy. Również uszkodzenia oksydacyjne były znacznie mniejsze, a czas regeneracji szybszy.

5. Fosfatydyloseryna.

Fosfatydyloseryna jest lipidem, który jest ważny w funkcjonowaniu komórek mózgowych sterujących układem ruchu. Naturalnie występuje w ziele Damiana.
Według badań fosfatydyloseryna może mieć wpływ na wydolność organizmu i przesunąć granicę zmęczenia nawet o 25% (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16394955).

6. Burak.

Sok z buraka może wydawać się dziwnym drinkiem. Ale wielu sportowców i profesjonalistów chętnie po niego sięga. Jak na razie dwa badania potwierdzają korzystny wpływ na wyniki sportowe. W podwójnej ślepej próbie udowodniono wpływ soku z buraka na poprawę efektywności ćwiczeń oraz wolniejsze zmęczenie organizmu. Tkanki ciała zmniejszyły również zapotrzebowanie tlenowe o około 20%.

7. Betaina.

23 dobrze wytrenowanych sportowców poddano sześciotygodniowej próbie. Podzielono ich na 2 grupy, jedna przyjmująca 2,5 g betainy dziennie, a druga placebo. Sportowcy na betainie mieli poprawę wielkości mięśni i lepsze wyniki testów. Poprawiła się także ich kompozycja ciała (masa tłuszczu, procent tkanki tłuszczowej), w porównaniu do grupy placebo.

8. Szafran.

Popularnie nazywany zakwasami, zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS), to charakterystyczny ból mięśni, pojawiający się po intensywnym wysiłku fizycznym i mogący utrzymywać się nawet kilka dni. DOMS może być problematyczny dla osób będących w trakcie sesji treningowych.

W badaniach z podwójną ślepą próbą, wykorzystano 300 mg dawkę szafranu, placebo i 75 mg niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W grupie placebo wystąpiły silne bóle mięśni po 3 dniach od intensywnego wysiłku fizycznego. W grupie przyjmującej szafran ból był 11,2 razy mniejszy po 24 godzinach. 3 dni trwało ustąpienie objawów bólowych w grupie z lekami przeciwzapalnymi, gdzie w grupie szafranowej tylko 48 godzin. Badacze doszli do wniosku, że szafran jest bardziej skuteczny na objawy DOMS niż leki przeciwzapalne.

9. Ciemna czekolada.

Badania pokazały, że ludzie pijący czekoladę podczas okresu rekonwalescencji po intensywnym wysiłku fizycznym, byli w stanie o 51% dłużej jechać na rowerze, niż ludzie pijący napój węglowodanowy (41%) oraz pijący zwykłą wodę. Kakao posiada walory odżywcze, dzięki czemu można odbudować zapasy glikogenu. Jest bogate w białko, potas, sód, wapń, magnez jak i witaminy A, B1, B2, B3E. Wpływa korzystnie na regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych, zmniejsza obrzęki i stymuluje mózg do produkcji endorfin, serotoniny i fenyloetyloaminy, odpowiedzialnych za poprawę nastroju, a także łagodzących ból.

Spirulina platensis - naturalna siła witamin i minerałów!
Spirulina to źródło wysokiej zawartości protein, witamin oraz minerałów. Urozmaica również dietę w składniki hamujące rozwój nowotworów i zapobiegające powstawaniu miażdzycy.
Zobacz tutaj ...
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...
Algi Spirulina i Chlorella - rośliny o wysokiej wartości odżywczej i leczniczej.
Dziś, gdy na nasze zdrowie coraz większy wpływ wywiera postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz mniej wartościowe pokarmy, woda określonych akwenów zawierająca większe stężenie soli mineralnych, oferuje człowiekowi niezwykły dar
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *